Az óriásbolygók magja miért szilárd?
E bolygók belseje felé haladva a nyomás egyre nő, a hőmérséklet pedig több tízezer fokot ér el.
Ilyen körülmények között hogy lehet szilárd a legbelső, sziklás részük? Nem kellenne annak megolvadnia?
egyrészt a több tízezer fokot nem éri el. néhány ezer fok.
másrészt az, hogy egy anyag milyen halmazállapotú, az nem csak a hőmérséklettől függ, hanem a nyomástól is. ha a nyomás nő, akkor a rendszer a szilárd irányába tolódik el, ha csökken, akkor a gáz irányába.
harmadrészt a folyékony halmazállapot csak bizonyos hőmérsékletek között létezik, egy adott hőmérséklet alatt már nincs folyadék, a szilárd egyből gázzá válik, illetve egy adott hőmérséklet fölött szintén.
az óriásbolygók magjában akkora a nyomás, hogy a hőmérséklet dacára az anyag szilárd formában létezik. egyébként a föld magja is szilárd, pedig kb. 6000 fokos.
Amúgy az a magas hőmérsékletű szilárd állapot ezen a nyomáson nagyon másmilyen anyagot jelent, mint amit hétköznap megszoktunk.
A hidrogén úgy viselkedik, mint amit a fémektől megszoktunk, rácsszerkezete van, a vas meg sok más anyag például meg éppen egy képlékeny-szilárd állapotban van, nem tisztán rácsszerkezet, valami kristályrács-amorf keverék.
Gondolom a kvázikristályok is gyakoriak ilyen helyzetben.
"Nem kellenne annak megolvadnia?"
Épp te írtad, hogy a nyomás is nő. Példaképpen itt a víz állapotdiagramja. Megfelelően nagy nyomáson például több száz Celsius fokon is lehet szilárd, vagyis jég. (Ábra jobb felső része.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!