Szerintetek a Föld megsemmisüléséig mennyi időnk van hátra? Van olyan, aki hisz ebben?
Mi az hogy valaki hisz e benne?
Van olyan ember aki nem hisz ebben?
Én sem értem, miben is kellene hinni... :)
Szerintem elnézted a kategóriát.
Négy lehetőség van itt:
Az egyik, hogy a Napunk vörös óriássá válása során bekebelezi a Földet. Az totális megsemmisülés.
A második, hogy egy másik rendszerből kilökődött hold / bolygó pont belecsapódik a Földbe. Az is totális megsemmisülés.
A harmadik, hasonló a másodikhoz, csak itt nem belénk csapódik az idegen égitest, hanem bezavar a Föld pályájába olyannyira, hogy kilökődünk. Ebben az esetben akkor történik a totális megsemmisülés, amikor belecsapódunk valami elég nagyba, legyen az valami a mi Naprendszerünkbe, legyen az egy idegen csillagrendszerben, vagy legyen az egy feketelyuk.
A negyedik, és egyben a legvalószínűtlenebb, hogy idejön egy idegen faj, és olyan kedvük van, hogy ők most totálisan megsemmisítik a Földet.
Ezektől eltekintve nem tudok olyan eseményre gondolni, ami a szó szoros értelmében megsemmisíti a Földet. De kreatív emberek még sorolhatnak párat, biztos van még.
"Szerintetek a Föld megsemmisüléséig mennyi időnk van hátra?"
Ha nincs szerencsénk, akkor kb 2 miliárd év, kábé akkorra fog ideérni az Androméda galaxis, és ütközik a mi galaxisunkkal. Ha azt túléli a bolygó, akkor kb. 3 miliárd év múlva a Nap már láthatóan kisebb lesz, összezsugorodik, de sokkal intenzívebben fogja pörkölni az üzemanyagát, a növekvő napszél pedig esélyes, hogy elsodorja a bolygó légkörét, majd a vízkészletét is. Aztán kb. 4,5 miliárd év múlva csillagunk felpuffad, és bekebelezi a bolygót egy időre - néhány millió évre - amikor is kifogy a héliumkészletéből, megszabadul a hidrogénfeleslegtől, és összeroskad fehér törpévé. Ha eddigre a Földből még marad is valami - amire van reális esély - akkor egy lassan kihűlő, Hold méretű, tömör nehézfémmag marad vissza belőle.
"Van olyan, aki hisz ebben?"
Végeredményben igen, ebben hisz a tudományos világ. De ez nem afféle vallásos hit, reménykedés, vagy ilyesmi. Ez inkább olyasféle hit, mint amikor kimégy az udvarra, és feldobsz egy kézilabdát a levegőbe, és hiszel benne, hogy vissza fog esni a földre. Nyilván, hiszen bármikor, bárhol is láttad, hogy feldobnak egy labdát, netán te magad dobtál már fel labdát a levegőbe, akkor azt tapasztaltad, hogy az sosem maradt fenn, minduntalan visszaesett a talajra. Igazából azon lepődnél csak meg igazán, ha egyszer mégis fennmaradna :)
Tehát amennyiben ezt hitnek nevezed, hiszel benne, hogy a labda vissza fog esni ha feldobod, akkor igen, úgy lehet mondani, hogy a tudományos világ hisz abban, hogy ezek a dolgok fognak történni a Földdel a jövőben. (Hacsak valami előre nem látható esemény következik be közben, ami teljesen más mederbe tereli a dolgok folyását. De ugye az előre nem látható események pont azért kapták ezt a gyűjtőnevet, mert előre nem láthatóak, így előre nem is lehet kalkulálni velük.)
Ez a hit a tudományba vetett hit - vagy talán helyesebb úgy fogalmazni, hogy a tudományba vetett bizalom -, abban hinni, vagy bízni, hogy a fizika, az univerzum továbbra is úgy fog működni, mint amilyennek eddig megismertük, és mint ahogyan eddig tette az ősrobbanás óta, hiszen semmi sem indokolná a működésének hirtelen megváltozását. Közel 13 milliárd éve kvázi ugyanúgy működik, miért pont most változna meg gyökeresen? Ha pedig nem fog megváltozni, akkor előre kiszámíthatóan ez a fentebbi forgatókönyv a legvalószínűbb a Föld jövőjére nézve.
Akkor ez most tudás, vagy hit? Szerintem inkább a kettőnek egy furcsa, sajátos egyvelege. Tudás része az, amennyire eddig megismertük a nekünk helyet adó világ működését, és ez a tudás tényleges tudás, hiszen látjuk a mindennapokban a mobiltelefonok, tévék, autók, repülők, műholdak, az egész tudásunkra épülő technológiánk működését. Ha a tudásunk nem lenne biztos, rosszul tudnánk amit tudunk a világról, a tudásunk nem lenne összhangban a valós világgal, akkor ezek az eszközök egyszerűen nem működnének, nem is léteznének.
A hit része pedig az, hogy amit eddig a világról megtudtunk, az a jövőben is működni fog, és ugyanúgy fog működni. Ebben valóban csak hiszünk, hiszen ezt bizonyítani nem lehetséges. Elvben sincs rá mód, hogy a mában bizonyíts egy jövőbeni dolgot, tehát marad hit, amíg be nem következik, amíg időben el nem érünk odáig. Hiszünk benne, hogy a gravitáció, a fizika, a világ ugyanúgy fog működni 50, meg 100 év múlva is, meg 100 miliárd év múlva is, mint ahogyan az elmúlt 13miliárd+ év során tette.
4"Ezektől eltekintve nem tudok olyan eseményre gondolni, ami a szó szoros értelmében megsemmisíti a Földet. De kreatív emberek még sorolhatnak párat, biztos van még."
Nibiru.
Igen, bocsánat, rosszul fogalmaztam. Leginkább az emberiség általi pusztulásra gondoltam, a globális felmelegedésre és társaira.
De ezeket a válaszokat is köszönöm szépen, ezek is érdekesek voltak!
"Leginkább az emberiség általi pusztulásra gondoltam, a globális felmelegedésre és társaira."
A Földnek nem ártanak ezek a dolgok. A világ összes nukleáris fegyvere felrobbanhat egyszerre, 10 ezer év múlva a Földön már nyoma se lenne ennek, mintha mi sem történt volna. Persze mi se lennénk, és az élet 80%-a kipusztulna, de utána jönne valami új.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!