Testünk növekedésére, felnőttkori változásaira a jellemző testhelyzet (gravitáció iránya) milyen (és mekkora) hatást gyakorol?
Hallottam róla (de nem tudományos cikkből), hogy űrkísérletek kimutatták a nehézségi erő és súlyerő meg(nem)létének befolyását a fejlődő állati test alakváltozásaira.
Azt is tudjuk, a hölgyek azért hordanak melltartót, mert 1) más nők is hordják, 2) mellük ne ereszkedjen meg a korral a szalagok kinyúlása következtében.
De pl. ismer-e valaki olyan hatást, hogy máshogy fejlődne az a gyerek (vagy akár felnőtt is), aki sokat szokott feküdni, fekve tanul, tévézik, netezik, eszik:), mint aki reggeltől estig szinte le sem ül? És itt most nem az izomzat fejlettségére gondolok, hanem pl. más lesz-e az elért testmagasság, a csontok alakja, a szalagok szilárdsága, a testtartás?
Vagy pl. más lesz-e a test alakja, ha valaki csakis hason, oldalt, háton fekve szeret aludni, főleg gyerekkorban?
Tény, hogy az utóbbi fél évszázadban születettek határozottan magasabbak elődeiknél. Van, aki a hormonkezeléssel gyorsítottan növesztett állatokból a gyerekekbe kerül(het)ő növekedési hormont okolja. De lehet-e emögött, hogy a modern gyerek úgy nő fel, hogy egyre több mindent félig vagy teljesen fekve csinál, tehermentesítve növekvő csontozatát?
Mar most egy sulyos generacio problema a gerinc ferdules a sok telefon hasznalat illetve gep hasznalat miatt. A gravitacio nyilvan befolyasolja az embert de nem hiszem ha valaki sokat fekszik a csontjai is valtoznak az miatt.
Nyilvan ha valaki 100 evig allna illetve valaki 100 evig fekudne akkor a gravitacio miatt (+ egyeb hatadok miatt) eldeformalodna a csont szerkezete is vagy alkalmazkodna az adott viszonyokhoz de alapveto teny hogy azert oregszunk es lesznek az embernek ugymond rancai mert egyreszt a sejteink mindig klonozzak magukat es keptelen olyan jo "utodokat" letre hozni mint az elozoek illetve a minket ero folyamatos gravitacios ero illetve egyeb sugarzasok betegsegek stb meghatarozzak az elettartalmunkat (termeszetesen sok egyeb tenyezo kozre jatszik meg de azokat nem soroltam fel).
#1, köszi!
Érdekes, hogy pl. a csontszövet mészmátrixa állítólag hetek-hónapok alatt átszerveződik, ha változik az ottani mechanikai terhelés jellemző iránya, sőt még a vörös csontvelős rész szivacsos állományának csontszövetmátrix is követi a tartós terhelésváltozást (akár úgy is mondhatjuk, nincs is talán ezekben a struktúrákban genetikailag kódolt irányítottság, mindez a külső hatásokra áll be), mégis, a csont külső alakjára ezek a környezeti tényezők érdemben nemigen hatnak. Persze nem is kell pl. szembetűnő alakváltozás csigolyánként ahhoz, hogy összeadódva kiadódjon pl. a gerincferdülés!
De még mindig, sőt most még inkább izgat, érdemben nagyobbra nő-e az a gyerek, aki folyton csak elnyúlva fekszik/hever a nap 23 órájában, mint az, aki pl. 10 órát fekszik, 10-et ül és 4-et állva mozog - sőt pl. a régi paraszti világban lehet, hogy inkább 8-8-8 volt a felállás:)
Mondják, hogy régen az egészség hiánya miatt lettek alacsonyabbak az emberek - hát nem tudom, de szerintem egy jó nagy francot voltak egészségtelenebbek!! Biztos sokkalta többeket elvittek fertőzések, balesetek, de akik túléltek, azok jóval egészségesebben élhettek, mint mi itt az autó+pc+mobil bűvkörében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!