Hogy lehet, hogy mindig ennyire pontatlan az időjárás előrejelzés?
Folyamatosan az volt a téma, hogy esélytelen a fehér karácsony és plusz fokok lesznek napsütéssel. Az előrejelzés sem mutatta. Nálunk viszont 24-én reggelre egész nagy hó lett.
Tegnapra is több mm esőt mutatott, de este órákon keresztül havazott, jelenleg is mínusz 5 fok van. Most kint szánkóznak a gyerekek.
Én azt megértem, hogy hetekkel előre nem tudják megjósolni, na de egy nappal korábban sem tudnak pontos előrejelzést adni?
Nyáron az esővel/viharokkal ugyanez volt a helyzet!
Mert délről jön. Az bizonytalan a csapadékot illetlen.
Hóhoz meg elég 1 fok különbség. Azt nem tudják.
Azért pontatlan mert túl sok a változó faktor, nap által leadott teljesítmény ingadozhat, föld pontos állása ingadozhat, adott nap termelt széndioxid mennyisége változhat, levegőben lévő szennyeződések mennyisége is változhat ami pl a csapadék kialakulását erősen befolyásolja.
Az időjárás egy káoszos rendszer és nincs olyan számítógép és annyi adat amivel modellezni tudják az időjárást
Pont ahogy írják hozzánk sem jósoltak fehér karácsonyt de tegnap délután az esőt egy fél óra leforgása alatt váltotta havazás +2 ről lement 0 ra. Csak ennyi kell hozzá aztán leeset 8 cm. Most is fagy.
Az eső és a hó közt 1 fok is elég ezt pedig tényleg nehéz előrejelezni.
Azért nem tudják, mert az összes időjós tehetségtelen. Érdekes, 30-40 évvel ezelőtt sokkal pontosabb előrejelzést adtak, pedig most biztosan jobb technikai háttér van.
Volt olyan, hogy a műholdkép videót nézve pontosabban kitaláltam, hogy mi vátható, mint ezek az okosok.
Igazság szerint sosem azt mondják, hogy mi lesz, hanem hogy mi VÁRHATÓ, ettől minden irányban eltérhet az időjárás.
Hogy miért van ez; a meteorológusok nem csinálnak mást, mint valószínűséget számolnak. Nagyon leegyszerűsítve; vesznek egy rahedli adatot, betáplálják a gépbe, az meg kidobja, hogy 70%-os valószínűséggel Bivajbasznád környékén esni fog az eső. Erre bemondják a TV-ben, hogy Bivajbasznád környékén eső VÁRHATÓ. Az nem azt jelenti, hogy lesz is eső, hanem azt, hogy inkább lesz, mint nem, vagyis reális esély van rá.
Bármennyire újdonság, ők sem látnak a jövőbe, csak az általuk birtokolt adatok alapján tudnak mondani egy „jóslatot”, ami vagy bejön, vagy nem, de igyekeznek olyan előrejelzést adni, amire reális esély van.
Persze felvetődhet a kérdés, hogy akkor miért nem százalékosan mondják ezeket a dolgokat. Ennek két fő oka van; az egyik, hogy a legtöbb ember még a százalékot sem feltétlenül érti. Ez még hagyján, de az igazi parasztlázadás akkor törne ki, amikor egy 10%-ra becsült esőzésre mégis leszakad az ég, mivel a legtöbb ember képtelen felfogni, hogy az, hogy valaminek (relatíve) kicsi a valószínűsége, az nem azt jelenti, hogy nem is következhet be.
Azért nem kellene őket sem bántani. Az, hogy szerdára esőt mondanak és nem esik, hát na bumm. Ők is emberek, dolgoznak, tévednek. De azért a nagyobb volumenű dolgokat el szokták találni, mondjuk hogy 100 km/h-s szél fújdogál a Balatonnál. Azért arról mégis jobb tudni, mint nem, nem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!