Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lehet az oka a vírus...

Mi lehet az oka a vírus élőlény-specifitásának (növényi, állati vírus, bakteriofág stb.)?

Figyelt kérdés

#vírus #bakteriofág #Specifitás
2021. ápr. 7. 16:34
 1/3 anonim ***** válasza:

Mert a vírusok nagyon könnyen variálódnak: például mutációt szenved egy olyan fehérjéjük, amellyel korábban egy pázsitfű sejtjéhez tudtak kapcsolódni. Ekkor ennek a vírusnak a sokasodása leromlik...kivéve, ha fel tudja használni ezt a mutációt. Például ha van a közelben egy sás, és tud a sejtjeihez kapcsolódni, akkor van esélye azon terjedni. És innentől már egy új növény lett az ő specifikus gazdája.


Az eukarióta DNS-polimeráz rendelkezik javító funkcióval is, rossz bázis beépülésének esetére. A vírusok ilyesmire nem képesek, ezért variálódnak annyira könnyedén.

2021. szept. 21. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 sadam87 ***** válasza:

Az első választ kiegészíteném azzal, hogy azért a gazda specificitás a gazdán (gazdákon) is múlik. A vírus a gazda sejtfelszíni molekuláihoz kötődve jut be a sejtbe (legalábbis a legtöbb csoportban). Ha az a típusú molekula, amihez kötődve a vírus bejut, jelentősen eltér a rokonfajok között, akkor szűk lesz a vírus gazdáinak köre (host range), de ha lassú az evolúciója, nem tér el jelentősen a különböző fajokban, akkor tág. (Persze erre a vírus is visszahathat: ha jelentős halálozást okoz, akkor erős a szelekciós nyomás arra, hogy ez a bizonyos fehérje megváltozzon.)

Példáu az influenza vírusok közül egyesek akár elég távoli rokon fajokat is meg tud fertőzni (sertésinfluenza, madárinfluenza). Persze a fertőzés hatékonyságában is lehetnek különbségek.


Ha az a kérdés, hogy az élőlények nagy csoportjainak (baktérium, növény, állat) miért vannak eltérő vírusaik, az a sejtek felépítésének alapvető különbségével magyarázható.

Az állati setjeknek nincs sejtfaluk, itt a membrán fehérjéihez kötődve tud bejutni a vírus (gyakran úgy, hogy endocitózist vált ki, amit a baktérium és növényi setjek nem szoktak).

A baktérium és a növényi sejteknek van sejtfluk, de a növényeké sokkal vastagabb, erősebb. Ezért míg a bakteriofágok többsége gyakorlatilag átfúrja a sejtfalat, és a sejtbe fecskendzei az örökítőanyagát, addig a növények vírusai csak sérüléseken keresztül tudnak bejutni a gazdasejtekbe. Azaz a különböző csoportokban teljesen eltérő stratégia szükséges a bejutáshoz.

2021. szept. 22. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 sadam87 ***** válasza:

Linket is akartam küldeni:

[link]

Illetve a növényeknél ha a vírus bejutott egy sejtbe, arról más sejtekre tud terjedni a plazmahidakon (plazmodezmákon) keresztül.

2021. szept. 22. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!