Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fénynél semmi sem lehet...

Gábordegábor kérdése:

Fénynél semmi sem lehet gyorsabb. Kvantumfizikában két összefonódott atom között mégis gyorsabban van kapcsolat.Miért nem azt mondja a fizika hogy atomi szinten meg lehet előzni a fénysebeséget?

Figyelt kérdés

2021. jan. 30. 10:39
 1/9 Mojjo ***** válasza:
81%
Félreérted az alapokat. A fénynél a térben nem haladhat gyorsabban semmiféle valós tömeggel rendelkező objektum. Igen, kvantum-összefonódáskor a két részecske közötti távolbahatás azonnali, adott esetben gyorsabb a fénysebességnél, de közben semmiféle objektum nem halad gyorsabban a fénynél, így nem sérül a fénysebesség határsebesség jellege.
2021. jan. 30. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Mojjo ***** válasza:
87%

Egyébként ez a határsebesség jelleg sokkal feltételesebb, mint sokan gondolják. Nézd meg a második mondatom: a térben és valós tömeggel (a nulla is valós szám, tehát ide értve a tömeg nélkülieket is). Tehát a tér maga "mozoghat" fénysebesség felett - ilyen pl a tér tágulása jelenleg is. Plusz a fizika megengedi a térbeli mozgást is fénysebesség felett, csupán az így mozgó részecskéknek pusztán imaginárius tömegének kellene lennie - ami nem biztos, hogy értelmezhető. Mindenesetre a hipotetikus tachionok pont ilyenek.

A lényeg az, hogy a fénysebesség határsebesség jellegét helyén kell kezelni. Vannak valós és hipotetikus helyzetek is, ahol nem határsebesség a fénysebesség - de nem is kell annak lennie.

2021. jan. 30. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 2*Sü ***** válasza:
100%

Nyugalmi tömeggel rendelkező részecske nem tudja elérni a fénysebességet.

Nyugalmi tömeggel nem rendelkező részecske haladhat fénysebességgel, de nem képes gyorsabban.

Információ sem haladhat fénysebességnél gyorsabban, mert az információt hordozó anyag nem haladhat fénysebességnél gyorsabban.


Az összefonódott részecskék esetén nem véletlenül nevezték a jelenséget kísérteties kölcsönhatásnak, mivel bár van korreláció a két összefonódott részecske között, ami nem a múltbeli állapotuk következménye, de valójában nem tudunk rámutatni arra, hogy információközlés történne a két részecske között. Adott esetben nem tudunk arra sem rámutatni, hogy A részecske határozza meg B részecske állapotát, vagy fordítva. Nem tudjuk a jelenséget információ továbbítására elvi szinten sem kihasználni. A két részecske nem független, de mégsem lehet azt mondani, hogy bármilyen információ továbbítódna a jelenség során. Röviden: nem tudunk semmire rámutatni, hogy „na ez az valami az, ami fénysebességnél gyorsabban halad”.

2021. jan. 30. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A kvantumos összefonódás nem véletlenül hozza zavarba a témában nem elmélyedt embereket. 2*Sü -t hsz-ét kiegészítendő: a félreértések melegágya szerintem az, hogy nincs szavunk - a hétköznapi nyelvben - a jelenségre (kategoriális elégtelenség).


Az alapkérdés ugyanis az, hogy ha van egy korrelált rendszerünk (például egy maximálisan összefonódott tiszta állapotunk (ilyen például egy kétfoton (nem két foton(!)))), akkor az egyiken végzett mérés hatással van-e a másikra?


Elvégre, az egyiken végzett mérés határozottá teszi a tetszőlegesen távol lévő másik rész állapotát, tehát, első blikkre, gondolhatnánk azt, hogy igen, hatással van az egyik a másikra.


Másfelől viszont:


Miféle hatás az (nevezhetjük-e hatásnak azt), amiről csak úgy szerez tudomást a másik rendszert birtokló kísérletező kolléga, ha erről egy klasszikus - azaz maximum fénysebességű csatornán - tudósítjuk?


Ha ő mérést végez a saját részrendszerén, nem tudhatja, hogy a megfigyelt állapotba az ő mérése ugrasztotta-e be a nála lévő részrendszert vagy az, a másik részrendszeren végzett mérés következtében már eleve határozott volt (már eleve valamelyik megfigyelhető sajátállapotban volt).


Ezért nem lehet pl kétállapotú rendszerek segítségével információt továbbítani fénynél gyorsabban úgy, hogy az egyik állapotot 0-val a másikat 1-gyel felcímkézve végzünk méréseket a nálunk lévő rendszeren, hogy így bináris üzeneteket küldhessünk a másik rendszer tulajdonosának.


De nemcsak ezért, hanem azért sem, mert a nálunk lévő rendszeren végzett mérések esetén nem mi döntjük el, hogy mi lesz a mért állapot, hanem a véletlen, azaz nincs módunk átküldeni pl egy 000110-szerű jelsorozatot, mert nem tudjuk biztosítani, hogy az általunk óhajtott sorrendben szülessenek meg a mért eredmények.


Még a kvantumteleportációnál is szükség van az összefonódott rendszeren kívül egy klasszikus csatornára (akár telefonra, akár átkiabálásra, füstjelekre, stb), hogy a másik fél megtudja, milyen teendője van még a nála lévő a részrendszeren, hogy "megjelenjen" az ő rendszerén a teleportálandó állapot (pontosabban, hogy az ő rendszere legyen mostantól olyan állapotban, ugyanis nem másolásról van szó(!)).


Persze felvetődhet a kérdés, hogy, ha nem lehet fénynél gyorsabban "átszállítani" az információt, mert még pl át kell telefonálnunk / rádióznunk, stb a másik félnek akkor minek vacakolunk a teleportációval?


Azért, mert ismeretlen kvantumállapotot nem tudunk másolni (bizonyított tétel), így, ha pl át akarnánk vinni információt (egy kvantumrendszer állapotát) egyik helyről a másikra, akkor bajban lennénk teleportáció nélkül.


Mondhatná erre bárki, hogy akkor meg kell mérni előbb az állapotot, hogy megismerjük! És itt a gond, ugyanis a mérés megváltoztatja az ismeretlen állapotot, így ez esetben már nem azt vinnénk át, amit kellene.


Ezzel szemben, a kvantumteleportációban az a trükk, hogy nem is kell ismernünk a teleportálandó állapotot ahhoz, hogy teleportálhassuk azt, azaz problem solved. Hangsúlyozom azonban, hogy a teleportáció nem másolás(!). A teleportáció végrehajtása után a másik fél rendszere pontosan abba az (akár ismeretlen) állapotba kerül, ami addig a mi rendszerünk állapota volt, azonban onnantól a nálunk lévő rendszer addigi állapota teljesen megváltozik.


További kérdés lehet, hogy akkor nem egyszerűbb-e fizikailag átvinni egyik helyről a másikra, magát azt a rendszert, ami a teleportálandó állapotban van? Nem egyszerűbb, mert a környezeti hatások (vagy a csatorna zaja, stb) pillanatok alatt "elrontanák" az így szállított állapotot.


Egyszer egy újságíró megkérdezett egy ezzel foglalkozó kutatót (Anton Zeilingert), hogy ha teleportálnának egy embert, akkor csak a teste teleportálódna vagy a lelke is. A válasz, ami a fentiek fényében talán már érthetőbb, az volt, hogy csak a lelke. :) )


Megj.: egyébként, ha lehetne másolni (klónozni) ismeretlen kvantumállapotot, akkor amellett, hogy például a kvantumtitkosítás sem működne, lehetne fénynél nagyobb sebességgel kommunikálni (ha akarod előkukázom a kapcsolódó közleményt, de most nem emlékszem, hol is olvastam (talán az "impossible quantum maps superluminal" kulcsszavakkal érdemes rákeresni)). Azonban ez (a - hangsúlyozom - ismeretlen állapot másolása), mint írtam, nem kivitelezhető (elvben sem).

2021. jan. 30. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%
kvantumösszefonódás...Stargate-ben volt ilyen...ez inkább ezotéria topic XD
2021. jan. 30. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
@D NMR a kvantumösszefonódás miért ezotéria?
2021. jan. 30. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Mojjo ***** válasza:
100%

@6: Azért, mert nem érti a jelenséget, de van egy vegyész diplomája és emiatt azt hiszi, hogy mindent tud a világról, így amit nem tud, az értelemszerűen nem is létezhet.

Ő egy régi, jól ismert troll errefelé. Egyszer mondjuk már hisztizve megfutott az oldalról, "soha nem térek vissza" felkiáltással, amikor szembesült vele, hogy nem mindenki eszi meg a zöldségeit, de egy névcsere után, mint látható, folytatja tovább. A legjobb, ha nem is foglalkozol vele.

2021. jan. 30. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
57%
Igenis, meghaladhatja a fénysebességet egy tömeggel rendelkező objektum,abban az esetben, ha a fény nem vákuumban mozog, hanem valmilyen közegben.Ennek hatása lesz a Cserenkov-effektus.
2021. jan. 30. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Mojjo ***** válasza:
100%
@8: Ez igaz :) De a "fénysebesség" fogalom alatt a fény vákuumbeli sebességét szoktuk érteni, ha mást nem írunk mellé. Ha mást értünk alatta, azt jelezni szokás.
2021. jan. 30. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!