Darwin evolucios elmelete tokeletes volt vagy kellett meg finomitani rajta?
Ahogy a 9. válaszoló célzott rá, Darwin idejénen még nem sokat tudtak az öröklődésről. (Illetve Mendel nagyjából ebben az időben rakta le a genetika alapjait, csak sajnos ezt akkor senki nem vette észre.) Később a Modern Szintézis során egyeztették össze a genetikát az evolúcióval.
Darwinnál még nem nagyon volt szó mem-adaptív evolúcióról (bár a lényeget megfogalmazta). Például a genetikai sodródást később írták le.
Az ő idejében még nem tudtak az endoszimbiózisról, ami evolúciós szempontból is jelentős.
És még egy csomó minden ráépült (molekuláris biológia, epigenetika, stb.).
De alapvetően az it Darwin mondott, ma is megállja a helyét.
A tudományos kutatás nem így működik. A világ gy jelenségéről alkotott elmélet soha nem végleges. A későbbiekben a technológia fejlődése nyomán további részleteket lehet megismerni, amely kiegészíti, finomítja, helyenként korlátozza az eredeti, első leírást.
Newton törvényei korszakalkotóak voltak, de azoknak is voltak előzményei, már az ókorban. Attól hogy később kiderült, a newtoni törvények nem érvényesek a mikrovilágban, egyfelől azok a törvények igazak, másfelől ez mit sem von le Newton zsenijéből.
Darwin elmélete is sok részettel finomodott, de a fő szabályokat ő írta le elsőként, messze megelőzve korát (éppen ezért először nem is mert kiadni mindent, nehogy meghurcolják).
#13
A válasszal egyet értek, de azért az, hogy Darwin messze megelőzte a korát, picit túlzzás annak a fényében, hogy tőle független Wallace is felismerte a természetes szelekció folyatát. Persze Darwin korábban jött erre rá (csak nem publikálta), és elképesztő alapossággal ki is dolgozta az elméletet, szóval ez nem von le a munkája értékéből.
Így van Darwin előtt már nagyon sok mindenre rájöttek, de Darwin volt az, aki ezek között meglátta a szálakat, illetve neki volt erre lehetősége (pl a bányász-haver, akinek a közbenjárásáre jött rá a kövületek rétegzettségére).
És Darwin korában más tudósok is leírták és felismerték a legtöbb evolúciós szabályt, csak éppen nem ők váltak emiatt híressé. (Ha jól tudom, van egy magyar, vagy magyar származású is ezen tudósok között, sajnos a nevét elfelejtettem, örülnék, ha valaki megemlítené, köszönöm.)
Valamint tudtommal Darwin kijelentette, hogy a szerzett tulajdonságok nem öröklődnek (tehát ha elveszíted a lábad, a gyermeked nem fog féllábúként születni) ennek ellenére ez mégsem igaz így - lsd epigenetika.
A többit előttem már leírták.
Darwin remekül felismerte és leírta az evolúció alapszabályait, ami a fejlődés, szelekció stb. elemeket jellemzi.
A hogyan és miért akkor még ismeretlen volt.
Ahogy az öröklődés, a genetika ismerete fejlődött, egyre szélesebbé vált a kép arról is, miért, hogyan történik mindez, illetve pontosította is Darwin olyan következtetéseit, amik a genetika ismerete nélkül homályosabb, esetleg nem pontos feltételezések voltak.
Ahogy egyre jobban megismerjük az evolúciót, egyre szétágazóbban, bonyolultabban találjuk meg a folyamatokat, de mindből visszaköszönnek a Darwin által felismert alapelvek.
Biztos, hogy rengeteg dolgot még ma sem ismerünk eléggé és lehet, hogy nem is fogjuk megismerni, hacsak nem találunk máshol, máshogy kialakult életet.
De az alapvető darwini elv helyessége tökéletesen bizonyított.
Szerintem nem véletlen, hogy a darwini elmélet és a geológia körülbelül egy korban volt képes hatalmasat fejlődni, kialakulni.
A tudományos kutatási tematika, gondolkodás akkor vált alkalmassá arra, hogy gyakorlatilag egy globális "pillanatképből" legyen képes sokmillió éves folyamatokra is következtetni.
sadam87! Darwin messze megelőzte korát! Ám az igaz, hogy abban a korban nem ő volt az egyetlen okos ember, ezért igazak az általad írottak is. A "kormegelőzés" konkrétan azt jelenti, hogy az emberek döntő többségének gondolkodásmódjához képest gyökeresen új szemlélet született, amelynek széleskörű publikálásánál érdemes volt az emberi gondolkodás tehetetlenségével is számolni, más szóval, tarthatott akár lincseléstől is. Amit nyilván nem osztott volna korának néhány kiváló elméje.
Talán Wadmalac észrevételeihez még annyit érdemes fűzni, a 19. század a nagy felfedezések kora is, tehát akkor már elég bonyolult dolgokra jöttek rá ahhoz, hogy kezdjen leáldozni a magányos hősök (tudósok) kora. Akkor már a tudósok kemények támaszkodtak társaik eredményeire, ekkor már élt (és működött) az a felismerés, hogy nem árt a szomszéd tudományágak ismereteit is felhasználni.
"Darwin messze megelőzte korát!"
Abban igen, hogy egyrészt sok, már ismert tényt, dolgot össze kellett fogni egy nagyon széles látókört igénylő egységes koncepcióba, az általános szemlélettel ellenkező módon, majd mindezt tudni is bedobni úgy a köztudatba, hogy ne lehessen simán ignorálni.
A sikeres szembeszélben pisálás ritka esete.
De a sikeréhez bizony kellett az is, hogy ne ő legyen az egyetlen, aki már érezni, hogy a hagyományos vallásos teremtés-szemléletnél erős "hiba van a mátrixban".
#18
Én azt szoktam rakta érteni, ha a kortársak fel sem ismerik az eredmény jelentőségét, pl. Mendel esete. De nyilván lehet azt is érteni, amit te írsz. (Mindenesetre a tudományos közvélemény jelentős része elfogadta már akkor Darwin elméletét. Mondjuk az tudomásom szerint igaz, hogy sok kutató sem érte akkor pontosan az elméletet.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!