Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez nem körkörös hivatkozás?

Ez nem körkörös hivatkozás?

Figyelt kérdés

Newton I. törvénye:

"Inerciarendszerben minden test megtartja nyugalmi állapotát vagy egyenes vonalú egyenletes mozgását mindaddig, míg egy kölcsönhatás a mozgásállapotának megváltoztatására nem kényszeríti."

Inerciarendszer fogalma:

"Inerciarendszernek nevezzük azt a vonatkoztatási rendszert, amelyhez viszonyítva egy test mozgására érvényes Newton első törvény."


2021. máj. 5. 15:43
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
Tehetetlenségi rendszer
2021. máj. 5. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:
Ez egy nagyon-nagyon hasznos válasz volt.
2021. máj. 5. 16:08
 3/26 anonim ***** válasza:
Na, ezért nem szeretem a Wikit.
2021. máj. 5. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
#2Mert nem érted? Mi az a tehetetlenség?
2021. máj. 5. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 Mojjo ***** válasza:
100%

Nem. Értsd nagyjából így:

Ha egy testre nem hat erő, akkor nyugalomban van, egyenes vonalú egyenletes mozgást végez.

Ha egy testre látszólag nem hat erő, egészen pontosan nem tudunk rábökni egy testre, hogy na, ez hatott volna a mi testünkre, azaz nincs interakcióból származó erő, mégis, amikor leírjuk a kis koordináta-rendszerünkből a test mozgását, azt látjuk, hogy az nincs nyugalomban, és nem is egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, akkor vakarhatjuk a fejünket. Ilyenkor arról van szó, hogy a testre ún. inerciaerők hatnak. Más néven tehetetlenségi erők, vagy képzetes erők, vagy pseudo erők. És ilyen inerciaerők akkor lépnek fel, ha a koordinátarendszerünk nem inerciarendszer.


Szóval Newton I. úgy is felfogható, hogy ha nincs semmilyen erő (vagy azok eredője nulla), tekintet nélkül az erő jellegére, akkor nyugalom van, vagy egyenes vonalú egyenletes mozgás.

Ha nincs interakcióból származó erő, mégis gyorsul a vizsgált testünk, akkor a mozgását nem inerciarendszerből írjuk le.

Inerciarendszer az a rendszer, ahol ha nincsenek konkrét interakcióból származó erők, akkor nyugalom van, vagy egyenes vonalú egyenletes mozgás - azaz nincsenek inerciaerők.


Kb ennyi a történet.

2021. máj. 5. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
Létezik olyan vonatkoztatási rendszer, melyben a Newton I. törvénye érvényes, ezt inerciarendszernek nevezzük.
2021. máj. 5. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
100%
Inerciarendszernek nevezzük azt a vonatkoztatási rendszert, amelyhez viszonyítva egy test mozgására érvényes, hogy megtartja nyugalmi állapotát vagy egyenes vonalú egyenletes mozgását mindaddig, míg egy kölcsönhatás a mozgásállapotának megváltoztatására nem kényszeríti.
2021. máj. 5. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
Gyakorlatilag ugyanazt mondják ki, csak az egyik a test, míg a másik a test környezete (inerciarendszer) szempontjából fogalmazza meg.
2021. máj. 5. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:

#5


Te most kb. megismételted a kérdésben leírt dolgokat.


Röviden összefoglalva:

Inerciarendszer: egy olyan rendszer, aminek ha letesz az origójába valamit, az ott is marad.

Newton I.: ha leteszel valamit az inerciarendszer origójába, az ott is marad.


Szóval Newton törvénye mitől is törvény, ha pusztán egy definícióból következik?

2021. máj. 5. 17:11
 10/26 Mojjo ***** válasza:
100%

@9: Ömm nem, nagyon nem csak megismételtem a kérdésben leírt dolgokat, hanem sokkal bővebb szempontok alapján elmagyaráztam.



Newton I. nem egy definícióból következik. Newton I. megfigyelésekből következik. Az inerciarendszer definíciója pedig különválasztja azokat a koordináta-rendszereket, amikben hatnak inerciaerők és ahol nem hatnak.

Ez utóbbi koordináta rendszerekben csak kölcsönhatásból származó erők fognak hatni. Az előbbiekben nem csak kölcsönhatásból származó erők. Newton I úgy amúgy mellesleg mindkét esetben igaz, mivel valójában Newton I. törvénye azt mondja ki, hogy ha leteszel valamit _bárhová_, akkor az ott is marad, feltéve ha nem hatnak rá erők.

Newton I csak akkor korlátozható inerciarendszerekre, ha kikötjük, hogy a testre ható erők alatt csak kölcsönhatásból származó erőket értünk.

2021. máj. 5. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!