Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Wignerék tényleg kivételes...

Wignerék tényleg kivételes tudósok voltak, vagy csak a múlt tette azzá őket?

Figyelt kérdés

Wigner, Teller, Neumann, Szilárd Leó.

Vagy csak jókor voltak jó helyen, illetve megint a nagymagyarság szól belőlünk? Teller Edét úgy emlegetik, mint a hidrogénbomba atyja. Én az atombombát alapból haszontalannak tartom. Semmire nem volt jó, egyedül arra, hogy ártatlanokat öljenek vele, meg a hidegháború során farkat méricskéljenek az amerikaiak az oroszokkal. Ez valahogy magát Tellert is unszimpatikussá teszi (biztos elért más sikereket is a fizikán belül, csak akkor inkább emelnék ki azt.) Wigner személyisége már jóval szimpatikusabb (volt egy kb. 1 órás interjú videó róla a YouTube-on, amit sajnos töröltek, abban el is mondta, hogy például az autó feltalálását ő jóval nagyobb dolognak tartja), de nem tudom, hogy mennyire volt az nagy dolog, hogy atomerőművet építettek ők először. Elég látványos egy atomerőmű, ráadásul akkor azok voltak az elsők, talán csak ez miatt annyira nagy dolog ez. Arról se feledkezzünk meg, hogy az első erőművek azért jöttek létre, hogy a hadseregnek legyen plutóniumbombája. Manapság is fedeznek fel új dolgokat, csak mi már a mikrovilág felé haladunk, kevésbé látványos, de attól még lehet ugyanolyan fontos.



2022. jan. 6. 21:11
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
*De mellette vegyészmérnök is volt valóban. Mint ahogyan a többiek is.
2022. jan. 6. 21:31
 12/18 A kérdező kommentje:
Ennek amúgy az a története, hogy akkoriban Magyarországon 3 helyre kellett fizikus. 3 egyetem volt, ahova kellhetett, és ha telítve volt mind a 3 hely, akkor nem volt szükség többre. Ezért tanultak Wignerék vegyészmérnöknek is, mert a szüleik azt akarták, hogy el tudjanak helyezkedni.
2022. jan. 6. 21:34
 13/18 A kérdező kommentje:
És ezért tudtak többet társaiknál adott esetben, mert felhasználták a vegyészmérnöki tudásukat is.
2022. jan. 6. 21:35
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

A dolgok nem hasznosak vagy haszontalanok

Az ember altali felhasznalasuk soran valnak hasznossa vagy karossa.

Ha egy Fold fele szaguldo nagy meretu aszteroidat teritenenk el a palyajarol nuklearis bombakkal, amely amugy telibe verne a bolygonkat, akkor is azt mondanad hogy haszontalan dolog a nuklearis bomba?

2022. jan. 6. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Valentino BROssi ***** válasza:
50%

Egyénileg nem volt egyikőjük sem kivételes, viszont maga a jelenség (század közepi kivándorolt magyar tudós) annyira jellegzetes volt, hogy az amerikai egyetemeken nevet is adtak ennek a generációnak, ők voltak a "Martians", azaz "marslakók". A név onnan jött, hogy földöntúli ötleteik voltak, a gondolkodásuk teljesen eltért az angolszász következtetési rendszertől amire az ottani tudományos logika épült, ráadásul a nyelv amit beszéltek minden kollégájuknak teljesen érthetetlen volt, mint ha csak E.T. a földönkívüli csöppent volna közéjük. Aztán erre a legendára persze maguk a magyarok is rájátszottak, Szilárd Leóról van egy anekdota miszerint egyszer megkérdezte tőle egy újságíró, hogy szerinte mi a valószínűsége az intelligens földönkívüli életnek, mire ő azt válaszolta, hogy talán már meg is találtuk az intelligens földönkívülieket, s itt élnek közöttünk, csak magyarokként ismerjük őket.

Ha végigmégy a korabeli tudományos adatbázisokon és klaszterezed ennek a nagyjából 20-30 kiemelkedő és további 40-60 jelentős kutatónak a pályafutását, életútját akkor az alábbi következtetések vonhatóak le:

1) Átlagos kispolgári családok, mérnök, tanár és hasonló foglalkozású szülők.

2) Szinte mind ugyanabba a 3-4 budapesti gimnáziumba jártak alig pár kilométeres sugarú körön belül, sokuknak ugyanaz volt a matematika és fizika tanára - magukat a tanárokat is külön szokták egyébként jegyezni s kutatni, hiszen ez alapján fel lehet állítani a hipotézist, hogy a középiskolai tanulmányok és a pedagógiai módszertan erősen befolyásolták (vagy befolyásolják még ma is) a felnőttkori teljesítményt.

3) Az egyetemeik viszont már nem voltak közösek - akadt, aki a korabeli ELTE-re, megint más Bécsbe, Németországba vagy rögtön az Egyesült Királyságba ment. Rangos egyetemekre, de azért ez alapján nem lehet állítani, hogy a BME Vegyészkarán szívta volna magába a tudást sok Nobel-díjasunk.

4) Sokuk amolyan polihisztor volt - bár volt egy szűk saját kutatási területük, de mindig mindennel is foglalkoztak kicsit ami érdekelte őket - Neumannt legalább 3 különböző szakterület megszületésénél jegyzik, Harsányi János kb. bárminek a matematikai megközelítésével foglalkozott ami épp eszébe jutott, s Szilárd Leó is rengeteg témába belekóstolt akár felkérésre akár belső inspirációra. Ez abból a szempontból nem különösebben említésre méltó, hogy természettudományos területen ez gyakran előfordul (Carl Sagan vagy Feynmann is az voltak), de ennek eredményeképp kicsit látni kell azt is, hogy ők általában nem azok a tudósok voltak, akik sok évnyi fáradtságos munkával megadták a részletes válaszokat és kidolgozást a tudomány nagy kérdéseire, hanem inkább az a típus, akik odakontárkodtak a többi kutató asztala fölé és a jegyzeteiket átnézve fel tudták tenni a jó kérdéseket. A mai tudományos közegben ezzel amúgy nem sokra mennének.

2022. jan. 7. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Az a generáció valóban kivételes, nemcsak a magyarok, hanem mindenki más, akik Einsteinnel egy időben éltek. Csak hogy érezzük a kontrasztot: manapság sokszor arra adnak Nobel-díjat, ha sikerült bebizonyítani amit ők már akkoriban elméletileg előre jeleztek. Az 1900-as évek elejétől Planckal kezdődően nagyjából Feymannig, olyan fizikát írtak le, amit azóta sem sikerült megcáfolni, de ők olyan új szempontokat emeltek be, amik addig teljesen elképzelhetetlen voltak.


A fizika jelenleg bélyeggyűjtés. Ez azt jelenti, hogy csak gyűjtik az adatokat évtizedek óta, de igazán nagy előrelépés nem igazán volt 70 éve. Csupán a már megszerzett tudást használták fel, de igazán új és korszakalkotó tudást nem sikerült szerezni.

2022. jan. 7. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
Neumann-nak (aki átnevezte magát John von N.-ra) szerintem itt erősen fel van fújva a jelentősége, bár kétségtelenül kivételes elme volt. Ez sok más magyar származású sikeres emberre igaz egyébként, tiszta nacionalizmus.
2022. jan. 8. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Hàt pà milliò embert megmentettek
2022. márc. 5. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!