Mikor szimmetrikus egy molekula?
Mikor szimmetrikus egy molekula?
Hogyan lehet ezt megállapítani?
Akkor szintetikus egy molekula ha azt mesterségesen állítják elő (vagy nem található meg a természetben).
Megállapítani nagyjából sehogy, hacsak nem lép fel optikai izoméria mert az árulkodó lehet.
akkor szimmetrikus, ha "nem lehet megkülönböztetni a két végét"
például, ha megnézed a CO2-t, ami egy lineáris alakú molekula, akkor nem igazán lehet megkülönböztetni "a két végét"
vagy a SO3 is teljesen szimmetrikus síkháromszög alakú
ezek apoláris molekulák
de a H2O alakjáról már ez nem mondható el, poláris lesz
két azonos atom közötti kötés poláris, mivel mindkét atom egyenlő erősséggel vonzza a kötőelektronpárt
különböző atomok közötti kötés pedig poláris
az elektronegativitás adja meg azt, hogy milyen erősen vonzza egy atom a kötőelektronpárt
a molekula polaritásának meghatározását pedig így lehet szemlélteni:
rajzold le a molekulát, de a kötések helyett nyilakat rajzolj, ami a nagyobb elektronegativitású atom felé mutat
ha ezek a nyilak (mint vektorok) kioltják egymást (vagyis szimmetrikus a molekula), akkor apoláris a molekula, különben poláris
tehát attól, hogy a molekulán belüli kötések polárisak, a molekula még lehet apoláris
Uramatyám, itt van mit helyretenni. Kivettem a nyarat, mert ahogy láttam D NMR-t végre kitiltották, és erre van új jelölt? Pedig Z003-tól jó válaszokra emlékszem.
#4 már valamivel jobb, de ez is leginkább falra hányt borsóra emlékeztet.
Kedves Kérdező!
Remélem még időben sikerül elkapnom, hogy helyretehessem ezt a szimmetriát (már ha még érdekel).
Egy általános bevezetésnek arról szokás ilyenkor beszélni, hogy mi is a szimmetria. Ha megnézünk egy benzol molekulát, akkor azt érzésből is szimmetrikusabbnak mondjuk, mint pl egy vizet vagy ammóniát.
Úgy tudjuk értelmezni a szimmetrikusságot matematikailag, ha matematikai műveleteket vezetünk be, ami egy bizonyos módon mozgatja az adott molekulát.
Hozzáértők kedvéért leírom, hogy ilyenkor természetesen úgy vesszük fel a koordinátarendszert, hogy a hullámfüggvények előjelét figyeljük.
Ezek az alapműveletek matematikai értelemben csoportot alkotnak, vagyis bizonyos tulajdonságok érvényesek rájuk, mint pl az összeadásra vagy szorzásra (megint hozzáértőknek: néha Ábel-csoportot is alkotnak, de gyűrűt soha nem képez egy ilyen struktúra). Ilyen mozgatások pl.: tengely körüli forgatás, síkra tükrözés, giroid (forgatás+tükrözés), pontra tükrözés, inverzió, stb. Itt fontosnak érzem kimondani - szakértők számára is -, hogy ezeket a szimmetriaműveleteket a részecskék megkülönböztethetetlensége miatt tudjuk használni. Ez annyit tesz, hogy két hidrogén, két oxigén, vagy bármely más atomokat tökéletesen megegyező gömböknek képzelhetjük el (egy ilyen szintű tárgyaláson elég ez a közelítés).
A legalapvetőbb szimmetriaművelet az identitás, ami azt jelenti, hogy semmit nem csinálok a molekulával (vagy 360°-kal forgatom), de ez mindenre teljesül, azonban matematikailag szükséges bevezetni a csoportok és osztályok kialakításához.
A többire nézzük a víz példáját. Elég elcsépelt valóban, de ez a "még érthetően kicsi, de példaműveleteknek elég nagy" típus.
Ezen a linken a víz szimmetriáit egészen jól mutatják be. Az első eset, hogy egy tengelyt szúrunk át a molekulán úgy, hogy csak az oxigénen menjen keresztül és felezze azt a kötésszöget, amit a két hidrogén zár be. Ekkor a molekulát megragadva 180°-ban tudom forgatni a tengely körül (lsd. animáció) úgy, hogy azt lássam, mint a mozgás előtt. 180° forgatás után ezt még egyszer meg tudjuk tenni. Ezt úgy szokás nevezni, hogy "a molekula rendelkezik egy kétfogású tengellyel". Ehhez a művelethez társul a C (mint tengelyes tükrözés) és 2 (mint kétszeri rotáció): C2.
A következő kettő nagyon hasonló, mindkettő síkra történő tükrözés. Az alsó arra az esetre vonatkozik, ha behúzunk egy síkot az oxigénen keresztül a hidrogénektől azonos távolságra. Ekkor a tükrözés értelmében szimmetrikus a molekula, hiszen egyik hidrogén tökéletesen átmegy a másik helyére és vice-versa. A jele: σ (ejtsd: szigma). Az aposztróf mindig arra vonatkozik, hogy a legnagyobb fogású tengelyt tartalmazza vagy sem a sík. A melléírt koordináták tükrözik azt, amit a bevezetésben kiléptem: a hullámfüggvények előjele miatt fontos kiírni, hogy merre áll a molekula. A középső egy olyan tükrözés, ahol a tükröző sík mind a három atomot tartalmazza. Mivel gömbszimmetrikus gömböknek képzeljük az atomokat, ezért ugyanazt fogjuk látni a két oldalon, tehát erre a műveletre is szimmetrikus a molekula.
Egy másik példa a H-Cl lineáris molekula. Itt megfigyelhető, hogy a kötésre merőlegesen (értsd: egyik atomot sem érinti) nem haladhat át szimmetriatengely vagy sík sem, hiszen a H és Cl atomok megkülönböztethetőek, csak fajtársaikkal egyeznek. C1 persze átmegy, ami 360°-kal forgatja a molekulát, de ez maga az identitás. Ami sokkal fontosabb, hogy a kötésen és a két atomon viszont átmehet egy tengely. Mennyivel tudjuk forgatni a tengelyt úgy, hogy ugyanazt lássuk? Mivel gömbszimmetrikus gömbökről van szó, ezért végtelen sokat tudunk forgatni rajta. Ez egy végtelenfogású tengely. C-nek szokás nevezni a tengelyt és a forgatási lehetőségek miatt ∞: C∞. Természetesen itt is van tükörsík (ami átmegy a két atomon).
Ha összeszedjük az egyes molekulákra eső tulajdonságokat, akkor ún. szimmetriacsoportokat kapunk, amik adott műveleteket tartalmaznak. Ilyen pl. a víz C2v csoportja vagy a HCl D∞h (ejtsd: cé kettő vé és cé végtelen há). A kategorizálásnak van egy biztos algoritmusa (numerikusan több is): Schönflies-táblázat. Itt igen és nem válaszokon keresztül lehet eldönteni, hogy egy molekula hova tartozik.
Remélem érthető volt és köszönöm az elolvasásra szánt időt! Ha valami mégsem világos, privátban elérhető vagyok.
na bakker ezt most jól elmagyarázták,
az én agyam elött le is zuhant a roló,
de azért köszönjük.
Köszi szépen a válaszokat!
Mostmár annyit se értek, mint eddig! :D
igen, egyetértek az előttem szólóval, kérjük a #6. válaszolót 1 vagy max 2 mondatban (tő mondatban) válaszolni.
(remélem így mi is megizzasztjuk):)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!