Hogyan szaporodnak a magnélküli szőlők?
Pontosan!
A szőlőt nem magról vetik.
A szőlő alanyt általában dugványozással, a nemest erre ráoltással szaporítják.
.
És hogy hogy jött létre az első mag nélküli szőlő?
Pl úgy, hogy már volt egy mag nélküli szőlőfajta (mutációból), ami beporozta a magvas szőlőt és ennek a magvas szőlőnek elvetették 1000 magját, amiből lett mondjuk 10 mag nélküli.
.
Nem tudom hogy a mag nélküli tulajdonság mennyire domináns öröklődésű, de ha recesszív, akkor a mag nélkülivel az első keresztezett "hibridet" kell beporozni és ezek utódjából, a második generációból lehet várni a mag nélküli utódokat.
.
Jó sokat kell vetni és nevelni ha új fajtát szeretnénk így nemesíteni, hogy mag nélküli is legyen és egyéb más tulajdonságai is jók legyenek (pl betegségellenállóság, íz, bogyóméret, tárolhatóság, stb)
8
Nem feltétlenül idegenkedés.
Genetikailag nézve valóban klónozás, de ez a szó nem nem ad konkrét választ.
Gyakorlatban az oltás vagy esetleg dugványozás során jön létre a vegetatív szaporítású szőlő.
A kertész/agrár szakmában ezeket a szavakat használják már ősidők óta.
És úgy, hogy tudjuk, hogy ez vegetatív szaporítás, azaz klónozás.
(bár az oltvány szerintem nem is valódi klón, mert az alany genotípusa nem feltétlenül kell egyezzen)
Ember, még a magos szőlőt is lemetszett és ledugott ágról ültetjük. Van, aki flakont is tesz alá, hogy kezdetben jobban megálljon a víz.
A természet meg úgy oldja meg az ilyesmit, hogy földre lelógó ág, ahol érintkezik a földdel, képes gyökeret ereszteni - legalábbis elég sok növény képes erre. Azt ha idővel úgy adódik, hogy az összekötő szár elszárad, akkor már két független élőlényről beszélhetünk. Vagy egyszerűen a gyökérhálózat tíz méterrel odább gondol egyet, és kihajt a földből, te meg azt hiszed, az egy külön, magról jött növény, de nem. Persze idővel az összekötő gyökérszakasz elrohadhat, és akkor már valóban külön van. Egy csomó növény szinte csak így szaporodik, nem mindegyik olyan ügyes abban, hogy a magjai bejussanak a földbe jó helyre, megharcoljanak a gyeppel. Ott van pl. az orgonabokor. Az olyan, ha egyet leültetsz, akkor 50 év múlva gyökérről egy egész orgonabokor erdő lesz 50 méteres körben. Akác is ilyen. Hát még a földieper... Aranyeső is olyan, hogy leér az ága, vakondtúrás ráföldel, szár legyökerezik bele, azt felhajt egy újabb bokor ott. Azt megy előre, mint a kilenclyukú híd. Ne féltsd te a magtalan növényeket se.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!