Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka annak, hogy keveset...

Mi az oka annak, hogy keveset esik a hó az utóbbi években?

Figyelt kérdés

Nem tudom, máshol mi a helyzet, de Magyarországon alig van hó.


Miért?


2021. dec. 19. 01:32
 1/5 A kérdező kommentje:
Mit lehetne tenni, hogy többet havazzon?
2021. dec. 19. 01:33
 2/5 anonim ***** válasza:
2021. dec. 19. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
82%

A 2-es válaszoló által linkelt cikkel a lehetséges jövőt vázolják, de az már a múlt, hogy eddig is mennyit változott az időjárás.

A '70-es években még gyerek voltam, akkoriban sem volt minden évben fehér a Karácsony, de érvényesült a "fekete Karácsony, fehér Húsvét", vagyis a "kutya nem eszi meg a telet", s ha nem is Húsvétkor, de januárban, februárban megjött a hó, és sokszor több hétig kitartott a hideg, a szánkózás, korcsolyázás, jégen csúszkálás össznépi játék volt. A síelés nem, az luxus kategória volt akkoriban, legalábbis a sík vidékeken, és még az sem volt "divat" hogy felmenjenek az emberek a hegyekbe síelni.

Teljesen mások voltak a nyarak is. Meleg volt, de nem volt az utóbbi évekre jellemző tartós hőhullám, délutánra gyakran megjött az eső, ami sokszor kellemes, langyos volt, az akkori gyerkőcöket szinte vonzották a langyos tócsák, azokban tapicskoltunk a zivatar elvonulása után.

Minden évszakban több volt a csapadék a mostani időkre jellemzőnél, és voltak területek, ahol szinte mindig állt a víz. Ezek sekély vizek voltak, sok hasznuk nem volt, nyáron kacsaúsztatónak elment, de télen befagyva nagyon jó korcsolyapályák lettek, nem kellett félni attól, hogy mi lesz, ha beszakad, (akkor térdig vizes sáros lett az illető) és ezek a tócsák hamarabb be is fagytak, mint a mély tavak.

Ezeken a tocsogókon legalább 20 éve nem áll már a víz, pedig semmit nem csináltak ott, nem lett feltöltve a terület, ennyire elfogyott a csapadék már eddig is.

Régen is voltak aszályos évek, de a tavasz rendszeresen a belvizek elleni tevékenységekkel kezdődött a határban, és bizony az aratásoknál is előfordult, hogy az eső miatt a gépek nem tudtak rámenni a földekre, napokat kellett várni, de voltak olyan őszi betakarítások, amikor DT-vel vontatták a kombájnt..

2021. dec. 19. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
0%
így is túl sok a hó
2021. dec. 19. 04:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Röviden? Klímaváltozás. Hosszabban? Az sok lenne. Egyrészt természet változásainak része. Hosszú távon volt jégkorszak és volt meleg időszak. Előbbi például pár száz éve (És a Duna már sok évtizede nem volt annyira befagyva, hogy tömegek állhassanak rajta). Másrészt az ember erősen szennyezi a környezetét, ezért a hatások durvábbak. És mivel a változás nem azonos irányú és mértékű mindenütt, ezért megváltoznak a széljárások. Régen a nyugati szél volt a jellemző, ami hozta a nedves óceáni levegőt, abból lett a hó. Most egyre inkább észak-déli irányú a széljárás, ami legfeljebb sivatagi homokot hozhat. És természetesen ez egy csomó egyéb bonyolult hatást gerjeszt, jó részükről egyelőre az embernek fogalma sincs. Csak annyi bizonyos, ha nem kezdünk mesterségesen ellenakcióba (a hatások ellenében), akkor lesz egy pillanat, amitől már nem is fogunk tudni. És az ember tehetlenül nézheti, ami történik.
2021. dec. 19. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!