A magabiztosságnak van köze a tesztoszteron szintjéhez?
Tehát természetesen magas tesztoszteron szintű férfiak magabiztosabban úgy általában mint az alacsonyabb tesztoszteron szintűek?
Van korreláció a kettő között?
Természetesen. Erre már legalább 40 éve végeznek vizsgálatokat.
A magabiztosság rengeteg tényezőn múlik, de a tesztoszteronnal való összefüggés teljesen nyilvánvaló.
A felsővezető beosztású férfiak átlagban sokkal magasabb TST-szintűek, mint az egyszerű munkásaik.
Nőknél ez még szignifikánsabb, a vezető beosztású nők átlagban kimondottan magas TST-szintűek.
A TST többek közt versenyző hajlamúvá teszi az embereket, ezért leginkább ők lesznek felsővezetők. Alacsonyabb szinttel nem érdekli az embert annyira, hogy küzdjön a céljáért. Ha nem jön össze könnyen, akkor feladja.
1
De akkor mi értelme van túlmisztifikálni a magabiztosságot napjaink társadalmában, olyan dognak beállítani amiért mindenki személyesen felelős? Holott hormonokon múlik, veleszületett tulajdonságokon.
Természetesen, hülyeség túlmisztifikálni bármit is.
Viszont azt tudni kell, hogy az ember nem egy gép, meg nem is egy öntudattal nem rendelkező, csak az ösztönök által működtetett állat. Az ember bizonyos mértékig túl tud lépni a beprogramozott dolgokon. Persze, csak ha akar, mert ez is a programokon múlik, hogy mennyire akar túllépni...
3
Az ember megfigyeléseim szerint csak ritkán egy öntudattal rendelkező lény :)
Nincs is arra bizonyíték, hogy mindenkinek van öntudata és nem is azt tapasztalod a mindennapokban, hogy a többségnek van öntudata, amikor például kommunikálsz velük, vagy a szemükbe nézel. Egy kisebbségnek biztosan van de az még nem bizonyíték arra, hogy mindnekinek van. A többség esetében inkább úgy áll a dolog, hogy a biológiájuk rabjai, teszik amit az ösztöneik, hormonjaik, agyi drótozásaik diktálnak nekik.
Az öntudat szót nem a köznyelvi vagy szociológiai értelemben használtam, hanem biológiai értelemben.
Minden embernek van öntudata. Még az értelmi fogyatékosoknak is. (Kivéve a nagyon súlyos eseteket.)
Az egy más dolog, hogy sok ember az átlagnál jobban hallgat az ösztöneire, ahelyett, hogy gondolkodna. De ettől függetlenül ők is tisztában vannak vele, hogy szuverén, mindenkitől különböző személyek, miközben az emberi faj tagjai.
Pl. egy nyúl nem tudja, hogy ő egy nyúl. Soha nem látja magát kívülről, a tudatával pedig nem képes megérteni, hogy micsoda is ő tulajdonképpen. Ha tükörben látja magát, akkor egy idegen nyulat lát, mivel fogalma sincs magáról.
5
De ez az. Mi a bizonyíték arra, hogy más embereknek is van öntudatuk? Magadból indulsz ki? Az öntudat annyira szubjektív, hogy nem lehet bizonyítani más öntudatának meglétét!
Dehogynem lehet. Még állatok öntudatának vizsgálatára is vannak tudományos vizsgálati módszerek.
És egyszerűen még nem találtak olyan (nem fogyatékos) embert, akinek ne lett volna öntudata.
7
Van erre esetleg forrásod?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!