Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért hibás azt mondani, hogy...

Miért hibás azt mondani, hogy az oltások és korlátozó intézkedések úgymond evolúciós nyomást gyakorolnak a vírusokra?

Figyelt kérdés
Aki szerint nem hibás, az ne válaszoljon itt, lepontozom, mert most csak ez érdekel.
2021. márc. 25. 11:19
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Miért okos bedobni egy témát és csak a téged támogató oldalt meghallgatni, az ellenvéleményt büntetni?


Vagy épp ellenkezőleg. Ha nem válaszol senki akkor abból levonod a következtetést, hogy nem lehet mellette érvelni?


Szerencsére nem fejtettem ki az álláspontomat. Kíváncsian várom, hogy le leszek-e pontozva, avagy nem.

2021. márc. 25. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Röviden csak, hosszan meg átláthatóbb lett volna egy oldalon, de legalábbis nem meg-meg szakítva, de már a kommented miatt is csökken az átláthatóság, sőt mostmár válaszom miatt is..
2021. márc. 25. 11:46
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem fogunk valótlant állítani. Ha kizárólag tudománytalan válaszokra vagy kíváncsi, nem a megfelelő kategóriában vagy. Ha tökéletes átláthatóságra vágysz, nem a megfelelő fórumon vagy.
2021. márc. 25. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 krwkco ***** válasza:
64%

A kérdésben két dologról van szó. Oltások és korlátozó intézkedések.

- az oltások esetében létrejöhetnek olyan vírusmutációk, amik jobban elviselik az oltás által kiváltott immunhatásokat. Pl. az oltott személyben kifejlődött antitestek nem kapcsolódnak hozzájuk. Ezek a mutációk jobban fognak szaporodni és jobban fognak terjedni, mint az alapvariáns. Mondhatjuk, hogy a víruspopuláció az oltás által gyakorolt "evolúciós nyomás" hatására változott meg.

- más a helyzet a korlátozó intézkedésekkel (kontaktusok számának csökkentése, távolságtartás, maszkviselés) kapcsolatban. Mert mi kellene ahhoz, hogy egy mutáció sikeresebben átjusson a nem találkozó, egymással távolságot tartó, maszkot viselő emberek közötti aknazáron? Pl. csökkentenie kellene azt a cseppméretet, ami kilégzéskor elhagyja a fertőzöttet. Aminósavak cseréjével (ami a valóságben megfigyelt mutáció) ez megoldhatatlan. A vírus nem tudja megtenni a módosulás első olyan evolúciós lépését, ami előnyt jelentene a korlátozó intézkedésekkel szemben. Ezért a korlátozó intézkedések nem válogatnak a vírusok között, nem hoznak létre evolúciós nyomást.

2021. márc. 25. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

#3,#1 Ok értem.

Akkor maradjunk annyiban, hogy a tudományos ellenvélemény is érdekel.


#4-es

Ok, van egy mutáns, ami az oltás ellenére fertőz és az oltás gátolja az alapvírus terjedését. De ez csak akkor gyorsítja a mutáns terjedését a normál verzióhoz képest, ha egymással összeférhetetlenek. Azaz, ha a normál által fertőzött immunválasza meggátolná a mutánsét is, míg az oltás nem vagy tévedek?

2021. márc. 25. 12:54
 6/10 sadam87 ***** válasza:
100%

#5

1. Az eredeti és a mutáns verzió között elehet közvetlen versengés is, hiszen ugyanazokat a sejttípusokat támadják meg, és nyilván ha mindkettő pont ugynaazt a sejtet fertőzi meg, akkor az adott verzió kevesebb másolatot tud létrehozni.

2. Ez nem egy bináris dolog. Valószínűleg az oltás által kialakított immunválasz hat a mutáns verzióra is, legfeljebb kisebb mértékben (ezt a dél-afrikai variánsnál ki is mutatták). Ez azonban jelenthet lyan szelekciós előnyt, aminek határása elterjed a víurs.

3. Bár a koronavírusnál azért szerencsére ez talán kevésbé szempont (annyira azért szerencsére nem magasa a halálozási rátája, hogy ez jelentős tényező legyen), de amúgy az is számíthat, hogy ha az egyik verzióban elhunyak a (fogékony) emberek, azt a másik már értelemszerűen nem tudja megfertőzni.

2021. márc. 25. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 krwkco ***** válasza:
81%

#4-es

"Ok, van egy mutáns, ami az oltás ellenére fertőz és az oltás gátolja az alapvírus terjedését. De ez csak akkor gyorsítja a mutáns terjedését a normál verzióhoz képest, ha egymással összeférhetetlenek. Azaz, ha a normál által fertőzött immunválasza meggátolná a mutánsét is, míg az oltás nem vagy tévedek?"


Az én okfejtésem csak odáig tartott, hogy az egyes variációk ARÁNYA változik meg a víruspopulációban. Az én szóértelmezésem szerint ez már önmagában is szelekciós nyomás.

Ellenben nézzük egy gondolatkisérletben, amit Te felvetettél: Ha a normál változat által kiváltott immunválasz meggátolja a mutáns szaporodását a szervezetben, akkor az úgy működne, mint egy újfajta "eredetiváltozatvédőoltás" a mutánssal szemben. Ha kizárólag az eredeti variánsra ható védőoltással csökkentenénk az "eredetiváltozatvédőoltások" számát, akkor az valóban abszolut létszámelőnyt jelentene a mutánsoknak.

De ez csak gondolatkisérlet, mert nem szeretnénk "eredetiváltozatvédőoltást" kapni a "mellékhatásai" miatt. De ettől függetlenül nem tévedtél, ez így működne.

2021. márc. 25. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Akkor elmondható, hogy igazából a veszélyeztetettek oltottsága szerintetek jobb megoldásnak tűnik, mint nagy tömegek oltása, mert ez csökkentené valamennyivel a mutáns verziók terjedését, ezáltal tovább védené az oltottakat is az eredeti oltás?
2021. márc. 25. 15:50
 9/10 krwkco ***** válasza:
81%

#8

Az alaphelyzet az, hogy be kell oltani annyi embert, amennyit csak lehet. Ha kevesebb a beteg, kevesebb a vírusszaporodás, így kisebb a valószínűsége a génhibáknak vagyis az új mutációk keletkezésének.

Ha ettől eltekintünk és azt mondjuk, hogy azért nem oltunk tömegeket, hogy az eredeti vírus immunizáljon, akkor azzal több hiba van:

- az eredeti vírus is sokkal több halálozást okoz, mint egy oltás

- a nem veszélyeztetett betegek jelentős része is szenved a betegség alatt

- mostanában kezdik mondani, hogy a gyógyultak egyharmadánál hosszasan elhúzódik a gyengeség vagy zavarodottság, stb...

- úgy tűnik, hogy az oltások minden mutáció esetében legalább részleges védelmet jelentenek.

Ha minden oltást beadunk, akkor a veszélyeztetettek és a sokat mozgó dolgozók közül csak akkor lehet választani, ha a veszélyeztetetteket teljesen el lehetne szigetelni a fertőzéstől. Ez nálunk sem és szinte sehol máshol nem sikerült.

2021. márc. 25. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 sadam87 ***** válasza:
100%

Ahogy krwkco írta: minél több ember van beoltva, annál kisebb az esélye egy mutáns megjelenésének, legyen az akár ellenálló a vakcinákkal szemben.

Talán annyival tudnám kiegészíteni, hogy ezt főleg a teljes vakcináció segíti, ha kétoltásos vakcinából csak az egyiket adják be (mint ahogy például Angilában is csinálták, és nálunk si tervezték, vagy talán még most is tervezik), akkor csak részleges védettség alakul ki, ami tényleg okozhat ilyen irányú szelekciót. Ugyanakkor jelenleg a kevés vakcina miatt muszáj valamilyen kompromisszumot kötni.

2021. márc. 25. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!