Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem feszítik szét az...

Miért nem feszítik szét az atommagot a protonok?

Figyelt kérdés
Ugye a nukleonok közül csak a protonnak van töltése, a neutronnak semleges. Hogy lehet az hogy az atommagban egymáshoz nagyon közel tudnak maradni a részecskék a protonok a taszító hatása ellenére is?

2021. okt. 5. 15:11
 1/6 Wadmalac ***** válasza:
94%

Úgy, hogy nem csak a töltések képeznek ott erőt.

Létezik ott még egy kölcsönhatás, magerő, ami, ha elég közel viszel egymáshoz két protont, erősebb lesz, mint a köztük fellépő taszítás.

2021. okt. 5. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
93%
Az első válaszolónak teljesen igaza van. Meg annyit tudok hozza tenni, hogy azért nem taszítja szét a sok proton, mivel ott vannak a neutronok is, és az egy olyasmi “ragasztokent” érvényesül az atommagban, és az tartja össze a sok protont.
2021. okt. 5. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Az erős kölcsönhatás tartja össze az atomot, az tart ellen a protonok taszitásának. A nikkel és vas atommagoknál nehezebb atommagoknál, azért kell plusz energia, mert a nagyobb távolságra ható elektromos taszítás bizonyos távolságig erősebb a magerőnél, tehát össze kell nyomni őket, hogy az erős kölcsönhatás átvegye az uralmat.

A kisebb magoknál a kisebb távolságra ható erős kölcsönhatás, még elég erős tud lenni, hogy összerántsa a keletkező atomot. De a nagyobb magokat csak az elektromos taszítás éri át, mindenki taszít mindenkit, a magerő viszont csak részben éri át, ezért csak a szomszédos részecskék vonzzák egymást teljes erőből. És ezért is instabilak a nehéz magok.

2021. okt. 5. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Olyan atommag nincsen, amiben csak proton vagy csak neutron lenne (több együtt), és az is instabil, amiben nagyon eltolódik az arányuk.

A legerősebb vonzás a proton és a neutron között van - DE CSAK nagyon kis távolságon! - ez tartja össze az atommagot.

Két proton erősen taszítja egymást, mindenféle távolságból - DE ha pont egymás mellé teszed, akkor a magerő miatt csaknem elviselik egymást. Ha csak 1-2%-kal gyengébb lenne az elektromos taszítás, vagy erősebb a magerő, akkor már egyben maradnának, és akkor viszont nem léteznének napok, mert mindegyik úgy robbanna fel, mint egy hidrogénbomba.


Még egy érdekesség: ha a magerő 2-3%-kal gyengébb lenne, akkor a proton és a neutron sem maradna egyben, tehát csak hidrogén atom létezne, semmi más. Akkor lennének csillagok, csak nem világítanának (túl sokáig, mert hamar kihűlnének).

2021. okt. 5. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kielégítő válaszokat, mindenkinek ment a zöld pacsi!
2021. okt. 6. 22:37
 6/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Olyan atommag nincsen, amiben csak proton vagy csak neutron lenne "

Elsőre szemet szúrt és rögtön beugrott a sima hidrogén, de mielőtt más is belekötési kényszert érezne, ezzel a részmondattal az kiesik:

"(több együtt)"


:)

2021. okt. 7. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!