Az információ időutaztatását is tiltják a fizikai törvények pl. a relativításelmélet?
Az időutazás a jelenből a jövőbe rendben van, az ugye közel fénysebességgel utazva majd visszatérve megoldható. Visszafelé már nem lehetséges, ehhez fénysebességnél nagyobb sebesség kellene, amire nem lehet felgyorsítani semmit. Viszont az információnak nincs tömege, tehát arra nem vonatkoznak az anyagra és energiára vonatkozó fizikai szabályok.
Elméletben tehát engedélyezik a fizika törvényei az információ jövőből a multba történő továbbítását? (Most attól tekintsünk el, hogy paradoxont okozna, tehát eleve logikai bukfenc.)
Semmi gond, csak előbb mutass be prototípust.
Vagy legalább elméletet.
Az információ nem létezik azt hordozó, fizikai, mérhető hatás nélkül. Részecske, sugárzás, grav. hullám, tökmindegy.
És igen, mindre határsebesség a fénysebesség.
Az információ sebessége meg a hordozó hatástól függ.
A 8-as válaszoló írta le a kulcsszót: kauzalitás.
Az információ egy olyan hatás, amely egyik eseménytől a másikig terjed, és képes befolyásolni annak alakulását vagy bekövetkeztét, ergo a fizikailag releváns fogalom itt a kauzalitás.
A relativitáselméletben a téridő szerkezete nem engedi meg az kauzális hurkok létrejöttét, bár kétségkívül van pár elméleti megoldása az Einstein-egyenleteknek, amelyekben ezek megjelennek. Kérdés, hogy ezeknek van-e bármilyen közük a valósághoz. Valószínűleg nem, különösen, hogy ezeknek a megoldásoknak mind van valamilyen nem fizikai feltétele, azaz olyan, amelyek természetes körülmények között nem fordulhatnak elő (pl. egy gengeres szimmetriájú porfelhő, amelyben a por sűrűsége a szimmetriatengelytől távolodva növekszik).
Érdekes kérdés, hiszen elvileg léteznek ilyen téridők, mert a relativitáselmélet megengedi, azonban úgy tűnik, hogy (egyelőre) gyakorlati akadályai vannak ennek.
Leírtam, de ellapoztam, ez az inputbox pedig nem őrízte meg az írást, így rövidre fogom:
Kell hozzá:
3quantumszámítógép amelyek qbitjei össze vannak fonva egymással
Az 1. És a 3. a Földön marad. A 2. valamilyen idődilettációs pályán van (pl fekete lyuk körül, vagy orbitális pályán kering).
Az1. elkezdi feldolgozni az információkat.
Vele azonosan teszi ezt a 2.és a 3. Is.
A 2. Idősíkján az ő szemszögéből nézve ezek az adatok a jövőből fognak érkezni. Az 1. Gép csak a 2. Géppel kommunikál ( csak azzal van összefonva)
A 3. Gép kontroll funkciót lát el. Az csak a 2. Géppel kommunikál.
A kísérlet lényege, hogy időbeli latencia keletkezni fog-e a 3. És az 1. Gépek között?
Ez a kísérlet akár a jelenlegi fejlettségi szintünkön is elvégezhető!
Ps...
Amúgy a NASA tervezi, hogy a quantum összefonódást kihasználva kommunikálna a Marsi roverekkel... Csak hogy ne kelljen perceket várni egy-egy utasítás kiadása között...
Érdekes felvetés.
De tutira valahol benne van a buktató, ami miatt nem működik.
Elsőre, érzésre azt mondanám, a koncepció már ott elbukik, hogy a kvantumgép működéséhez alapvetően buknod kell az összefonódásokat. De ebben nem vagyok biztos.
A tudósok ma ezer módon próbálkoznak ilyen összefonódásos kísérlet-tervezésben a kauzalitás átverésével, egyelőre teljesen sikertelenül.
A szituáció pont olyan, mint amikor kismillióan próbáltak perpetuum mobile-t létrehozni, valahol kifogni az energiamegmaradáson mechanikai úton.
És egyelőre úgy néz ki, hogy az ilyen kauzalitás-kikerülés ugyanúgy esélytelen.
A probléma alapvetőleg az, hogy hiába van idődilettációs pályán a 2. Gép, ettől független még ugyanazonnaz idősíkon van, mint az 1. és a 3.
Ergo nem sok haszna van.
Ha az 1. Gépet eltudnánk juttatni a jővőbe, akkor lenne értelme, így viszont maximum csak távolsági kommunikációra alkalmasak a gépek, vagy még arra sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!