Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudnátok érdekes példákat...

Tudnátok érdekes példákat mondani a pillangó-hatással kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Igen válasz esetén: melyek azok?

2021. márc. 16. 20:23
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Érdekes meggondolni, életünket mennyire a véletlenek irányítják.

Pl az, hogy megismertem Feleségemet, kb annak IS köszönhető, hogy az első találkozás előtt pont nem értem el / pont még elértem egy zöld lámpát (az pedig annak, hogy előtte vmi más véletlenül feltartotta figyelmemet egy mp-re pl. - stb stb.

Konkrétan tudom, hogy életem eddigi legjobb állását azért találtam meg, mert hirtelen ötlettől vezérelve rámentem egy weboldalra, ahol ott volt az álláshirdetés. Egyébként távolabbról érdekelt a cég már előtte is, de az a nekem való állás se előtte, se később nem volt meghirdetve, és akkor is majdnem lekéstem róla.

Vagy pl szinte az összes közlekedési baleset (és annak minden súlyos, halálos következménye) elkerülhető lenne, ha abban a kritikus másodpercben pont nem az a forgalmi szituáció jönne össze - igaz, ennyi erővel máskor, máshol, másokkal történne ugyanennyi baleset.

Nyilván vannak nagy dolgok úgy az egyén, mint a társadalom életében (jók és rosszak is), amiket véletlenek irányítanak, és senki meg nem mondja, mi lett volna, ha véletlenül pont egy másik úton halad tovább a dolog. De szerintem mind az egyénnek, mind a társadalomnak vannak olyan fix jellemzői, amik mindettől nem változnak. Pl lehet véletlen, hogy pont Ő a feleségem, vagy hogy az a munkahelyem, de természetemnél fogva mindenképp vmi ilyen társ v tevékenység érdekelt potenciálisan. Vagy pl nem tudható előre, hol, mikor, kivel történik autóbaleset, de megbecsülhető, hogy egy régióban, időszakban statisztikailag kb. hány baleset bekövetkezésére lehet számítani.

Jó példa az időjárás is: nem lehet előrejelezni, hogy hány fok lesz május 12-én 16 órakor, de éghajlati statisztikából megadható egy várható érték egy szórással.

2021. márc. 18. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
Nekem is eszembejutott már, vajon milyen valószínűséggel nem következett volna be egy halálos karambol két tőlem idegen budapesti lakos kocsija közt, ha x nappal előtte szintén budapesti lakosként nem állok meg v mégis megállok a boltban a zöldségespult előtt pár mp-re nézelődni?
2021. márc. 20. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!