Mire tippelnétek mik élhetnek a mélytengerben?
Mélytengeri lények élnek ott, és a linkelt cikkben semmi meglepő nem volt azon kívül, hogy alligátor tetemekkel kisérleteztek, nem pedig valamilyen egyszerűbben beszerezhető házi állat teteme (sertés, szarvasmarha, kecske) volt a csali.
Nem újdonság, hogy dögevők takarítják el az elpusztult, fenékre süllyedő állatokat, néhány ismert is, de feltetelezik, hogy vannak még ismeretlen fajok a víz mélyén - nem arról szólt a hír, hogy felfedeztek volna bármi újat.
Az óriáskalmárok létezése sem szenzació, sőt a méretük sem az.
Élnek még a mélyben lámpáshalak, különböző paraziták, sőt igazi őskövületek, stb.
A mélytengerek élővilága valóban sok titkot rejthet még, de az origo írása kb a semmiről szóló cikk.
A mélytengeri élőlények egy részét ismeri a tudomány, de megbecsülni sem lehet, ez hány százaléka az összes mélytengeri fajok számának. Elsősorban olyan fajok élnek amiknek nincs szükségük fényre, vagy ha mégis, akkor a biolumineszencia révén "megteremti" magának. Az ismeretlen fajok között is halak, kalmárok, világítóhalak, puhatestűek, planktonok stb. vannak. Kicsi a valószínűsége, hogy előkerül valami, ami ezektől jelentősen eltér.
A mellékelt cikkről annyit, hogy nekem is egyből az óriáskalmár (Architeuthis) jutott az eszembe.
#3
Azért az óriáskalmár is viszonylag új felfedezés. Nemrég még teljesen mitológiai lénynek vélték az állatot. Nem lehet tudni, hogy esetleg nincs-e ettől is nagyobb vagy vérszomjasabb állat a tenger fenekén, aki esetleg elég jól is rejtőzködik.
#5
Mégsem tudunk róla sok mindent. Meg nem is voltak sokszor dokumentálva a természetes élőhelyükön.
Két külön dolog az, hogy egy mélytengeri lény létéről van bizonyíték, és annak mit tudunk az életéről.
Az utóbbiról jellemzően csak minimális információ van még a kutatók számára is.
Nincs meg az technológia, amivel megfizethető áron lehetne tanulmányozni a több száz, esetenként több ezer méteres mélységben élő lényeket, a felszín közelébe került példányok pedig nagy eséllyel már a nyomáskülönbség miatt elpusztulnak.
Ott vannak például a bojtosúszós halak.
Sokáig kihaltnak hitték, de már 1938-ban beazonosítottak egy Afrikai közelében kifogott példányt, s azóta több is elő került, de az életmódjáról mái napig nem sokat tudnak, kb ott megáll a tudomány, amit a kifogott halak vizsgálatából kiderítettek, és, hogy nem sok ilyen hal élhet a mélyben. nem haltak ki, de a kihalás szélén állnak.
Hasonló a helyzet az óriás kalmárokkal, azokról furcsa módon az ámbrás cetek vizsgálataiból van az információk egy része, azok ugyanis lemerülnek a mélybe, és "felhoznak információkat"
"Nem lehet tudni, hogy esetleg nincs-e ettől is nagyobb vagy vérszomjasabb állat a tenger fenekén, aki esetleg elég jól is rejtőzködik."
De, elég jól lehet sejteni, hogy nincs.
Azokban a mélységekben, amiket még szinte egyáltalán nem ismerünk, olyan kevés a tápanyag és a víz oxigénszintje, hogy nagytermetű lények nem élhetnek meg.
Csak olyanok, amik csak alkalmilag látogatnak le oda, amúgy magasabban élnek.
Mint az óriáskalmárok is, amik a felszínig lifteznek.
Le is buktak.
Évszázadokkal ezelőtt. Csak mivel ritka esemény, a széles körű kutatások előtt mesének hitték.
Rengeteg ismeretlen faj lehet még ott lenn. De nem leviatánok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!