Létezhet(ne) olyan univerzum-világegyetem, aminek minden létező pontját szilárd anyag töltene be?
"Ha az anyagot egyre kisebb darabokra szedjük, végül nem marad vissza semmi, ami az anyagra emlékeztetne minket. A végén nincsen már anyag, csak forma, alkat, szimmetria, vonzás és kapcsolat. Az anyag nem anyagból áll! (…) Az elsődleges a kapcsolat, a viszony, az anyag pedig másodlagos."
Hans-Peter Dürr kvantumfizikus, filozófus
"Igen, ha elég kicsi, és kevés anyag van benne."
És mit csinál benne az az anyag? Ha csak egyetlen elektromágneses hullámot is kibocsát (ebből milliónyit bocsát ki minden egyes atom másodpercenként), akkor az elhagyja az anyagot, és elindul egy random irányba. Na azzal mi történik? Nekimegy az univerzum falának? Van neki? Miből van? Az nem anyagból? Akkor az is sugároz.
Vagy megy tovább, és máris nagyobb az univerzum, mint amekkora térfogatot az anyag elfoglal belőle.
Nem, ez nem így van.
A kibocsátott hullám végig anyagban megy, mivel azt a világot végig anyag tölti ki.
"minden létező pontját szilárd anyag töltene be"
A szilárd anyag nem attól szilárd, hogy a befoglaló méretén belül minden pontját kitölti. A szilárd anyagnak is van struktúrája, üres terei, akár molekuláris szinten. Az extrém sűrű csillagmaradványok azok, aminél arról beszélhetünk, hogy a szubatomi részecskék kb. "összeérnek", pontosabban a Pauli-elv szab határt a további zsugorodásnak. De még azoknál is merész kijelenteni, hogy "minden létező pontban" van anyag, függöen attól, hogy mit értünk anyag alatt ezen a szinten. (Esetleg a fekete lyuk lehet kakukktojás, de az klasszikus értelemben nem szilárd anyag.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!