Darwin evolucios elmelete tokeletes volt vagy kellett meg finomitani rajta?
Páran írták, hogy Darwin nem ismerte a hogyant. Nem tudom, pontosan mire gondoltak. Ha a genetikai háttere, ezzel egyet értek (ezzel ő is tisztában volt). De egyébként nagyon jól, mechanizmusát is értelmezve leírta a természetes szelekciót. Az írásai épl nagyon komoly megértésről tanúskodnak.
#19
"De a sikeréhez bizony kellett az is, hogy ne ő legyen az egyetlen, aki már érezni, hogy a hagyományos vallásos teremtés-szemléletnél erős "hiba van a mátrixban"."
Már Darwin elmélete előtt is voltak evolúció elméletek. A legismertebb Lamarcké.
"Már Darwin elmélete előtt is voltak evolúció elméletek. A legismertebb Lamarcké."
Voltak.
Csak éppen elég módon lehetett rajtuk fogást találni, hogy ne terjedjenek el.
Bizonyára az ötlet, hogy a teremtés-mese sántít, már azért erősen ott volt sokakban.
Talán rosszul fogalmaztam, a lényeg az volt, hogy már legyen a tudományos közösségben elég személy, aki oda is áll az elmélete mögé.
#18: " A "kormegelőzés" konkrétan azt jelenti, hogy az emberek döntő többségének gondolkodásmódjához képest gyökeresen új szemlélet született"
Nem született új szemlélet. Én sadam #20-asával értek egyet. Már az ókorban is megjelent a görögöknél az az elképzelés, hogy valamiképpen az élőlények maguktól változnak (pl. Anaximandrosz szerint az ember tengerből és az állatokból származik, méghozzá a halakból, és ez az elképzelése a magzati fejlődés- nem semmi... - bár ő valahogy, asszem, egyre emberszerűbb halakat képzelt el, amik később partramásztak :)). Ők haladták meg a korukat inkább, és sokkal de sokkal jobban, mint Darwin (pl. még Anaximandrosz azt is képzelte, hogy nem kell az akármilyen alakú Föld alá támasz, hanem az a térben szilárdan lebeg, mivel az üres térben a Földtől kifelé irányuló távolságok mindegyike ugyanakkora, vagyis nincs hova zuhannia - ezen gondolatai is mérföldkövek voltak bizony még Newtonnak is) . Amúgy ez az evolúciós elképzelés rendre megjelent újra és újra a gondolkodó emberek között, bár nagyon szórványosan, az igaz, de még pl. a korai iszlám tudósok némelyike is foglalkozott ezzel az elképzeléssel.
Szvsz. inkább Gregor Mendel volt az, aki tényleg meghaladta a korát, aki Darwin kortársa volt, azonban felfedezéseit a 20. század elejéig egyszerűen senki se értette meg, még maga Darwin se, pedig azt gondolom, hogy értesülhetett a munkáiról.
Persze ezzel nem lebecsülöm Darwint, mert én pl. azt gondolom, hogy talán tényleg Darwin volt akkoriban az egyetlen ember, aki ilyen tudományos alapossággal össze tudta volna szedni a bizonyítékok garmadáit, és azokat precízen le is vezette. Ilyen értelemben mégis Darwint tartom nagyobb formátumú tudósnak, mint Mendelt, pedig ő tényleg meghaladta a korát.
#19: "Abban igen, hogy egyrészt sok, már ismert tényt, dolgot össze kellett fogni egy nagyon széles látókört igénylő egységes koncepcióba"
Ezt Wallace is megtette, és még előtte mások is, de persze messze nem olyan igényes alapossággal, mint Darwin. De én ezért ezt nem tenném be a "meghaladta a a korát" fakkba.
#22: "Csak éppen elég módon lehetett rajtuk fogást találni, hogy ne terjedjenek el."
Pedig Lamarck elképzeléseinek helyességét kis részben mára visszaigazolta a tudomány. Ez az epigenetika. Darwinnak inkább sokkal nagyobb mértékben volt igaza. Még az az elképzelés is megjelent már az ókorban, hogy véletlenszerű elem-kombinációkból kiszűrődnek a jobban sikerült változatok (a szelekció gondolata is megszületik), majd elterjednek. Ezt Empedoklész fogalmazta meg, bár mai szemmel nagyon bizarr formában, ahol pl. emberi testek szarvasfejjel, vagy kéz és láb nélkül álltak össze, stb., továbbá ő ezt nem egy állandó folyamatként fogta fel, hanem egy gyors rendeződésként a végleges és jól bevált mai állapotba.
Bárhogyan is, de ebben a látképben szvsz. messze nem Darwin haladta meg a korát, hanem inkább az ógörögök, minden hibás elképzelésük dacára.
"De én ezért ezt nem tenném be a "meghaladta a a korát" fakkba"
Ez jogos.
Én úgy fogalmaznám, hogy pontosan akkor dobta be, amikor az már korszellemmel eléggé kompatibilis volt, hogy változást indítson.
Sokszor mondják feltalálókra is, hogy meghaladta a korát.
Néha igaz is.
De az esetek többségében pont ezek a kormeghaladók azok, akikről sokkal később tudjuk meg, hogy anno ezt ők már tudták, csak nem terjedt el, éppen, mert meghaladta a korát.
Már ne emlékszem, hol, ki volt az az előadó, akitől egy tudománytörténeti előadásban sorozatosan hallottam a következő mondatot: "feltalálta, mert fel kellett találni".
Megvolt a megfelelő tudományos alap, adat háttér, az igény a változásra, az általános felismerés, hogy a régi nem jó és jobb kell.
Szerintem Darwinról is el lehet ezt mondani.
Felfedezte, felismerte az evolúció elméletét, mert itt volt az ideje felismerni.
És az ilyen felismerésekről, találmányokról, felfedezésekről el lehet mondani, nem kisebbítve a híresség érdemét, akinek köszönhetjük, hogy ha ő nem tette volna meg, igen rövid időn belül megtette volna más.
#24: "hogy ha ő nem tette volna meg, igen rövid időn belül megtette volna más."
Nem'tom, hogy rövid lett volna-e az az idő... Darwin szvsz. tényleg zseni volt. Én Darwin híján inkább úgy képzelem, hogy az akkori természettudósok (biológusok, így nevesítve, akkor még nem voltak) szép lassan egymástól függetlenül leírták volna azokat a példákat, amiket Darwin a "kisujjából" kirázott, majd egymástól függetlenül - és jóval később - több tudós is rájött volna, hogy ezek a példák egy nagy halmazba is összeszedhetőek, tehát valami általános szabályszerűség tapasztalható, ami Lamarck nézeteivel szemben inkább Empedoklész elképzeléseit támasztja alá részben, vagy nem kis részben, ki hogy fogja fel a mértéket...
Egyébként az az érdekes, hogy a lamarcki evolúció proto-ötlete még csak nyomokban sem sejlik fel az ókorból (vagy én nem tudok róla), tehát úgy tűnik, mintha azt nehezebb lett volna kitalálni, pedig pont a darwini evolúcióról vélném azt, hogy az sokkal távolabb esik az alapvető emberi gondolkodástól, ami nagyon nem szereti sehova se bevezetni a "véletlenszerű" faktort ott, ahol a rendezettség okát kell kideríteni.
"Nem'tom, hogy rövid lett volna-e az az idő."
Minden relatív. :)
De szerintem évtizedeken belül túl sok lett volna már az ide vágó ismeret ahhoz, hogy senki se rakja össze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!