A vákuumnál nagyobb szívó hatást elvben lehetséges lenne létrehozni?
Ami te szívóhatásnak gondolsz, az nem egyéb, mint a vákuummal szomszédos (rugalmas)közeg nem nulla nyomása.
A dolgok egyensúlyra törekednek, ez az általános erőhatás törvényéből következik. Tehát ha a vákuummal szomszédos egy légnemű, 1 bar nyomású anyag, akkor az be fog hatolni a vákuumba. Mondhatod, hogy a vákuum szívja vagy a legnemű közeg nyomja, ez édesmindegy. A "szívóhatás" nagysága pedig a két térrész nyomáskülönbségétől függ. Ha nem egy bar a szomszéd nyomása, hanem 10 bar, akkor a szívóhatás az előbbi tízszerese. De ha például veszel egy egy bar nyomású légnemű anyagot (közönségesen a körülöttünk lévő levegőt), mellé teszel egy 100 bar nyomású légnemű anyagot, akkor a levegőnek százszor akkora a "szívóhatása", mint a vákuumnak a levegőre.
#3 köszi, az utolsó mondatod a legizgalmasabb!
Lehet még nem teljesen értem, azért, illetve lehet, hogy keverek dolgokat.
Ha egy krumplit kirakunk az űrbe, akkor semmi baja nem lesz, nem robban fel a belső nyomásától, ha jól hallottam.
Ha ezt a krumplit felfüggesztem és két vagy többi irányból erőteljes légáramlást keltve porszívózom, akkor lehetséges-e olyan erővel porszívózni a krumplit, hogy szétszakadjon? Ez nem a vákuum, hanem lehet, hogy a a levegő súrlódásával krumplihoz "tapadásával" lehetne ezt elérni, ha lehet. De akkor ez történne, vagy tegyük fel, hogy a szivattyúk ereje növelhető addig, amíg a krumpli körül kialakulna a vákuum, mert nem tudna odaáramolni elég gyorsan levegő. Ha ebben a helyzetben tovább növeljük a "porszívók" teljesítményét, akkor ha jól értem nem tudna változni semmi, a vákuum egy végső állapot, amit ilyen módon el lehet érni, és a krumplira nincs ami hasson, ami szétszakítsa. Kb. jól értem? Kösz
"Ha egy krumplit kirakunk az űrbe, akkor semmi baja nem lesz, nem robban fel a belső nyomásától, ha jól hallottam."
De csak mert a belső nyomás ehhez kevés.
A lényeg az, hogy NEM LÉTEZIK szívó hatás.
Amit mi annak hívünk, az a "szívó hatás irányában" lévő alacsonyabb nyomás, ami miatt a minden magasabb nyomásó terület nyomja arra a tárgyat.
Simán a gáz a magasabb nyomású helyről tágulni próbál az alacsonyabb nyomás felé és ezzel magával sodor, maga előtt tol tárgyakat.
A vákuum a nulla nyomás. Annál nincs "vákuumabb".
A nagyobb "szívó hatás" akkor lehetséges, ha ott van magasabb nyomás, "ahonnan szívsz".
#7:
Hát ha emberi szinten kemény csontjai vannak, azért minden nem ment volna ki a lyukon.
De elég sok minden igen, ha a bőre, hámszövete nem elég erős (és ránézésre elég herezacskó-állagú volt szegényke).
Guszta.
Volt olyan repülőbaleset, ahol a szétrobbant turbina lapátdarabja betörte a gép egyik utasablakát. Az az ablak nem az a kényelmesen kiférős. Egy szerencsétlen utast a kb. 0,9 bar nyomáskülönbség mégis derékig kipréselte rajta, kismillió csontját törve. Bele is halt szegény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!