Ausztráliát mennyire fenyegeti az elsivatagosodás és a krónikus vízhiány?
Láttam erről adásokat, hogy a kontinens belseje gyakorlatilag teljesen száraz és a szűk tengerparti sáv kivételével nem is nagyon lakják. A bozóttüzek is ismert jelenségek és a klímaváltozás valószínűleg ott is érezteti a hatását.
Mekkora kihívás a nagyvárosok vízellátása és a mezőgazdasági termelés biztosítása? Várható, hogy a közeljövőben ez a törékeny egyensúly megborul?
A partmenti részekhez elég közel van a tenger, abból lehet édesvizet csinálni. Oké, hogy drágább, mint kútból kiszedni az eleve édesvizet, de megoldható. Legfeljebb egy kicsit drágább lesz az élet, és egy kicsit jobban fognak spórolni a vizzel (mert drágábbá válik).
Egyébként szerintem a kontinens belső területeit nem fenyegeti az elsivatagosodás meg a krónikus vizhiány, hiszen már eleve el vannak sivatagosodva és krónikus vizhiány van. Ezért is nem lakik ott szinte senki sem.
A Szaharás poént nem lehetett kihagyni :)
De talán meglepő módon Ausztráliát is érinti az elsivatagosodás, mint a világ többi területeit is. Itt a térképen a barna területek a sivatagosodásokat mutatják világszerte, és mostanában volt vízhiány kérdés Kaliforniáról, na és az is látszik ezen a térképen Ausztráliával együtt:
Ez láthatóan párhuzamos az aszály, csapadékhiány világ térképpel:
A belső rész, az Outback nagy része gyakorlatilag most is alkalmatlan arra, hogy jelentős számú ember éljen ott.
És ez a klímaváltozással csak rosszabbodni fog.
Nem véletlenül ott játszódik a Mad Max c. film :)
Ausztráliát a kutatók szerint nem csak az elsivatagosodás fogja sújtani, hanem az óceánok vízszint emelkedése matt az alacsony fekvésű atollokat (pl Maldív szigetek) elönti a víz, és az ott élő emberek magasabb fekvésű területre kell költözni, és az egyik célpont Ausztrália lesz.
Ez nem most, és nem 1-2 év alatt lezajló esemény lesz, de 100 éven belül komoly változásokat jósolnak a geológiai térképeken.
A tenger vizének sótalanítására van technológia, de képtelenség olyan mennyiségű vizet sótalanítani, amivel több százezer négyzetkilométeres területeket el lehet látni vízzel.
A sivatagokban is vannak természetes oázisok, de attól még az sivatag marad.
"A tenger vizének sótalanítására van technológia, de képtelenség olyan mennyiségű vizet sótalanítani, amivel több százezer négyzetkilométeres területeket el lehet látni vízzel."
Nincs is szükség annyi víz sótalanítására. Zárt hidroponikus rendszerekkel nagyon vízgazdaságosan lehetel élelmiszert termeszteni. Plusz előnye, hogy akár a sima tengervizet is be lehet vezetni alájuk csatornákon, amiből az elpárolgó vizet növénytermesztésre lehet használni, a visszamaradó sót meg el lehet adni vagy más célra felhasználni. Persze, ezeknek is van még hová fejlődnie, de ha szükség lesz rá, akkor pénzt is ölnek majd bele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!