Mindenféleképpen kutató szeretnék lenni, milyen felsőoktatási intézmény kell nekem?
Vagy kémiai, vagy orvosi területen szeretnék kutatni.
Melyikhez milyen egyetem kell, és mi a foglalkozás pontos neve?
:) Végre vki, aki a reál tárgyakat szereti:D
Hány éves vagy?
Hu, akkor jó korán elkezdted tervezgetni a jövődet:) De nem baj az!:) Mire eljutsz az érettségiig, majd kialakul, hogy melyik terület érdekel a legjobban:)
Bár szerintem kutatás szempontjából orvostudomány, biológia, gyógyszerészet :)
Nem tudom, érdekel-e, de azért leírom, hátha ez is segíthet...
Én gimiben biosz speces voltam, mert a biosz volt a kedvenc tárgyam. Kémiából felvettem a faktot 11-ben. Emelt szintű érettségit tettem bioszból és kémiából. A Szegedi Tudományegyetemre jelentkeztem, ahova fel is vettek.
Ugye most BSc-MSc rendszer van, ami azt jelenti, hogy 3 évig alap biológia képzésben vettem részt. A SZTE-nek több kara van, én a Természettudományi karra járok. Ide sorolják még a kémiát, a fizikát, a környezettant, stb... Ezen belül a tanszékcsoportoknak több tanszéke van. Biológiából például van élettan, mikrobiológia, embertan, ökológia, stb... Általában a második, harmadik félév után az ember már el tudja dönteni, mi érdekli, és keres az egyik tanszéken egy tanárt, aki segít neki szakirodalmat olvasni, feldolgozni (ezt ne úgy érsd, hogy ott ül veled, és olvas, hanem hogy először a kezedbe nyom egy rakat cikket, amin átrágod magad, és ha kérdésed van, megválaszolja). Ad valami témát, és legkésőbb az ötödik félév végére jó, ha annyira "kikupálod magad", hogy írsz egy szakdolgozatot. Nekem szerencsém volt, mert kísérletezhettem egy laborban, de van aki szakirodalmazásból írja meg. Hatodik félév vége táján a szakdolgozatot meg kell védeni, ez azt jelenti, hogy előadod ppt formában, és a tanárok belekérdezhetnek a végén. Illetve (ugye minden félév végén vizsgát kell tenni minden tárgyból. Vannak évközi zárthelyik is, azaz ZH-k, de általában ezek eredménye nem lesz év végén megajánlott, mint gimiben) a vizsgák mellett egy átfogó záróvizsgát is kellett tenni, a három éves anyagból. Ezután felvételi, de az nagyon alap volt eddig (kb megkérdezik, hogy mi a neved, mert nincs is idő másra...).
Aztán MSc-n még két év tanulás. Órára járás és vizsga félév végén. Itt már "ötödév" végén egy komolyabb diplomamunkát kell írni, kísérletek alapján. Ezt is meg kell védeni, államvizsgát kell tenni. Aztán felvételi PhD-ra. Ott is vannak órák, de nagyon kevés, főleg kutatást kell végezni. Jó esetben 3 év alatt meg lehet szerezni ezt a tudományos fokozatot is, és akkor már szabad az út a laborokba dolgozni, mert PhD-sként könnyebben találsz munkát.
Lehet az MSc-s évek alatt TDK-zni, nálunk általában a diplomadolgozatot szokták előadni. Ha továbbjutsz, mehetsz OTDK-ra is... Illetve PhD alatt majd cikkeket is fogsz írni.
Én most "negyedéves" voltam (azaz három év BSc + egy év MSc van mögöttem), ősszel megyek TDK-zni. remélem, felvesznek majd PhD-re is. Ennyit tudok.
Mondom, ez biológia, BSc-MSc rendszerben. Nagy valószínűséggel a kémia is hasonló, de az orvosin megmaradt a hagyományos képzés. Ott vannak szigorlatok is, és elég csak egy diplomamunkát írni. De azt tudnod kell, hogy ahhoz, hogy kutatóorvos legyél, meg kell tanulnod mindent, amit egy "normál" orvosnak is tudnia kell. Tőlünk, azaz biológusokból is dolgoznak orvosi kutatóintézetben hallgatók, orvosi végzettség nélkül, szóval szerintem még akár a biológusi pálya sem teljesen zárt út előtted. Már ha mindenképpen kutatni szeretnél. Kémiához gyógyszerész vagy vegyész legyél.
Köszönöm a választ, segített. :)
Azt még majd lejátszom magamban, hogy melyik az a terület amivel a legszívesebben foglalkoznék majd. Most talán vegyész/gyógyszerészre hajlok, de még tényleg van időm, hogy letisztuljon. :)
Utolsó hozzászoló!
Néhány napja te segítettél egy genetikás feladatban, ahol egy recesszív betegségről volt szó? :)
Köszönöm még egyszer mindkettőtöknek. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!