A műholdak milyen irányban keringenek a Föld körül?
Így van, vannak, amik az egynlítő felett keringenek. Vannak egészen más pályán keringők is, de az úgy nem igaz, hogy a hosszúsági körökkle párhuzamosan, annál kcisit "bonyolultabb" pályán.
A parányi fénypontok pedig műholdak, vagy jobb napokon esetleg a nemzetközi űrállomást láthatod, de a műhold gyakoribb.
Olyan pályán keringenek, amilyenre felküldik őket..
A geostancionáris műholdak a Föld keringésével megyegyező sebességgel haladnak, így olyannak tűnik, mintha egy helyben állnának fölöttünk.
Ekkora távolságból csak pontszerűnek látszanak, hiszen egy kézitávcsővel nem láthatunk többtíz kilométeres távolságból mindössze párméteres tárgyakat.
A nap fényét tükrözik vissza (ami nagyon erős, a földön is használjuk pl. vészjelzésre), csak ezt látjuk belőlük.
Ha az égen áthaladó műhold fénye periodikusan kialszik és felerősödik, akkor forgó műhold lehet, úgy tükrözi a nap sugarait.
A NASA oldalán élőben követhetjük, éppen hol jár többek között az ISS.
"milyen pontosan az a ,,bonyolultabb" pálya?"
Valójában a pálya maga nem bonyulult. (Gondolom ezért is írta idézőjelbe a válaszoló.)
(Bocs, előre szólok, hogy a következő rész "okoskodónak" tűnhet, ha ezeket a dolgokat már tudod, ezesetben ugord át. :) )
Alapvetően minden műhold kör vagy ellipszis alakú pályán kering a Föld körül és igaziból az, hogy milyen pályán keringhetnek teljesen független attól, hogy a Föld merről merre forog*, hol vannak a sarkai, stb-stb.
Tehát maga a műhold nem tudja, hogy hol az egyenlítő, hol vannak a hosszúsági körök és az se nagyon érdekli, hogy az alatta lévő bolygó forog e vagy sem. Ő csak kering körbe-körbe. :)
Namost ha van egy műhold, ami un. poláris pályán kering, tehát a déli is az északi sark felett is elmegy keringés közben, az egy teljesen egyszerű kör/ellipszis pályán kering, viszont(!) a Föld ugyebár forog alatta, így semmiképp se tud a hosszúsági körökkel párhuzamosan menni.
Az ilyen műholdakat általában térképezésre és hasonlókra szokták használni, mert ahogy kering és közben forog alatta a Föld úgy sok-sok keringés alatt az egész Földet "végigpásztázza". Ezt elég nehéz lenne írásban elmagyarázni (pedig amúgy nem bonyolult), de szerencsére találtam róla videót:
jobb felső sarokban találod a videót.
Tehát maga a pálya nem bonyolult, de ha a mi (földi emberek) szemszögünkből nézzük mondjuk egy térképen:
nna akkor máris annak tűnik. :)
---
kegészítés:
* persze _teljesen_ azért nem mindegy, hogy merre forog a Föld, pl. a kilövés miatt (vannak pályák, amikre elég nehéz kilőni egy műholdat).
Azért jó mert nagy területi lefedettség.Távközlésben használják leginkább
Mivel egyhelyben van nincs az a probléma a Földön,hogy megszakad a vétel.
3db egymástól 120° távolságra elhelyezett geostacinárius távközlési műholddal a Föld bármely két pontja között kapcsolat léthesíthető.
miért jó az, ha (...) mindig ugyanafelett a terület felett vannak?
Mert így nem kell folyton forgatgatni a parabola a antennádat. Tudod az milyen fárasztó?:)
Egyébként előttem lévőnek ment a pont, ő adta a korrekt választ. :)
(kiegészítés: pl. több meteorológiai műhold is ilyen pályán kering.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!