Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a képlete annak, ha adott...

Mi a képlete annak, ha adott mennyiségű és hőfokú vizet akarok kapni aktuális csapvíz és forrásban levő víz összekeverésével?

Figyelt kérdés

Feltételezzük, hogy a fajhő nem változik, teakészítés a cél.


Tehát ha például 300ml 88°C-os vizet akarok kapni, akkor hány ml 100°C-os és hány ml 23°C csapvíz szükséges? A csapvíz hőfoka természetesen mindig más amikor keverem, de hőmérővel egyszerűen leolvasható és így már ahhoz lehet vonatkoztatni. A forrásban levő víz hőmérséklete viszont a fix érték, mindig 100°C.


Csapvíz ugye van amennyi kell, forró víz is készül, abból lenne kimérve a szükséges mennyiség)

excel táblába szeretném felvinni, a képlet összerakásában szeretnék segítséget kérni.



2021. márc. 16. 00:58
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nincs egy képlet.

Itt a meggondolás képen: [link]

Alkottam képleteket is (használva is lettek), de csak úgy, egyből a két mennyiség nem számolható ki. A kép jobb felső részén a bekeretezett részben írtam le, hogy miért nem, és hogy makróval hogyan lehet kiszámolni. (Akármilyen adatbázis-kezelővel is megoldható, hiszen ciklust mindegyik tud, de Excelt kérdeztél.)


Körülményeskedve, de Excel-képletekkel is megoldható. Példák képen:

A lap nagy része: [link]

Néhány számoltatás: [link]


Könnyen megoldhatod, mert megadom a használt képleteket, és azokat egyszerűen bemásolhatod a megfelelő cellákba. (Ha itt egy képlet nem férne egy sorba, nem baj, végig jelöld ki, az Excel cellában majd kiegyenesedik.)

Remélem, hogy a Gy.k. nem módosít bele.


1.) A1-A5 cellák olyanok, amilyenek az üde, friss, használaton lapon voltak; lehet beléjük számokat is írni.

2.) A kék hátterű útmutatók is egyszerűen beírt szövegek.

3.) Az AA-AD oszlopokat segédletként használom.

• AA1 képlete: =-1*ABS(A5)

(Nem tudom a megjelenéskor mennyire fog látszani, az egyenlőségjel után mínusz előjel van. De ha bemásolod innen, akkor édesmindegy, hogy légypiszok, vagy más.)

• AD1 cellába egyszerűen beírtam egy 1-est.

(Azért színeztem ezt a két cellát, mert eltérnek az alattuk levőktől.)

• AA2 képlete: =HA(AA1="";"";HA(AA1+ABS($A$5)>$A$1;"";AA1+ABS($A$5)))

• AB2 képlete: =HA(AA2="";"";$A$1-AA2)

• AC2 képlete: =HA(AA2="";"";HA(KEREKÍTÉS((AA2*$A$3+AB2*$A$4)/(AA2+AB2);1)=$A$2;"X";""))

• AD2 képlete: =HA(HIBÁS(HOL.VAN("X";INDIREKT("AC"&AD1+1):$AC$5001;0));"";HOL.VAN("X";INDIREKT("AC"&AD1+1):$AC$5001;0)+AD1)

(• AA2-AD2 cellákat kijelöltem, és feltételes formázással szürke háttérszínt adtam nekik, amennyiben üresek. Ez, nem szükséges a működéshez; azért szoktam ezt tenni, hogy feltűnjön, hogy az használt cella, nehogy belepiszkáljak.)

• AA2-AD2 cellákat ki kell jelölni, és ha AD2 jobb alsó sarkában megjelenik a fekete kereszt, akkor egérrel le kell „húzni”; én az 5001. sorig tettem.

(A képletek úgy lettek megírva, hogy szépen alkalmazkodnak a különböző sorokban levő cellákhoz.)

• A10-B11 cellákban nincsenek képletek, egyszerűen beírtam a fejléc szövegeket.

• C10 cella képlete: =DARABTELI(AC2:AC5001;"X")

(Ha nem az 5001. sorig „húzod” le a képleteket, akkor AC után nem 5001 kell a képletbe, hanem az a sor, ameddig „elmerészkedtél”.

És akkor most jön a várt értékek megjelenítése.

• A12 cella képlete: =HA(AD2="";"";INDIREKT("AA"&AD2))

• B12 cella képlete: =HA(AD2="";"";INDIREKT("AB"&AD2))

(Ezeknél is lehet feltételes formázásként szürke, vagy bármilyen háttérszínt varázsolni, ha üresek.)

A12 és B12 cellákat ki kell jelölni, és az előbb ismertetett módon „lehúzni”. Én az 5011. sorig „húztam”, mert 10 sorral lejjebb kezdődik, mint a segédoszlopok; így akár mind az 5000 adatpár is megjeleníthető, ha pl. legalább 500-at írok elvárt mennyiségként, azonos számokat írok mindhárom hőhöz, és 0,1-re állítom a lépésközt. És mindezt egy szemvillanás alatt.

(• A C10-ben levő képletet Q2 cellába is beírtam, a képen látszik. Tulajdonképpen, oda írtam először, és otthagytam.)

2021. márc. 16. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Ajjajjjaaaajjjj!

Nagyon köszönöm! Első blikkre iszonyat bonyolult dolgot rittyentettél, meg kell emésztenem. :)


Naivan csak egy egysoros matekképletre gondoltam...

Természetesen csak milliliter vagy liter és celsius fok lesz használva.


Azt hittem ezerszer egyszerűbb... Mint amikor az van, hogy van 1 liter 25 fokos és 3 liter 35 fokos, mennyi lesz ha a kettőt összeöntjük.

Na ez sima ügy, de ha én egy adott mennyiséget akarok kihozni az már annyira nem.


Még emésztgetem pár napig mit is írtál. A gyakorlatban majd az lesz, hogy értelmes, kezelhető értékre kell túllőni, azt összekeverni és a szükséges mennyiséget abból kiszedni. Ez később majd szuvidoláshoz fog kelleni, Átalányos gázon olcsóbb melegvizet gyártani, a víz hőszigetelt hűtőtáskában lesz.

2021. márc. 16. 20:01
 3/9 A kérdező kommentje:

Kész!

Köszi a segítéget! Az a verzió lesz, hogy mindig mérem pontosan a meglévő vizet (felakasztom halmérlegre) megmérem a hőfokát, majd addig lövöldözök excelben amíg jó érték nem jön ki. :)


Célnak tökéletesen meg fog felelni. Aztán majd lesz bekalibrált edényzetem, ahogy minden ilyesminél szoktam, és csak össze kell löttyinteni mindent a maga jelöléséig és kész is van.

2021. márc. 16. 22:00
 4/9 A kérdező kommentje:

Erre ránézel?

[link]


"Példa: Mennyi 100°C hőmérsékletű vizet kell hozzákeverni 100kg 10°C hőmérsékletű vízhez, hogy 50°C-os melegvíz legyen. Mennyi lesz a keverék tömege?"


innen van: [link]

2021. márc. 16. 22:14
 5/9 anonim ***** válasza:

Az 1-es válaszban jók a képletek, és mivel két összefüggő egyenlet van és két ismeretlen, természetesen, kísérletezés nélkül kiszámolhatók az ismeretlenek.


Az ott szereplő jelöléseket használva:

m1 = [M * (H – h2)] / (h1 – h2)

m2 = M - m1

// m1 képletéből a [ ] elmaradhat, hiszen az excel is figyelembe veszi a műveleti sorrendet. Pontosabban, csak ide írtam megkülönböztetésül szögletes zárójelpárt, ha excelbe beírod, annak is gömbölyű zárjelnek kell lennie. De, felesleges.


Excelben pl. 4 oszlop egy-egy sorába rendre beírhatók M, H, h1, h2 értékei, az 5. oszlopba m1 képlete, a 6. oszlopba m2 képlete. (Persze a képletekbe nem ezeket a betűjelöléseket kell írni, hanem az ezeket tartalmazó cellaneveket.)


Megjegyzések:

// ha nem lehet jó eredmény (mindkét keverendő víz hőfoka magasabb, vagy alacsonyabb, mint amilyen keverékhőfokot szeretnél), akkor vagy m1, vagy m2 képlet értéke negatív szám lesz. Ilyenkor pl. további oszlopba íratható valamilyen szöveges megjegyzés. Pl. „Nem lehetséges!”, vagy valamilyen hosszabb magyarázó szöveg is.

// ha mindkét keverendő víz hőfoka azonos a keverék hőfokával, akkor m1 és m2 cellákban hibaüzenet adódik. Ilyenkor pl. további oszlopba íratható valamilyen szöveges megjegyzés. Pl. „Végtelen sok megoldás!”, vagy valamilyen hosszabb magyarázó szöveg is.

// Egy sor elegendő, annak változtathatod a beírt adatait. De ha több sort akarsz látni más más adatokkal, akkor a képletek másolhatók több sorba is.

// Nem tudom, mi miatt szükséges számodra, de tartós használathoz tetszés szerinti kinézetet csinálhatsz. Írhatsz magyarázatokat. Használhatsz feltételes formázásokat. Kezelheted a hibaüzeneteket. Stb.

2021. márc. 17. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Uramisten :))))

Köszönöm!


Gázóra nélküli főzőgázom van, többször előfordult már, hogy pontos értékű víz kellett volna. Ezt úgy a "legkönnyebb" összedobni, ha hideg vizet felforralok, majd összeöntök egy kis hideg vízzel. Amikor előre megvannak az értékek akkor ez már egy teljesen egyszerű rutin.

2021. márc. 17. 15:35
 7/9 A kérdező kommentje:

Például ehhez is pontos 62 fok kell. Ha papíron egész jól be lehet így lőni indításkor, az olyan jó dolog.


[link]


Ha biztonságos nyers tojássárgájára van szükségünk valamilyen ételhez, akkor a következőképpen járjunk el:


Rakjuk a tojássárgákat egy tálba, tegyük a tálat 62 Celsius fokos vízfürdőbe, és 15 percig tartsuk benne. Keverjük meg időnként a sárgákat, az egyenletes hőeloszlást elősegítve.

Ezután hűtsük le hidegvizes fürdőben, és máris felhasználhatjuk a biztonságossá tett nyers tojássárgákat.


Az állandó hőmérséklet megvalósítása:

Mivel kevesen rendelkezünk a konyhában igen borsos árú termosztátos melegítővel, így egyszerű eszközökkel kell biztosítanunk a vízfürdő állandó hőmérsékletét.

A hőmérőt egy hungarocelldarabon átszúrjuk, hogy ne törjön el, és a vízbe tesszük. Felmelegítjük a vizet a kívánt hőfokra, aztán a legkisebb takaréklángra állunk, majd amikor a hőfok fél fokkal a megtartani kívánt hőfok fölé kúszik, lehúzzuk az edényt a gázról. Amikor a hőfok a kívánt hőmérséklet alá csökken fél fokkal, újra visszatesszük. Ezt játsszuk egészen addig, míg a kívánt időtartam letelik. Kissé macerás, de megéri, hisz így nyáron is ehetjük bátran finom ételeinket.

2021. márc. 24. 21:06
 8/9 krwkco ***** válasza:
100%

"teakészítés a cél"

Nem a képlettel kapcsolatos, de a tea íze megváltozik, ha forralatlan víz is van a felöntő keverékben. Ennek az az oka, hogy forraláskor a vízből eltávoznak az oldott gázok és kiválik a keménységet okozó sók egy része. Ha nem ízlik a csapvízzel készült tea, akkor inkább várd meg, amíg a forralt víz kihül. Vagy a csapvíz helyett használj korábban forralt, kihült vizet.

2021. márc. 25. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi! Olyan víz mindig van, marad az előző vízforralásból.
2021. márc. 25. 18:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!