Mi a szénatomok rendűségének pontos jelentése?
Kicsit pontosítanom kell a kérdést, ugyanis arra lennék kíváncsi, hogy a szénatomok rendűségénél is érvényes-e az, amit az alkoholok rendűségével kapcsolatban tanítanak? Történetesen hogy a kialakított kötések száma számít, nem pedig az, hogy hány atomhoz kapcsolódik az adott atom. Például egy másodrendű alkohol hidroxilcsoportjához kapcsolódó szénatom kapcsolódhat egyszeres kovalens kötéssel két másik szénatomhoz, vagy kétszeres kovalens kötéssel egy darab szénatomhoz.
Ezzel szemben a szénatomok rendűségének magyarázatához mindenhol azt látom, hogy csak az dönti el a rendűséget, hogy hány másik atomhoz kapcsolódik az adott szénatom.
Szóval az lenne a kérdésem, hogy a szénatomok rendűsége esetén akkor nem a kialakított kötések száma számít? Ha erre "nem" a válasz, akkor miért van ez így, minek köszönhető ez a különbség? És mi a helyzet a többi vegyülettel, ahol szintén beszélünk rendűségről, például aminosavak?
Minden szerves vegyület rendűsége más, nem egy univerzális fogalom, ami mindenre ráhúzható.
szénatomok rendűsége az, hogy hány másik SZÉN atommal alakít ki kovalens kötést, különben a szén szerves vegyületekben mindig felhasználja a 4 kötés kialakítására a lehetőséget.
alkoholok rendűsége attól függ, hogy az -OH csoport milyen rendű szénatomhoz kapcsolódik
alkohol értékűsége pedig az -OH csoportok számávak egyenlő
aminok esetén beszélünk még rendűségről, mégpedig hogy a csoport N atomja, hány szén tartalmú lánccal alakít ki kötést.
Ugyanazt írtuk le.
Milyen rendű C atomhoz kapcsolódik az OH csoport = hány szénatomhoz kapcsolódik az a C atom, amelyhez az OH csoport is
Szerintem nem ugyanazt írtuk le, mint ahogy a kérdés bevezetőjében utaltam is erre.
Az egyik definíció szerint az számít, hogy hány kötést alakít ki a szénatom. A másik definíció szerint pedig az számít, hogy hány darab atommal van kapcsolatban a szénatom. A kettő nem ugyanaz. Ha a hidroxilcsoport szénatomja kettős kovalens kötéssel kapcsolódik egy másik szénatomhoz, akkor 2 darab kötésről beszélünk, de csak egy szénatomról! Ennek fényében az egyik definíció szerint ez másodrendű alkohol, míg a másik definíció szerint elsőrendű.
Elnézésedet kérem, de ezt is cáfolnom kell. A 2/5-ös hozzászólásomban írtam már, hogy "(a hidrogénatomokat leszámítva)". Tehát a definíció, amit említettem, a hidrogénatomokkal kialakított kötéseket nem számolja, így lehet négynél kevesebb kötés.
Vagyis még mindig fennáll, hogy az egyik definíció szerint primer, a másik definíció szerint szekunder alkohol.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!