Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy baktérium sejtfalát...

Ha egy baktérium sejtfalát eltávolítanák és beraknák egy zárt részre tápanyaggal, tudna osztódni? Lenne sejtfala az új példányoknak?

Figyelt kérdés
2021. ápr. 14. 13:04
 1/8 A kérdező kommentje:
Tehát képes lenne sejtfal nélkül működni megfelelő környezetben, de később a sejtfal az új példányoknál megjelenne?
2021. ápr. 14. 13:15
 2/8 Z003 ***** válasza:
100%
Ha képes lenne osztóid akkor az új példányoknak lenne sejtfala. Mivel az a genomba van kódolva és nem befolyásolja az első baktérium állapota.
2021. ápr. 14. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Jól mondja Z-ke!
2021. ápr. 14. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Értem, köszik! Akkor jól gondoltam, mert amin filóztam, hogy az első sejtfallal rendelkező lénynek az őse lehetett-e olyan, ami nem gyártott magának zárt sejtfalat, de a többi részt már igen. Képes volt osztódni de még egyfajta közös plazmába kerültek be a későbbi sejtalkotók.


Igazából a sejtfal mitől zárul be? Osztódáskor egy folyamat részeként vagy

magától is képes lenne rá?

2021. ápr. 14. 14:34
 5/8 sadam87 ***** válasza:

A baktériumok többségének tudtommal szüksége van a sejtfalra az osztódáshoz (a DNS másolatai a sejtfalhoz kapcsolódva válnak szét). Vannak sejtfalnékli baktériumok (Tenericutes), de ezek paraziták, nagyon gyakran sejteken belül élősködnek. Sok antibiotikum, például a penicillin, a sejtfalszintázist gátolja, és így tudja megakadályozni a baktériumok szaporodását.

Szóval szerintem jó eséllyel nem tudna szaporodni.


#4

"Képes volt osztódni de még egyfajta közös plazmába kerültek be a későbbi sejtalkotók."

Nem teljesen értem, mire gondolsz. A sejtplazmát a sejtmembrán határolja el a külvilágtól, nem a sejtfal. Ahhoz, hogy osztódásról tudjunk beszélni, szükség van sejtmembránra, mert különben hogyan osztódik a sejt? (pontosabban az eukariótáknál ne feltétlenül, van hogy csak a sejtmag osztódik, de nyilván azt is membrán határolja el a környezetétől.)

Azt, hogy hogy alakultak ki az első élőlények, nem tudjuk. Például nem tudjuk, mikor és hogyan jelenhetett meg a membrán. Mindenesetre a membránt alkotó amfipatikus molekulák (pl. foszfolipidek) spontán képesek membárokba rendeződni, szóval ha már voltak ilyen molekulák, akkor a membrán kialakulása nem olyan nagy kunszt. (Persze a molekulák megjelenése egy másik kérdés.)

2021. ápr. 14. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A sejtfal egy külsö burok, amit kiválaszt a sejt, az nem osztódik a sejttel, újra képezi az új sejt.

Kevered a sejthártyával. A sejthártya/sejtmembrán egy ketös lipid réteg, ami képlékeny, mondhatni folyékony, képes bárhol csatlakozni egy másik részéhez, mint ahogy pl egy buborékból tudsz két buborékot csinálni. A két réteg vertikálisan erösen csatlakozik egymáshoz, illetve a benne található fehérjék sem tudják egyszerüen elhagyni, de horizontálisan teljesen képlékeny, tehát a fehérjék oldalirányban viszonylag szabadon mozoghatnak. A biológiai folyamat maga ettöl azért bonyolultabb, mert szabályozva, irányítva van az egész, most itt nem fejteném ki.

2021. ápr. 14. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Hmm, igen úgy látom hogy rosszul írtam ki a kérdést, a sejtmembrán az, amire igazából gondoltam.

Köszönöm a válaszokat.

2021. ápr. 14. 17:10
 8/8 sadam87 ***** válasza:
Ha az eredeti kérdés a sejtmebránra vonatkozott, akkor a válasz egyértelműen nem, hiszen sejtmembrán nélkül sejt nem is létezhet.
2021. ápr. 14. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!