Az ózonréteg miből van?
Értem. De még néhány kérdésem lenne:
- a földről a levegő hogy nem párolog ki az űrbe? Hogyhogy csak a földön vannak? Az ózonok miatt nem tudnak “elpárologni”?
- az ózonréteg is készíti folyamatosan az oxigéneket? Vagy csak a fák?
- a füstök csak az ózonrétegig mennek fel és a réteget bántják? Vagy még a rétegen túl is az űrbe kerülnek?
Ha déli sarkon nincsenek autók, csak ritkábban hajók, repülők, akkor miért ott romlik a réteg? Miért nem pl: New York-ban, ahol összevissza jönnek-mennek az autók, buszok, ezzel, a sok káros anyagok (főleg füstök), szemétégetési füstök, stb keletkeznek, miért egészségesebb ott az ózonréteg a déli sarkinál?
"- a földről a levegő hogy nem párolog ki az űrbe? Hogyhogy csak a földön vannak? Az ózonok miatt nem tudnak “elpárologni”?"
A Föld gravitációja tartja itt. Nem csak a Földön van, például más bolyókon is akad (de a világűrben valóban nincs, ha erre gondoltál). Az óznonrétegnek ehhez sincs köze.
"- az ózonréteg is készíti folyamatosan az oxigéneket? Vagy csak a fák?"
Az ózon a sztratoszférában oxigénből képződik, és azzá is alakul vissza. Tehát képződik belőle oxigén, de (ha a mennyisége nem változik) ugyanannyi, mint amennyi fogy az ózon képződéskor, így összességében nem vátloztatja a földi oxigén mennyiségét.
"- a füstök csak az ózonrétegig mennek fel és a réteget bántják? Vagy még a rétegen túl is az űrbe kerülnek?"
Nem a füst károsítja az ózont, hanem elsősorban egyes klór és flurotartalmú szénvegyületek. (CFC-k, freonok). Ezek gyorsítják az ózon visszaalakulását oxigénné. Ezek nem az égés során képződnek (leglaábbis nagy mennsigében biztos nem), hanem régebben hűtőkben hasnzálták őket khűtő közegként, illetve spray-kben hajtógázként. (Amíg ki nem derült, hogy szétcseszik az ózonréteget.) Ezeken kívül persze más anyagok is lehetnek hasonló hatásúak (pl. nitrogén-oxidok).
A légkör nagyjából 80-100 km-ig jól keveredik, elvileg olyan magasságig feljuthatnak a felszínen kibocsáktott levegő szennyez anyagok. (Persze nem feltétlenül nagyon gyorsan. A légkör igazán jól keveredő része, a troposzféra, csak kb. 10 km magasságig tart.)
"Ha déli sarkon nincsenek autók, csak ritkábban hajók, repülők, akkor miért ott romlik a réteg?"
A szennyező anyagok a légáramlatokkal előbbutóbb eljutnak mindenhova. Főleg a magasabb légköri rétegben már keveset számít, hol vannak a felszíni kibocsájtó források. Mire az ózonrétegig eljut a szennyező anyag, alég sokat mozoghat oldalirányba.
Azért pont a sarkvidékek felett a legvékonyabb az ózonréteg, mert az extrém hideg elősegíti az ózon bomlását. Itt az ózonkoncentráció látható az északi sarkvidék felett két évben. Az 1984-es év a sarkvidéken sokkal melegebb volt, mint az 1997-es, látszik is, hogy sokkal magasabb az ózonkncentráció.
“ A Föld gravitációja tartja itt.”
Tehát konkrétan a levegők egymás hátán állnak? Akkor a szag ami kellemes vagy kellemetlen, miért száll fel az égre? Azt nem húzza a gravitáció?
A gravitáció miből van?
"Tehát konkrétan a levegők egymás hátán állnak?"
Valahogy úgy. :D
"Akkor a szag ami kellemes vagy kellemetlen, miért száll fel az égre?"
Nem csak felfele száll. A gázok keverednek. Ez a részecskék hőmozgása (é a légáramlatok) miatt van.
"Azt nem húzza a gravitáció?"
De, kb. ugyanannyira, mint a többi gázt.
"A gravitáció miből van?"
A gravitáció egy erő, nem anyagi dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!