Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek milyen szintű...

Szerintetek milyen szintű emlékei lesznek 10e év múlva a leszármazottainknak a mostani civilizációról?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, minden "jól" megy, és nem pusztul ki az emberiség addig. Most, hogy már hatékonyan tudunk digitalizáni és tárolni minden információt, és tesszük is akarva-akaratlanul, felmerülhet, hogy ezek meddig maradnak meg. Ahogy most szinte semmit nem tudunk az őskori emberek gondolkodásáról, hétköznapjairól, problémáiról, sőt, az ókoriakról is csak felszínesen, ma már minden adott, hogy akár a privát levelezéseink, fotóink, videóink, mozgásunk, tevékenységünk örökre megmaradjon digitális időkapszulákban.


Ti mit gondoltok: 10e év múlva fogják olvasgatni a mai könyveket, írásokat, nézni a filmeket, belemélyedni a globális vagy személyes problémáink elemzésébe? Én pl. szívesen nézném, hogy éltek az ősemberek, hallgatnám, miről beszélgettek, mivel szórakoztak, miket ettek, hogy udvaroltak, dolgoztak, miktől féltek, miknek örültek. Évezredekkel később fogjuk érdekelni az akkoriakat? És elmentjük nekik annyira a mostani világ részleteit, hogy megkönnyítsük a dolgukat?


Lehet, hogy a mai, halhatatlannak hitt művészekre, tudósokra, filozófusokra se fog senki emlékezni addig? Totál ismeretlen lesz a Biblia, Shakespeare, Einstein, Da Vinci, mert lesz ezer újabb, jelentősebb utódjuk, akik érdekesebbé válnak és elhomályosítják ezeknek a fényét?



2021. nov. 9. 20:10
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%
Az elmúlt 100 év annyi mindenben egyedi és eltérő a korábbi időkhöz képest, hogy szerintem mindenképp egy érdekes kor lesz a jövő számára.
2021. nov. 10. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%
Erről eszembe jutott a WALL-E-ből az a jelenet amikor a kis magányos robot egy felvételt néz ahol emberek táncolnak. Ő sem tudta pontosan mit és miért csinálnak, annyit tudott ,hogy tetszett neki. Na, kb ilyesmi reakciókra számíthatnánk ha 1-10ezer év múlva visszanéznék ,hogy napjainkban mivel szórakoztattuk magunkat.
2021. nov. 10. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

Ami az adattárolási technológiákat illeti, tény, hogy jelenleg kb. 1000 év a legtartósabb (kommerciális) médiumok adat-tartóssága, ez az M-Disk, de én szinte biztos vagyok benne, hogy vannak már sokkal tartósabbak is, csak még vagy kísérleti szinten, vagy nem publikusak. De ha nincsenek, szerintem az elkövetkező évtizedekben kifejlesztenek ilyeneket, az adatok megbízható archiválása egyre égetőbb kérdés rövid és hosszú távon is. Pont a napokban olvastam egy cikket, amiben szó volt egy olyan tárolóról, ami kb. millió éves nagyságrendben képes "emlékezni", és jó az adatsűrűsége is, csak egyelőre nagy lassú az elérési sebessége, ezért még nem használható praktikus célokra, de dolgoznak rajta.


Persze ez az egész csak akkor lényeges szempont, ha azt feltételezzük, hogy az egész emberiség mindenestül elpusztul vagy őskori szintre esik vissza valami katasztrófa miatt, az összes technológiáával együtt. Ha elpusztulna, akkor csak egy következő, intelligens létformában "bízhatunk", hogy majd ők megtalálják és elolvassák a világ-archívumunkat. Ez lehet egy ideg faj, vagy valami olyan, ami a mostani élőlényekből fejlődik ki, persze ehhez nem párezer év kell, hanem pár millió...


Az tényleg nem könnyű ügy, de ha azt feltételezzük, hogy kb. a mi szellemi fejlettésgi szintünkön lesznek a jövő lényei, akkor simán dekódolják a rájuk hagyott információt, pláne ha ehhez hagyunk nekik ott eszközöket, és valamilyen magyarázó ábrákat segítségül, ahogy a Voyager szonda is magával vitte az emberiség üzenetét egy aranylemezbe karcolva. Ha az ember megfejtette az egyiptomiak hieroglifáit és más rejétlyes nyelveket, amikhez nem kapott expicit segítséget, sőt, amiket néha szándékosan titkosítottak, akkor miért lenne ez probléma egy másik, intelligens létformának?


De ha nem feltételezzük ezt a teljes világégést, csak azt, hogy lassan és aránylag békésen halad az emberiség ugyanúgy, ahogy sok tízezer éve, akkor feltételezhető, hogy az adatokat mindig átmentik újabb és modernebb hardverekre. A Google is (és minden nagy cég) folyamatosan ezt teszi, a 15 éve kapott leveleim már rég nem azon a drájvon vannak, amire megérkeztek akkoriban. Szóval ha rendszeresen modernizálják az adattárat, amikor megérett erre a helyzet, akkor nem kell aggódni a kémiai bomlás, a részecskesugárzások és egyéb hasonló tényezők miatt.


Egyébként ez talán még eléggé Black Mirror hangulatú fantázia, de talán lesz olyan lehetőség is, hogy az emberek teljes agyát minden emlékükkel, fantáziájukkal, gondolatukkal el lehet backupoli, és haláluk után futtatni "őket", persze hogy mi az élet, és elegendő-e az agyat lekopizni ahhoz, hogy az eredetivel azonos, érző, gondolkodó lényt kapjunk, ez más inkább vallási és filozófiai kérdés, mint tudományos. Csak ha már lennének óriási adat-archiváló rendszerek, akkor abba az embereket is el lehetne menteni.

2021. nov. 10. 21:30
 14/18 anonim ***** válasza:
100%
Vannak időkapszulák, amiket több ezer éves élettartamra terveztek, és elég spéci körülményeket biztosítanak az adathordozóknak.
2021. nov. 11. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
14: Igen, tulajdonképpen ha egy HDD -t nagyon védenek a mágneses erőtekertől, stabil hőmérsékleten tartják, és nem hat rá semmilyen mechanikus erő vagy sugárzás, akkor valószínűleg sokkal tovább bírja. Persze nem tudom, mennyire demagnetizálódik az adathordozó réteg önmagától, és mi okozza azt, de talán azt is lehet lassítani valahogy, vagy újraírni az adatokat pár évente.
2021. nov. 11. 01:30
 16/18 anonim ***** válasza:
77%

"Csak ha már lennének óriási adat-archiváló rendszerek, akkor abba az embereket is el lehetne menteni."

Nem tudom mi szükség lenne elmenteni bárkinek is a gondolatait, érzéseit, a teljes személyiségét. Föleg ha az utána valahogy önállóan müködni tudna a kibertérben. Szerintem ez már etikai kérdés is. Félek töle, hogy ennek eredménye az lenne, hogy nagy vezetök személyiségét elmentve elöbb utóbb örökre ök irányítanának mindent, ami teljesen útjában áll a fejlödésnek, új dolgoknak. Egyébként sem látom értelmét a halál utáni ilyen jellegü létnek. Gondolj bele, hogy ha örökké élhetnél biológiailag akkor lenne egyááltalán bármi ami érdekelne? Jelenlegi világunk haladásának és fejlödésének mozgatórugója pont az elmúlás, ezért törekszünk valamit is létrehozni életünk során. Ha valamilyen módon elérnénk a halhatatlanságot, akkor onnantól megszünne az idö fogalma, nem lenne többé jelentösége a haladásnak, fejlödésnek sem.

2021. nov. 11. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

16: Igen, ezeken én is sokat gondolkodtam. Mármint hogy a halhatatlanság nem csak a túlnépesedés és a véges erőforrások miatt lenne probléma, hanem azért is, mert elveszne a múlandóságunk sürgetése, és egy idő után unalmassá is válna minden. És hát igen, igazad van abban is, hogy az erőszakos vezetők ilyen módon végtelenségig bebetonozhatnák magukat a trónjukba, semmi esély nem lenne a frissülésre, változásra.


Néha arra gondolok, talán már rég ismerik valakik az örök élet receptjének titkát, de pont ilyen megfontolsából nem hozzák nyilvánosságra. Már az is súlyos válsághoz vezetne, ha csak kiderülne, hogy lehetséges. A halhatatlanság paradox módon teljes pusztuláshoz vezetne.

2021. nov. 11. 17:15
 18/18 anonim ***** válasza:

Az ember gondolatai szabadon szárnyalnak, az nem olyan, mint egy számítógépes adathalmaz.

Egy gondolat olvasó technológiának nagyon komor, és veszélyes hozadéka lenne bele látni mások fejébe, mert ott bizony sötét gondolatok is megjelennek, még a legjámborabb emberek esetében is.

Hogyan lehetne azt súlyozni, hogy az "adat" mennyire kezelendő komolyan?

A jogi, személyiségi kérdéseken túl, kb a legjámborabb emberekről is azt a képest is lehetne alkotni, hogy tele volt sötét gondolatokkal.

2021. nov. 11. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!