Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy üstökös ugyanúgy...

Ha egy üstökös ugyanúgy keresztezné a föld pályáját, mint a "Don't Look Up" című filmben, meg tudnák állítani hogy becsapódjon, esetleg komolyabb károkat okozzon?

Figyelt kérdés

Vigyázat, spoiler!


Mert ugye a filmben egy űrhajót terveznek fellőni, amely képes eltalálni és eltéríteni az üstököst, megmentve ezzel a bolygót.


Másik megoldásként az üstököst próbálnák széttörni, és a darabokat begyűjteni a rajta lévő ásványi anyagok miatt.


Ha jól tudom, a filmben egyik megoldással sem próbálkoznak, mivel az emberiség roppant megosztottá válik a témában. Így az üstökös mindent elpusztít végül.


Ha ilyesmi bekövetkezne a valóságban, a fent említett módszerekkel meg tudnánk menteni az emberiséget?


Egyáltalán megtudnánk előzni bárhogyan is a katasztrófát/világvégét?



2022. jan. 5. 00:41
 1/8 anonim ***** válasza:
35%

Ha fogalmad sincs arról, hogy miről szól az idézett film, akkor miért azt hozod fel példának?

Előzőekből következik, hogy a kérdésed értelmetlen.

Egyébként a mai technikai színvonal nem teszi lehetővé, hogy ilyen rövid idő alatt bármi érdemlegeset tudnánk tenni. Akkor lenne nagyon kis esélyünk, ha egy olyan üstökös lenne, ami egyszer közel kerül a Földhöz, majd (pár száz év múlva) telibe találná. Akkor megpróbálkozhatnánk valami pályakorrekcióval az első megközelítés alkalmával, hogy a második ne legyen végzetes. Feltéve, hogy az első megközelítésre is lenne elég időnk felkészülni...

2022. jan. 5. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A film egy sci-fi, egyenlőre nem vagyunk azon a technikai szinten (és felkészültségben sem) hogy ez megvalósítható legyen. Fel tudunk lőni földközeli (orbitális) pályára naponta tucatnyi kis-közepes műholdat, de ha holnap besz.rna az ISS-en valami már ahhoz izmozni kellene hogy élve lehozzák az ott lévő űrhajósokat. Egy nagyobb tömegű modul cseréjének a megszervezése meg évekig tartana. Nagyobb tömegű űreszközök mélyűrbe juttatására felkészülni hosszú-hosszú évekig tartana főleg úgy hogy az sincs meg mit is kellene küldeni és pontosan hova.

Mindenféle elméleti modellszámításokat végeznek, de gyakorlatban, valós körülmények között semmit sem próbáltak még ki. Egyenlőre a legmegvalósíthatóbb megoldásnak a nyers erő tűnik: egy nukleáris töltet robbantása az objektum oldalában és az objektumból hirtelen távozó expandáló gáz a lendületmegmaradás törvénye alapján az ellenkező irányba mozdítja az objektumot.

A sci-fik robbantsuk fel atombombával ötlete nem működik. Nem történne más mint a becsapódó energiahozam nem pontszerűen érkezne, hanem egy nagyobb felületen de attól a hatása még ugyanaz lenne.

2022. jan. 5. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Üstökös ellen nem sokat lehet tenni, túlságosan gyors lehet, különösen ha a Naprendszeren kívülről érkezik.

Arra bizony nemigen tudnának leszállni és kis hatással lenne rá az atomtöltet is, ha el lehetne egyáltalán találni, mert simán mehet a rakétáinknál sokkal gyorsabban és jöhet olyan pályán, ami ezt lehetetlenné tenné. .

Amíg távol van még, addig kis erő is elegendő lehetne, hogy módosítsák a pályáját, de oda is kell jutni és amíg messze van, különben sem tudnák teljes bizonyossággal kiszámolni, hogy Földközelben hol fog menni, csak valószínűséget lehetne mondani, ahogy egyre közelebb érne, egyre pontosabban, mert közben sok minden módosíthatná kis mértékben a pályáját, például az óriásbolygók gravitációja.

Ha már közel van, akkor meg nem tudnánk mit tenni, ha darabokra törne, az csak rosszabb lenne, mellesleg, ha belülről, a Nap felől jönne, észre sem vennénk, csak amikor már nagyon közel ér hozzánk. Igazából mostanában kezdik keresni a belső kisbolygókat, aszteroidákat, a külsőket elég jól ismerik és számon tartják, de a Föld és a Nap közöttieket alig.

Azért vannak tervek, de nagyon sok függ az objektum tömegétől, sebességétől, anyagától, ám tavaly nyáron lőtték fel a DART-ot, amely végez egy eltérítési kísérletet egy hozzánk közeli, de számunkra nem veszélyes kisbolygó holdján, majd meglátjuk, milyen eredménnyel.

[link]

Valami olyasmit is hallottam tervben, hogy esetleg tükrökkel nagy energiájú lézert lehetne az oldalába sugározni, amely gázokat fejleszthet az objektum oldalán és ez bármilyen csekély pályamódosítást is eredményezne, ha még viszonylag messze van, akkor elegendő lehet, főleg ha huzamos ideig tudnánk rá hatni, de ez csak elmélet egyenlőre.

2022. jan. 5. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A film elsősorban nem az üstökösről szólt, hanem arról, hogy az emberiség milyen közönyös és idióta lett + a politika agymosásáról. Annyit tudnánk tenni, mint a főszereplők, hogy leülnénk vidáman vacsorázni és beszélgetni.
2022. jan. 5. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
100%

Pontosan ilyennel próbálkozott tavaly a NASA a DART űrszondával. Idén év végén fog becsapódni, úgyhogy majd kiderül mire vagyunk képesek.

Figyeld a híreket!

https://www.youtube.com/watch?v=Uwr63dNdvwY

2022. jan. 5. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
98%

Volt egy tanulmány amelynek keretében 6 hónapot kaptak a szakemberek hogy eltérítsenek egy kitalált meteort.

Minden valós időben ment, volt egy kitalált pályája amit folyamatosan lehetett nézni.

Végül senki sem tudott kitalálni működő és megvalósítható megoldást

2022. jan. 5. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Az üstökösökkel külön probléma, hogy jórészt megjósolhatatlan a pontos pályájuk mert a távolból nem ismerhető a pontos anyagösszetétele, szerkezet. Így nem tudni mennyi benne a jég, CO2 stb. ami a napsugárzás hatására kiolvad és hatással van a pályára. Csak egy nagyjábóli pályasáv lőhető be, ami annál jobban pontosítható minél közelebb van - de akkor már annál kevesebb idő van reagálni. A pályasáv szélessége meg elég nagy is lehet, s nem mindegy hogy ötszörös föld-hold távolságban húz majd el, vagy telibe rongyolja a bolygót.
2022. jan. 5. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
100%
En is azt olvastam amit a 6-os is írt.
2022. jan. 5. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!