Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy súlyos napvihar "internete...

Egy súlyos napvihar "internetes apokalipszisba" sodorhatja a világot?

Figyelt kérdés

A közelmúltban csak két ilyen vihart jegyeztek fel - egyet 1859-ben, a másikat pedig 1921-ben.

A kisebb viharok is bajt okozhatnak; az egyik 1989 márciusában kilenc órára leállította az egész kanadai Quebec tartományt.


A kontinenseket összekötő hosszú víz alatti internetkábelek jel erősítőkkel vannak felszerelve, körülbelül 50–150 kilométeres időközönként.

Ha egy adott régióban bizonyos mennyiségű kábel meghibásodik, akkor egész kontinensek lesznek elválasztva egymástól.


Mit gondoltok erről, előfordulhat hogy egy súlyos napvihar "internetes apokalipszisba" sodorhatja a világot, amely hetekig vagy hónapokig folyamatosan a társadalom nagy részét offline állapotban tarthatja?



2021. szept. 9. 20:07
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Én nem az internetes apokalipszis miatt aggódnék. Egy Carrington-eseményre nincs felkészülve az elektromos hálózat, ha meg letérdel egy kontinensnyi villamosenergiahálózat akkor az internet lesz a legkisebb gondunk :D
2021. szept. 9. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Bizony, simán előfordulhat. Eddig megúsztuk.
2021. szept. 9. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 2*Sü ***** válasza:
84%

Ha nagyon muszáj aggódni, akkor én is jobban aggódnék az elektromos hálózat miatt, ahogy John_McClane írta. Ha a napkitörés miatt túlterhelődik kellő mennyiségű transzformátor, az dominószerűen kontinensnyi, ha nem világméretű összeomlást okozna a villamosenergia-hálózaton. Ha viszont nincs áram, akkor nem csak internet nincs, de nincs kommunikáció, nincs termelés, nincs mezőgazdaság, nincs szállítás, nincs fűtés, nincs víz, stb… Már eleve maguknak a transzformátoroknak a javítása, gyártása is komoly gondot jelentene, valószínű nem évekig, hanem évtizedekig tartana az állapot normalizálni. Viszont nagyon hamar esnénk vissza az iparosodás előtti állapotokhoz, csak ez ekkora népességnél, ekkora urbanizáltságnál a Föld népességének a megtizedelődését jelentené.


Ennél kisebb gond, ha csak az internet áll le, bár egy ilyen eseménynek meg kicsivel nagyobb az esélye. De az is igen komoly problémákat okozna. Annyira épít minden terület – az ipar, a mezőgazdaság, a közlekedés, nem beszélve a gazdaságról, a tőzsdéről – az internetre, hogy a következmények katasztrofálisak lennének.

2021. szept. 9. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

Azért hetekig, hónapokig tartó kiesésre csak akkor kéne számítani, ha a külső hatás is ennyi ideig fennáll.

Bizonyára területileg eltérő ideig tartana a fizikálisan sérült hardvereket cserélni, de összességében ekkora kiesésre nem kell számítani.


A tengeralatti kábeleket épp hogy em kell félteni, a víz nagyon jó árnyékoló.


Az már más téma, hogy a még rövidebb ideig kieső globális internet milyen társadalmi-politikai-gazdasági eseményeket indíthatna el, amiket a net nélkül kontrollálni nehéz és lassú és esetleg pár napos kiesés is megállíthatatlanná teheti a bajokat.

2021. szept. 10. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
#3 Egy ilyen dominószerű összeomlásnak inkább olyan országokban lehet esélye, ahol hatalmas távolságokat hidal át az elektromos hálózat (pl. USA vagy Ausztrália). Ez egyébként elméleti feltételezés, ugyanis még soha nem volt rá példa (1989-ben sem), és megoszlanak a vélemények arról, hogy mennyire jelent reális kockázatot.
2021. szept. 10. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem kell napvihar sem hozzá, 2003-ban egy relé miatt összeomlott az USA keleti részének, illetve Kanada egy részének villamosellátása a délutáni csúcsidőben. 50 millió embert érintett, leállt a metrótól kezdve a mobilszolgáltatókon keresztül a légiközlekedésig minden. Liftek, kórházak szintén.
2022. jún. 18. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!