Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történik akkor, ha egy...

Mi történik akkor, ha egy kissebb méretü feketelyuk belép a Föld atmoszférájába?

Figyelt kérdés
Egyes tudósok kapcsolatbahozták a Tunguz-eseményt egy kis méterü fekete lyukkal, bár én kétlem, hogy erröl lenne szó. Tudja valaki pontosan, vagy körülbelül, hogy mi történhetne olyankor? Volt már rá példa? És ha egy nagy feketelyuk nyelne el?
2010. aug. 24. 20:40
 1/6 anonim ***** válasza:
93%
Erről egyszer olvastam egy könyvet. Mivel egy fekete lyukban többszörös naptömegnyi anyag van, a gravitációja is ennek megfelelő. Ha tehát nagytömegű fekete lyuk közelítené meg a Földet, mire elérné az atmoszférát, az egész bolygót darabokra tépné. A kisméretű, kisbolygónyi fekete lyukak létezése egyelőre még nincs minden kétséget kizáróan bizonyítva. Egy ilyen nem pusztítaná el az egész Földet, de hatalmas katasztrófát okozna. Tunguzkát inkább egy üstökösmag becsapódása okozhatta.
2010. aug. 24. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a fekete lyukak párolognak, egy akkora példány, amelyik túlélné az űrt, amíg ideér, az már nem kicsi.

Tegyük fel, hogy létezik ilyen, mondjuk pár tonnás vagy pár 100 tonnás példány.

Ha egy ilyen belépne a Föld légkörébe, akkor természetesn mindazt az anyagot begyűjtené, ami áthalad az eseményhorizontján (ami nagyon picike), de ő maga nem vonzana be semmi többet (ahhoz kicsi). Mivel elég gyors is lenne (40 km/s), lényegében úgy menne át a Földön, mint egy ágyúgolyó a szénaboglyán. Semmiképpen nem robbanna föl, és ami lyukat ütne, az jelentéktelen: max. egy kisebb vulkán lenne belőle, mindkét oldalon (de olyan, ami csak egyszer tör ki, utána örök nyugalomra szenderül).


Nem hiszem, hogy egy ilyen jelenség bármi mással is összetéveszthető lenne.

2010. aug. 24. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
36%
Voltaképp nekünk mindegy lenne mekkora, mert kicsi nincs. Elsőnek mondom hogy kb. 20km(eseményhorizont, mert maga csak egy pont) átmérőjű a legkisebb(6 naptömeg) érzés nélkül elszívná a légkört majd darabokra szakítana. Meg a párolgás, há' arra várhatsz jó pár száz milliárd évet, naptömegben mérik a fekete lyukakat, a többit nem értem.
2010. aug. 24. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Pont erről van szó: vannak kicsi fekete lyukak, csak azok már nagyon gyorsan párolognak, tehát nincsenek sokáig :)

A fekete lyuknak nem az a lényege, hogy nagy a tömege (és ezáltal a gravitációs ereje), hanem hogy olyan sűrű, hogy az az s-betűs sugár (kiejteni ki tudom :D, csak leírni nem) kívül van az anyagcsomón, tehát kialakul a szingularitás.

2010. aug. 24. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Schwartzchild?:)
2010. aug. 25. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Az egészen apró fekete lyukak (kb egy atomnyi sugarú átmérővel) nem is feketék ;)
2010. aug. 25. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!