Napjainkban melyik atommodell az elfogadott?
Igen, bár nem sokkal. Talán 100 évvel vagy lemaradva. Nem csodálom, emlékszem amikor az öreg Ernest elő állt az elmélettel. Nehezen tudtam én is átlépni rajta. Itt olvashatsz bőven a témáról:
#2
Annyira azért nem vagyok lemaradva, de nem foglalkoztam kifejezetten ezzel a témával annyira.
Egyébként ha jól látom, a naprendszeres atommodellt a mai napig sulykolják az emberekbe, amikor valamilyen tudományos téma jön elő, akkor mintha logóként használnák. Nem tudom, mi értelme ennek a képi megjelenésnek, amikor ez a modell már elavult.
Köszönöm a válaszokat.
"Nem tudom, mi értelme ennek a képi megjelenésnek, amikor ez a modell már elavult."
Mert az általánosban vagy középsuliban nem nyomhatnak kvantumfizikát, és az alapszintű megértéshez teljesen jó. Ha szigorúan nézzük, akár a Newton-i fizikát is mondhatnánk elavultnak, mert már pontosítva, általánosítva lett, adott esetben mégis tök jól használható a mérnöki gyakorlatban. A golyós atommodell is kb. ilyesmi, legalábbis alap oktatási célra tökéletes. Örülhetnénk, ha legalább azt minden 8 általánost végzett ember ismerné.
> Egyébként ha jól látom, a naprendszeres atommodellt a mai napig sulykolják az emberekbe, amikor valamilyen tudományos téma jön elő, akkor mintha logóként használnák. Nem tudom, mi értelme ennek a képi megjelenésnek, amikor ez a modell már elavult.
Mert szemléletes, látványos, könnyen megérthető. A kvantummechanikai atommodellt meg „kicsit” nehéz lerajzolni és értelmezni. Illetve egy logónak, egy illusztrációnak nem kell tudományosan alaposnak lennie. Az ember szokott felháborodni azon, hogy egy emojinak nincs szemöldöke, meg füle, vagy hogy a teherautóval behajtani tilos táblán nincs a teherautónak kilincse.
De még tudományon belül is lehet használni egy ugyan meghaladott, de adott szempontból elégséges, cserébe jóval egyszerűbb modellt. Ugyan a newtoni mechanikát meghaladta a relativitáselmélet, hétköznapi jelenségeknél nem azzal számolunk, hanem a jóval egyszerűbb newtoni mechanikával, mert a relativisztikus hatások olyan kicsit, hogy messze a kívánt pontosság alatt vannak.
Ugyan a kvantummechanikai atommodell jóval több jelenséget képes leírni, megmagyarázni, modellezni, mint a Bohr-féle atommodell, de például a kémia oktatásban teljesen megfelel és könnyebben használható, átlátható, értelmezhető a Bohr-féle modell, hiszen a tárgyalt jelenségek 99,9%-át teljesen jól modellezi ez a modell is. Ugyan megemlítik kémia órán azt, hogy nem ez a legteljesebb modell, egy óra erejéig talán, de előjön a kvantummechanikai atommodell is, csak erről a legtöbben meg szoktak feledkezni. Sőt bizonyos jelenségek megértéséhez ennél meghaladottabb modellek is használhatók, akár egészen addig, hogy eltekintünk az atom összetett voltától, teszem azt ha a kristályrács típusokat akarjuk szemléltetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!