Az idődilatáció miért nem öregít?
Ha a valóságban is megtörténne az, ami az Interstellar filmben, hogy egy csapat űrhajós elmegy egy fekete lyuk közelében lévő bolygóra és amíg ők ott elvannak néhány órát, addig itt évtizedek telnek el a Földön, akkor hogyan lehetséges az (már amennyiben pontos volt ebben a film), hogy a testük nem öregedett semmit?
Mármint oké, azt értem, hogy ott számukra ugyanúgy telt az idő mint itt nekünk, és fura is lenne nekik ha egy óra alatt megöregednének, de ha visszajönnének, akkor mégis szembejönne a több évtized különbség, ami viszont itt lenne fura a Földön.
Számomra nagyon felfoghatatlan dolog ez, hogy pl az anyagcserét hogyan befolyásolhatja egy fekete lyuk közelsége.
Úgy képzeld el, mint amikor nézel egy filmet normál sebességnél, akkor a te időd és a filmben történtek ugyanannyi idő alatt mennek végbe. Te a film lejátszását fel tudod gyorsítani, így a filmben lévő dolgok a te időd szerint rövidebb idő alatt történnek meg.
Ugyanez a helyzet a fekete lyuk esetén is; aki a közelébe kerül, annak a saját idejében a fekete lyuknál messzebb lévő történések "gyorsított felvételként" játszódnak le, és kikerülve a fekete lyuk közelségéből az "előretekert filmbe" lép bele.
Én háromszor elolvastam a kérdést, de nem értem, hol van az elakadás.
A fekete lyukak közelében lévő megfigyelők órája lassabban ketyeg, mint a fekete lyuktól távol lévőké. Azaz míg az egyik megfigyelő órája egy órát halad előre, a másiké 10 évet. Egy óra alatt egy órányi anyagcsere játszódik le, 10 év alatt 10 évnyi. Nem az anyagcserére hat a fekete lyuk közelsége, hanem arra, hogy egy távoli megfigyelőhöz képest hogy telik az idő.
"hogy pl az anyagcserét hogyan befolyásolhatja egy fekete lyuk közelsége."
Mert nem anyagcserét befolyásolja, nem csak az anyagcserét, hanem az idő lassulás sokkal alacsonyabb szinten történik. Ez igy nem biztos hogy jo megfogalmazás,de az biztos hogy minimum atomi, szubatomi szinten történik a lassulás. És így minden lassabb lesz ami atomokból energiából áll.
Igazából az egész idő tellése, mullása megfoghatatlan, még az is lehet hogy valojában nincs is idő, és csak az ember találta ezt ki magának, és valami más ütemezi a dolgokat.
A relativitás szerint a megfigyelési pont a lényeg, tehát a saját ideje mindenkinek és mindennek változatlan. Amit én látok és tapasztalok az fix, de ami hozzám képest nagy gravitációban van vagy gyorsan mozog az változhat. Ez egyébként rengeteg paradoxont szül.
Az időt nem értjük eléggé. De képzeld el a hullámokat. Az tudott, hogy a doppler effektus miatt változnak a hullámok. Az is, hogy a fénynek van hullám természete és hat rá a gravitáció is. Tegyük fel, hogy az idő is egy hullám amire hat a gravitáció, lassítja a mozgását.
Igazából azt érted meg nehezen, hogy NINCSEN abszolút idő.
Mindenkinek más az ideje, csak ez a mi körülményeink között nem feltűnő jelenség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!