A NASA miért nem a Saturn ötöt gyártja le újra ahelyett hogy drágán terveznek egy új, bizonytalan rakétát egy megbízható helyett?
Nem ők terveznek, hanem egy magán vállalat, amely eleve egy erősebbet tervez. A Hold egyébként sem csak az egyik célpont, ahova használnák.
És ott van az a probléma is, hogy a Saturn V alkatrészeit már réges-rég nem gyártják. Gyakorlatilag újra kellene tervezni a mai alkatrészekkel. Akkor meg mi előnye is lenne?
Több oka is van, de leginkább politikai. Magaát az SLS programot eleve egy szentáus rendelkezés hozta létre 2011-ben, miután Obamáék törölték a Constellation programot és ezzel az Ares rakéták fejlesztését.
Az egyik ok a Shuttle alapú dizájn választása mellett a fejlesztési kltség volt. A jelenlegi SLS dizájn a Space Shuttle rendszer komponensire építkezik, így viszonlag olcsóbb a fejlesztése. (Elvileg. Gyakrolatilag már sikerült jópár dollármilliárdot rákölteni úgy, hogy még nem is repült.) Ezzel szemben a Saturn programot a '70-es években teljesen lépítették. Nyilván egy azon alapuló fejlesztést sem kellene teljesen a nullról kezdeni, de a gyártási kapacitást a semmiből kéne újjáépíteni.
Na meg persze az is szempont, hogy a rakéták fejlesztése, építése elég jó pénzt hoz cégeknek, illetve sok munkahelyet teremt az érintett területeken, így elég erős a lobbi a jelenlegi terv mellett.
A fenti linken elérhető cikksorozat alapján felmerült a Saturn V-höz hasonló verzió terve. Csak végül nem az nyert...
Egyébként az eredeti Saturn V indítása egyáltaln nem volt olcsó. Egy indítás költsége a jelenlegi árfolyamra átszámítva 1 milliárd dollár felett volt.
Egyébként volt olyan terv is, hogy a későbbi verzióhoz (Block 2) új boostert fejlesztenek, amit pályázaton választanak ki. A pályázatok között volt olyan, ami a Saturn V főhajtóművének továbbfejlesztett verzióját használta volna (F-1B), de végül a jelenlegi gyártó (Northrop Grumman) fog továbbfejlesztett booster készíteni.
Mindenesetre éri bőven kritika az SLS programot:
#1
"Talán mert nagyobb teljesítmény kell, mások a követelmények?"
Ööö... Az SLS korai verzióinak pont kisebb lesz a teljesítménye, mint a Saturn V-nek volt. A Block 2 is cssak nagyjából hasonló teljesítményű lesz.
#2
"Nem ők terveznek, hanem egy magán vállalat, amely eleve egy erősebbet tervez."
Az igaz, hogy a fő tervező a Boeing, na de azért mégis a NASA kezében a gyeplő. Ők adják a pénzt, és ők is jelölték ki a fő terveket. (És ahogy írtam, még a legerősebb SLS verzió sem lesz érdemben erősebb a Saturn V-nél.)
"És ott van az a probléma is, hogy a Saturn V alkatrészeit már réges-rég nem gyártják. Gyakorlatilag újra kellene tervezni a mai alkatrészekkel. "
Ezzel egyet értek.
#4
"Az egy elavult, ócska technológia, semmi értelme nincsen legyártani."
Szerintem a kérdező sem arra gondolt, hogy egy-az-egyben kéne az eredeti Saturn V-őt gyártani. Nyilván lehetne modernizálni. (A Saturn V hajtóműveinek modernizálására voltak is tervek.)
"SpaceX korában már a hatékonyságon van a hangsúly."
Az SpaceX valóban innovatív dolgokat fejleszt. Pont az a kérdés, hogy akkor a NASA emellett minek szenved az SLS-el?
#5
"Az SLS részben már törlőt, fogják azt is használni, de az Artemis programban nagyrészt a SpaceX falcon heavyjét és Starshipjeit fogja használni."
Azért a jelenlegi tervek szerint az űrhajóskat az SLS-el indított rhajó juttatja el a Holdig és vissza. A Starshipet tudomásom szerint jelenleg csak a leszálláshoz tervezik használni. A falcon Heavyt meg bizonyos meg a Lunar Gatwey ellátásához, meg néhány robotmisszióhoz.
De egyébként egyet értek a válasszal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!