Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Maximális entropikus állapotbó...

Maximális entropikus állapotból kvantumhatás révén lehetséges a kitörés és rendezettség spontán képződése? Honnan képződik ezzel az energia ami a változást generálja?

Figyelt kérdés

Ha egy zárt rendszer maximális entropikus állapotban van, ott változás és rendezettség nem keletkezhet, hacsak energiát nem közlünk a rendszerrel. Azonban az univerzum esetén bajosan közölhetünk energiát a rendszerrel „kívülről“ mert semmi sincs kint.

Kvantumos hatás révén egy random részecske kiugorhat a max entrópiából?


És ha igen, mégis mi váltaná ki a kiugrást? Honnan keletkezik-közlődik a kiugráshoz szükséges impulzus?


2021. dec. 14. 12:05
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, az entrópia egy átlagos állapot.

Attól még folyamatok mehetnek minden irányba.

2021. dec. 14. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
59%

Bármilyen folyamathoz energia kell. Kellene. Max entrópia esetén honnan veszi X folyamat az energiát? uis ha BÁRMI esemény zajlik ott már nem max az entrópia hanem csökken. ez evidens.

és ha egy X részecskének lenne X plusz energiája, az azonnal szétosztódna, és csak növelné az entrópiát.

2021. dec. 14. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Na és a Boltzmann brain?
2021. dec. 15. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Tudtommal az entrópia statisztikus értelmezése nem tiltja, hogy a rendszerben csökkenjen az entrópia, csak extrém módon kicsi valószínűséget ad neki.


Pl. Ha egyszerre olyan ütközések történnek ami miatt a részecskék fele lelassul, a másik fele pedig felgyorsul, és a gyorsabbak az edény egyik oldalán lesznek, akkor makroszkópikusan a redszer egyik fele felmelegedne, a másik pedig lehülne.


Csak emberi időtávlatokban ilyen kicsi esélyekkel nem foglalkozunk.

2021. dec. 16. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Paul Daviesnek van egy könyve, aminek az a címe, hogy "Az utolsó három perc". A könyv a Világegyetem lehetséges fejlődéséről szól, és arról, hogy mi történhet benne nagyon hosszú idő alatt.


Ebben van egy fejezet, aminek az a címe, hogy "Az örökkévalóság soká tart". Arról szól, hogy amennyiben a Világegyetem nem roppan össze, hanem örökké fog tágulni, akkor előbb-utóbb az olyan rendkívül kicsi valószínűségű események is, mint pl. egy padlóra zuhant váza spontán összeállása és visszakerülése az asztalra, maguktól végbemennek. Ezt ugyanis az energiamegmaradás törvénye, azaz a termodinamika első főtétele nem tiltja, csak a második. (Persze mindezt a csillagok világában kell elképzelni, nem egy bolygón lévő szobában.)


A lényeg, hogy extrém hosszú idő alatt a makroszkopikus folyamatokban is szerephez jutnak a kis valószínűségű kvantumos (vagy akár nem kvantumos) események, így akár az entrópia lokális csökkenését is eredményező spontán átalakulások is.


De a teljes Univerzumot tekintve továbbra is igaz marad, hogy a teljes entrópia nem fog csökkenni, mivel a növekedés statisztikusan továbbra is teljesülni fog. Csak egyes helyeken lehetnek spontán átrendeződések.

2021. dec. 17. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!