Milyen elven működik a Janssen védőoltás?
Adenovírus alapú.
A korábbi vírusverziókra az eredmények szerint kevésbé hatékony, mint a Pfizer, de lehet, hogy most a delta-variánssal ez az arány változik.
Tudtommal az "emlékeztető" oltás lehet más fajta is, mint az első volt, esetlegesen itt másik fajta oltás előnnyel is járhat, lévén esetlegesen az immunrendszer más elemeit mozgatja meg.
Frász tudja.
Az tuti, hogy jobb, mintha nem lennél oltva.
Tudtommal:
Az mRNS oltás a sejt fehérjegyárához juttatja az mRNS-t és elkészül róla a fehérje.
A Janssen viszont vektoros, itt van egy közbenső lépés, amihez kell egy postás. A kód itt DNS alapú, ezért kell egy vírus, ami ezt bejuttatja a sejtmagba, mivel a fehérje mRNS alapján készül.
Ez a DNS alapúság nem jelenti azt, hogy visszafele beépülne bármi is, mert ezek a vírusok erre nem képesek..
Köszi szépen a válaszokat! Egy másik kérdésben már kaptam egy nagyon tartalmas választ, amit bemásolok ide, hátha valakit érdekelhet még:
"Az adenovírus vakcinák működése a következő.
Fognak egy ismert emberi vagy rokon (majom) adeonvírust, és kiszednek belőle 1-2 kulcsgént. Az adenovírusokat elég jól ismerik, ezért pontosan tudják, hogy mit kell kiszedni, ha jól emlékszem, de majd kijavítanak ha nem, az envelope protein génjét (E) mindenképp kiszedik, enélkül pedig a vírus nem tud sejtről sejtre fertőzni. A maradék vírushoz hozzáadják azt a gént, amire valójában immunizálni akarnak.
Innen kezdve két mód van a sejtbe juttatni a vírust. Vagy hasonlóan az mRNS-hez, nanorészecskébe csomagolják, amit a sejt felvesz, de ez igazából nem hatékony, mert a DNS-nek a sejtmagig kell jutnia.
A másik lehetőség, hogy a kiherélt vírushoz hozzáadják az envelope proteint, amit más forrásból állítanak elő. Ezt el lehet képzelni úgy, hogy olyan sejtvonalon termelik a viriont, ami mondjuk genomon hordozza az E gént, tehát a vírus műkösőképes adenovírussá tud összeálni, de aztán szeparálják a sejtvonalból, és már nem viszi az E gént, azaz nem képes tovább szaporodni. Nem ismerem pontosan az ipari titkokat, de gyanítom, hogy ilyesmi lehet az igazság, mert a Szputnyik esetén felmerült, hogy az E-gén bekerülhetett az oltásba szennyezésként. Tehát vagy helper vírust használtak, vagy néhány vakcinavírusba berekombinált az E. De ezt is hátha tudja más.
Szóval ott állsz a szurival belőve, és egy nagyon gyenge vírusfertőzés alakul ki azokban a sejtekben, amiket eltalált az oltás. Viszont szemben a LAV-okkal, ezek a sejtek nem produkálnak működőképes virionokat, azaz nem terjed az oltás által kiváltott fertőzés. Az immunizálást az eltalált sejtek által kiváltott válasz hozza létre. Ezen kívül, de ebben szintén nem vagyok biztos, meg lehet oldani, hogy a sejt exportálja az immunogén fehérjét, de nem tudom hogy úgy csinálják-e. (Az mRNS vakcinák esetében van export szignál, de nem tudom a részleteket. Ha van export szignál, akkor a fertőzött sejtek nem csak prezentálják az antigént, hanem a vérbe is ürítik.)
Az adenovírus vakcinák esetében felmerült, hogy a második kör hatékonyságát gyengítheti az, hogy az adenovírus vektor ellen is kialakul immunitás. Ennek elkerülésére a Szputnyik 2 különböző AV-vektort használ, az Astra Zeneca ugyanazt használja és csakugyan látszik némi marginális különbség a két oltás közötta Szputnyik javára, ami talán ennek is betudható. (Vagy a dózisnak, vagy csak mérési hiba, szóval ne vonjunk le elhamarkodott következtetést.) De az biztos, hogy az Astra első oltás önmagában rosszabb mint a két oltás egymás után, tehát azért a második csak hoz valami extrát az elsőhöz képest, adenovírus ide vagy oda.
Azt őszintén szólva nem tudom megmondani, hogy a Janssen esetében hogy oldották meg, hogy egy adag is sokkal hatásosabb, mint más adenovírus vakcinákből az első kör. Általában az ismételt oltás azért kell, mert az első felépíti az immunválaszt, a második pedig "megtanítja" az immunrendszernek, hogy ez a dolog nem csak egy egyszeri eset volt, hanem még lehet rá számítani. Enélkül a pozitív megerősítés nélkül az immunrendszer esetleg úgy dönt, hogy ez a fertőzés csak egy egyszeri botlás volt, és nem is kell elrakni azokat a memória sejteket, és/vagy nem kell annyira felpumpálni az ellenanyag szinteket. Talán mondjuk azért, mert az első kört túl gyorsan elpusztítja az immunrendszer, és emiatt nem érzi elég fenyegetésnek, tehát nem aktiválódnak azok az immunológiai útvonalak, amik a hosszútávú immunizáláshoz kellenek. Ezt a "lusta" immunrendszert látjuk akkor, amikor a csak egyszer oltottakban sokkal alacsonyabb a hatásosság. A Janssenben talán van valami okosság, ami miatt elnyújtottabb fertőzést alakít ki a vakcina, ami már egy kör alatt is eléggé ráijeszt az immunrendszerre ahhoz, hogy eléggé felkészüljön a második körre.
A "mennyire hatásos" kérdésre az a válasz, hogy 85% a súlyos betegség ellen, de nem tudom hogy hogy dolgozik az új variánsokkal szemben. Ez mindegyik vakcinánál lutri.
A vegyes oltásra adatokat nem tudok mondani, és mivel mindenhol össze-vissza oltanak, teljesen esélytelen, hogy valaha is lesznek értelmes adatok, de érzésre egy ismétlő oltás 4-6 hónappal a Janssen után valószínűleg nem árt. Azt nem tudom megmondani, hogy mennyit "használ", lehet hogy sokat, lehet hogy marginális előnye van csak. Mivel semmilyen adat nincs, hogy milyen időzítéssel érdemes beadni, és hogyan kell kombinálni a különböző oltásokat, ebben a kérdésben vakon repülünk. Én saját magam szeretnék egy harmadikat (2x modernát kaptam), de ki szeretném várni az idejét, mert túl hamar talán felesleges.
A magam részéről azt gondolom, hogy ha lehetőséged van egy Pfizer első körre, de akár egy Astra vagy Szputnyik körre ismétlő oltásként, az valószínűleg használ ha legalább 4-5 hónap eltelt a Janssen óta.
Amúgy az új mutánsokra még nem immunizálnak. A különbség amit látunk valójában abból adódik, hogy egy részt a használt tüskefehérje némileg különböző (tehát nem teljesen a vad típus egyik oltásnál sem), mert néhány aminosavat meg kellett változtatni a staibilizáláshoz, és talán némelyik verzió merő véletlenségből jobb lett az előre nem látható jövőbeli mutánsokkal szemben; más részt pedig ha az ellenanyag szintek magasabbak, akkor jobb keresztimmunitást válthat ki a mutánsokkal szemben is."
Ilyen injekciót még a szomszéd,állandóan vérnyákoló kutyájába sem adnék, attól tartanék nem élné túl.
Nem hogy valaki ilyet adasson magába.
7.-re.
Tanícsá mester!
Mé nem adatolnád?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!