A gravitációs erő létezik? Erő-e?
A gravitáció NEM a téridő görbülete. A téridő görbülete a gravitációnak a matematikai-geometriai modellje. Ne akarjunk eltérő fogalmakat egymással értelmezni. Az erőtér nem fejt ki semmit! Az van. Az egy elméleti modell. Jobb helyeken ilyen kérdések szoktak vizsgabeugrók elenni.
Wadmalac könyörgöm! Az erő egy konkrét dologra hat, adott esetben a kölcsönhatás egyik eleme. A másik eleme éppen e hatás miatt keletkezik az előbbi konkrét dologban és MÁSRA hat. A gravitáció nem kölcsönhatás, hanem oka a kölcsönhatásnak. És semmi baja vele a fizikának.
Ami az evidens/nem evidens problémakört illeti, ide úgy tartozik, hogy az beszél így, akinek nem evidens. A Coriolis erőt is hagyjuk! Az egy kiváló erő, csak másra hat, mint a vizsgált rendszer. A gravitáció pedig vizsgálható, és vizsgálják is, mérik is.
Vajon mennyire kell erős hatással fogalmazni, hogy ne peregjen le? De még inkább, hogy érdemi gondolkodásra sarkalljon? Egyre erősebb a meggyőződésem, hogy az ember esetén ennek a hatásnak a fekete lyuk hatásánál is nagyobbnak kéne lenni, ami ugye egy abszurdum.
"Wadmalac könyörgöm! Az erő egy konkrét dologra hat, adott esetben a kölcsönhatás egyik eleme."
Igen. És?
"A gravitáció nem kölcsönhatás, hanem oka a kölcsönhatásnak."
???
"És semmi baja vele a fizikának."
Azon kívül, hogy
- Nem passzol bele a többi kölcsönhatás tenzorába, a standard modellbe
- Nincs ismert, igazolt, a kölcsönhatást hordozó részecskéje, mint az ÖSSZES többinek van (a graviton egy hipotézis, egyelőre semmi jele a létezésének).
- Ezek miatt a kvantumfizika nem tud vele mit kezdeni.
Szóval tényleg semmi baj vele.
Ja.
"Vajon mennyire kell erős hatással fogalmazni, hogy ne peregjen le?... "
Kulturált keretekbe virágnyelvre fordítva sem jogos a hülyének nézés.
A gravitáció egyelőre egy nagy fizikai talány. Remekül tudunk vele számolni, tudjuk értelmezni, használni a grav. erő fogalmát, valós erőként alkalmazni, működik.
De ettől még nem tudjuk, pontosan mi ez és hogy illeszkedik a fizikai világképünkbe.
Ennyi.
Hát, maga a gravitáció egyik sem.
Csak a mérhető erő és gyorsulás annak a következménye.
De hogy ez mennyire fura jószág, abból is belátható, hogy a tömeggel rendelkező testek egymás felé történő gyorsulása minden erő fogalom kihagyásával is levezethető CSAK a gravitációs tér által létrehozott idődilatációból is.
Igen, igazad van, így pontosabb: Newtoni mechanika szerint gyorsulás, az általános relativitás elmélete szerint pedig a téridő görbülete - vagyis geometria.
Nyilván ez sem pontos, de a GYK keretein belül szerintem megfelelő. Főleg addig, míg valahogy össze nem tudják egyeztetni az ált. relt. és a standard mondellt :)
Az azért nem semmi, mikor az ELTE fizika alapkönyveit cáfolják. A kicsit elvontabb elméleti fizika könyveket már nem is merem említeni. Sok embertől ez nem meglepő, a szakzsargon tömörít és könnyebben félreérthető, mint egy rossz nyelvtudással bármely nyelv.
De amikor amúgy értelmes emberek teszik ugyanezt, ott nincs több szó.
"a gravitáció az erő.meggörbíti a teret, ehhez kell erő"
A tér torzításához?
Hát ahhoz éppen nem erő kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!