Az evolúció egy természeti törvény a Világegyetemben?
Van fizikai, kémiai és biológiai evolúció is.
Az evolúcióra nem biztos, hogy a fejlődés jó szó. De ha máshogy is történne, mint itt, mert pl. teljesen más a biokémiájuk, akkor is az evolúció lenne rá a helyes kifejezés.
Az evolúció alapvetően egy matematikai/logikai szükségszerűség. Ha van egy szaporodó és mutációra képes életformád, akkor azok a vonások, amik elősegítik a túlélést/szaporodást, el fognak terjedni. Mivel ha ez nem így lenne, akkor a szóban forgó vonások mégsem segítik a túlélést/szaporodást. Nem nagyon lehet elképzelni olyan helyzetet, amikor az evolúció nem történik meg, egy szaporodó, mutálódó létforma esetén.
"Tehát ha valahol megjelenik az élet, az csak evolúció útján válhat fejlettebbé?"
Nem, pl. mesterséges beavatkozás útján is fejlettebbé válhat.
Pl. ha az élőlények olyan tökéletes másoló apparátussal rendelkeznek, hogy nem mutálódnak, akkor nem is jön létre evolúció. Vagy ha az élőlények egyszer csak létrejöttek, de aztán nem szaporodnak, akkor sincs evolúció. Esetleg ha az élőlények nem önmaguk másolásával szaporodnak, akkor nincs meg a visszacsatolás az előnyös vonások és a szaporodás között.
Az szükséges, hogy az életforma olyan egyedekből álljon, amik önmaguk nem tökéletes másolása útján szaporodnak. Ha ez megvan, akkor lesz evolúció.
2/
"Az evolúció alapvetően egy matematikai/logikai szükségszerűség."
Azért ezt így nem lehet kijelenteni.
Elméletileg nem kizárható, hogy már az első "keverésre" kialakul az a tökéletes életforma, ami az adott környezetre a lehető legjobban van optimalizálva, így aztán nem fog evolválódni.
Ha öröklődés van, genetikai másolás és hibák is, akkor az evolúció kőbe vésett törvény.
Ha viszont a fentiek nem adottak, akkor hogyan lesz az élettelenből élő?
Szóval úgy néz ki, igen, az evolúció az biztos hogy van máshol is. Csak lehet totál eltérő a mienktől.
#3: "Elméletileg nem kizárható, hogy már az első "keverésre" kialakul az a tökéletes életforma, ami az adott környezetre a lehető legjobban van optimalizálva, így aztán nem fog evolválódni."
Már ha a környezet nem változik, de ez még elméletileg sem lehet, ugyanis az élet egy energiazabáló és anyagátalakító üzem, következésképp maga az élet is folyamatosan megváltoztatja a környezetet (kivéve, ha a környezeti jellegeket nem megváltoztató energia utánpótlást és regenerálódást valami csoda mindig biztosítja a semmiből), olykor még drámaibban, mint a vulkánok, vagy egy aszteroida becsapódás, vagy... stb.
A Földön folyamatosan mindig változtak a környezetek (és elég gyorsan), és bármelyik bolygót vizsgáltuk meg, ott is mindig ez történt. Ott, ahol hosszabb időre stabilizálódott a környezet, az az általunk ismert/feltételezett élet fenntartására alkalmatlanná vált, mert rideg, energia-áramlás szegény, halott/majdnem halott bolygó volt. Vagy ha túl nagy az energia-áramlás, az is baj...
Olyan is van, hogy viszonylag sokáig változatlanul marad fenn egy életforma, mint pl. általános értelemben a légyforma is, mivel az sokkal könnyedebben tudja átvészelni a változásokat, mint más életformák, de a változatlanságot is az evolúció tartja fenn.
Ebben az esetben is működni fog gőzerővel a variáció, replikáció és szelekció (vagyis a darwini evolúció), hiszen a pl. a légyformák populációjában is lesz replikáció és így lesz állandóan variáció is, vagyis sokszor az átlag légyformától kissé másabb egyedek is születnek szükségszerűen, de lesz szelekció is, mert ezek az eltérések mindegyike hátrányosnak minősül majd, ha a légyforma tényleg közel optimális még a környezetváltozások mellett is (a légyforma számára valójában nem történik környezetváltozás, míg más életformák számára igen, akik a változásokat mérvadónak, az életüket drámaian befolyásolóknak érzik - tehát a környezetváltozás fogalma is valójában szubjektív és egyúttal relatív), vagyis az átlagtól eltérő légyformák egyike se lesz előnyösebb, csak hátrányosabb, tehát ebben az esetben az ugyanúgy működő darwini evolúció stabilitást gyárt le az állandó változások közepette.
Ezt a folyamatot stabilizáló kiválasztódásnak nevezik, ráadásul valószínűleg ez a természetes kiválasztódás leggyakoribb mechanizmusa ott, ahol a környezet csak lassan változik.
Tehát bizony az evolúció még ott is matematikai szükségszerűséget produkál, ahol mi nem látunk változást.
Valszeg azt hiszed, hogy a biológiai evolúció fejlődést jelent, de ez nem igaz. Ha a környezet egyszerűsödni kezd, akkor a benne élő élővilág is egyszerűsödni fog, ha azzal előnyösebben lehet fennmaradni. A biológiai evolúció kifejezés egyszerűen csak változásként értelmezendő, és meglepő módon az átlag-stabilitást is tevékenyen az állandó változás mellett tartja fenn.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!