Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez hogy van? (Relativitás)

Ez hogy van? (Relativitás)

Figyelt kérdés
Ugye két tárgy esetén mondhatjuk, hogy az egyik mozog és a másik áll, illetve fordítva, viszonyítás szerint. A relativitásnál szokták emlegetni az űrhajós példáját, akin nem járt el úgy el az idő, mint földi rokonain (a nagy relatív sebesség miatt). Az lenne a kérdésem, hogy itt miért nem mondhatjuk, hogy az űrhajós áll, és a Föld nagy sebességgel távolodik tőle és az űrhajós "öregedik gyorsabban".
2021. nov. 8. 13:04
 1/7 anonim ***** válasza:
2021. nov. 8. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Wadmalac ***** válasza:
79%

"Az lenne a kérdésem, hogy itt miért nem mondhatjuk, hogy az űrhajós áll, és a Föld nagy sebességgel távolodik tőle és az űrhajós "öregedik gyorsabban"."


Amikor az űrhajó állandó sebességgel halad a Földhöz képest, egyenes pályán, mondhatod. Akkor a rel. elmélet szerint "döntetlen a meccs" abban, hogy kinek lassabb az ideje a másikhoz képest. Mindkettő úgy látja, hogy a másiké a lassabb.



Csakhogy nem mindig áll fenn az az állapot, hogy egymáshoz képest a sebesség állandó.


Az az űrhajó gyorsít, lassít, visszafordul stb.


És onnantól borul a szimmetria, máris különbség van a két végpont mozgásmódja közt.


Ez fogja azt okozni, hogy a végén a két óra nem egyformát mutat.


Nem simán a gyorsítás-lassítás miatt.

De ezt a Minkowski-féle ábrák nélkül nehéz megérteni. Azokkal is kell hozzá egy erős kávé.


:)

2021. nov. 8. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
23%
Kérdésedre: azért nem mondhatjuk, mert jellemzően néhány milliárd ember áll a földön, és hozzájuk képest mozog az a kevés űrhajó, amelyben időnként ember is van. Egyébként mondhatnánk, csak nem természetes.
2021. nov. 8. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 dq ***** válasza:
58%

Ne mondd azt, hogy két tárgy esetén az egyik mozog a másikhoz képest.

Mondd azt, hogy egy tárgy mozog egy lokális inerciarendszerben.


Nagyon speciális esetben kikerülheted a két tárgyas képlettel azt, hogy be kelljen vezetned a "lokális inerciarendszer" fogalmát, de egy csomó probléma van vele, például az hogy a képlet szimmetrikus, a jelenség meg nem az, a képlet nem működik fényre, a képlet nem működik távoli galaxisokra, üres univerzumra amiben csak a 2 test van, stb stb.


Idődilatáció képlete: egy lokális inerciarendszerben v sebességgel mozgó megfigyelő sajátideje γ(v)-vel lassabb, mint a rendszeridő.


A Földön maradó iker a lokális inerciarendszerben áll, az űrhajós meg mozog.


Ez megválaszolja minden kérdésedet?

2021. nov. 8. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
0%

A hasonló kérdések felvetőinél mindig ugyanaz a probléma: nem értik, hogy a testek világvonalai, amelyeken a téridőben mozognak, nem relatívak, hanem abszolútak. Csak a világvonalak pontjainak koordinátái azok, amelyek a mindenkori vonatkoztatási rendszertől függenek.


Ergo a Földtől eltávolodó majd visszatérő úrhajós világvonala teljesen más, mint a Foöldön maradt társáé - függetlenül attól hogy milyen inerciarendszerből nézzük. Az űrhajós világvonala tartalmaz nem inerciális mozgási szakaszokat is, a Földön maradt társáé (a Földet itt most inerciarendszerként tekintve) nem, az végig ugyanabban az inerciarendszerben marad. Ezért a teljes történet leírásához használt vonatkoztatási rendszertől függetlenül abszolút küldönbség van a két világvonal között. Ily módon az elválás valamint az újra találkozás mint események között eltelt sajátidő sem lesz azonos a két világvonalon, hanem a Földön maradt megfigyelő rendszerében lesz nagyobb, és az űrhajósé kisebb.

2022. jan. 5. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
0%
Aki az 5-ös választ lepontozta, nem érti a relativitáselméletet.
2022. jan. 24. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Aki a 6-ost, az se.


Aki már látott életében Minkowski-diagrammot, az tudja, hogy az egymáshoz képest mozgó inerciarendszerek ferdeszögű koordinátarendszerrel ábrázolhatók úgy, hogy eközben az események, azaz a téridő pontjai, és az őket összekötő világonalak változatlanok maradnak. Ergo a világvonalak abszolútak, és csak a koordináták relatívak.


Ebből következően az ikerparadoxon résztvevőinek világvonalai a téridőben adottak, függetlenül attól, hogy melyik inerciarendszerből nézzük. A Földön maradt iker világvonala végig inerciális, míg az utazóé tartalmaz nem inerciális szakaszokat is. Ez utóbbiak miatt lesz az utazó iker sajátideje rövidebb, mint a Földön maradt társáé.


Jelentkezzen, aki ezt nem érti.

2022. jan. 27. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!