Valaki felvilágosítana?
Miért nem üllepszik ki az oxigén a levegőből? Szerintem ez érdekes kérdés.
Olyan szempontból, hogy a széndioxid leüllepedés olyan határozott a pincékben vagy a széndioxidos terápiás kádakban, hogy gyertyával meg lehet találni a határát. Alatta és felette teljesen más a levegő összetétele.
Akkor a pl. a légmozgásmentes pincében miért nincs még említés sem oxigénkoncentráció változásról.
Igaz, hogy a molkulatömegek különbsége nagyobb: N2=28 O2=32 CO2=44. De elegendő ez arra, hogy annyira eltünjön a koncentrációváltozás, hogy nem is hallani ilyen vizsgálatokról, kutatásról, műszaki vagy élettani alkalmazásról?
Vagy van valami más hatás is, ami különbözik a két keverékben?
Itt "a levegőben lévő nitrogéngáz kiszorítja az oxigént" szerepel a kérdésben fent, és áll szemben a később kommentelt "benyomunk egy helyiségbe tiszta nitrogént" kijelentéssel. Téged kivéve mindnyájunknak egy spontán folyamat rémképe villant fel, és nem is gondoltuk, hogy a leírás azt fedi, hogy köbméter számra pumpálod be valahova a gázt.
Ilyen alapon nem csak nitrogén gázt, de bármelyik szabadon választott nemesgázt is tolhatnád befelé ezerrel, és ki tudnád szorítani bentről a levegőt. Van az a kompresszor :-)
#22 írta:
"Miért nem ülepszik ki az oxigén a levegőből? Szerintem ez érdekes kérdés."
"Akkor a pl. a légmozgásmentes pincében miért nincs még említés sem oxigénkoncentráció változásról."
Válasz:
Ha gáznemű anyagokról beszélünk, akkor természetesen nincs olyan, hogy gravitációs különválás szobányi méretek esetén. A gravitációs szeparáció csak egy bolygó atmoszférájának teljes vastagságában (a sztratoszféra felett) figyelhető meg.
Az, hogy a "szén-dioxid megül", csak egy rövid ideig tartó átmeneti jelenség, mert a diffúzió hamarosan összekeveri az egy térben levő gázokat. Egy iskolai kísérletet be lehet mutatni egy akváriumszerű edénybe öntött szén-dioxiddal, de ha otthagynánk az így feltöltött edényt egy teljesen légmozgásmentes helyiségben, másnapra már az egész helyiségben egyenletesen el lenne oszolva az edény tartalma!
A pincében sem maga a CO2 ül meg, hanem a CO2-vel egyenletesen dúsult levegő, amely jóval hidegebb mint a kinti. Mivel a CO2 utánpótlása egy időszakban intenzív, így a diffúzió nem cseréli le elég gyorsan a csaknem teljesen zárt pince levegőjét, és az ajtónyitogatáskor esedékes konvekciót is elnyomja az inverz hőmérsékleti rétegződés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!