Mi az idő? Létezik-e egyáltalán és vajon ki lehet venni a fizikából? Van idő nélküli fizika elmélet?
Én magam angol tanár vagyok, tehát távol áll tőlem a fizika, de hobbi szinten régóta foglalkozok vele. Egy ideje már foglalkoztat a kérdés, hogy az idő vajon objektív része-e a fizikának, mint pl. Gravitáció és az elektromágneses erő vagy csak egy emberi találmány, amivel az anyag változását és az entropiát próbáljuk emészthető módon magyarázni. Javitsatok ki, ha tévedek, de az idő teljesen szubjektív, csak emberi megfigyelésen alapszik és semmilyen független mérés nincs, ami bizonyítaná a létezését. Az ötletem az, hogy ha kivesszük az időt az Einsteini fizikából, közelebb kerülhetünk a részecske fizikához, ezáltal a régóta keresett egyesített elmélethez. Az idő függ a tömegtől, ezáltal a Gravitáció hatással van rá, de ez nem több mint az anyag változása a tömeg hatására, amit mi "időnek" hívunk. Ha jól tudom tömeg nélküli részecskék szintjén, mint az electron és photon nincs is értelme időről beszélni. Miért adunk hozzá időt a tömeggel rendelkező dolgokhoz? Jelent az idő többet, mint az emberi "múlik az idő" szubjektív érzés? Lehetséges, hogy ez épp olyan, mint a "hideg" érzése, ami valójában csak a hő nem léte és egy nem létező dolog?
Mint említettem semmilyen fizikai vagy természettudományi háttérrel nem rendelkezem, ezért elnézést, ha érthetetlen vagy egyenesen butaság a felvetésem, de már túl sokat agyalok ezen és jó lenne tudni, ha rossz úton járok. Esetleg van-e olyan elmélet a fizikában, ami a leírt elvre épül?
Én eddig csak egyetlen tudóst találtam, aki az idő nélküli fizikával foglalkozik, az olasz Carlo Rovelli. Az Ő elmélete talán az egyik legközelebbi az én felvetésemhez, de nem pontosan ugyan az. A könyvében egy a quantum gravitáció idő nelküli elméletét próbálja kidolgozni, amit azóta sok fizikus leszólt, hogy inkább filozófia, mint fizika. Ez az elmélet egyébként sokkal inkább az idő tetszőleges formálása, mint teljes kivétele a fizikából. Ezt leszámítva semmit nem találtam, ami akár közel állna az ötletemhez.
A világ szemlélésének sokféle módja van. Minden azon múlik, a megismert, megtapasztalt jelenségeket aza szemlélet ellentmondásmentes rendszerbe tudja-e állítani úgy, hogy az képes legyen minden későbbi tapasztalást beintegrálni anélkül, hogy gyökeresen át kéne alakítani a rendszert.
Ez időtájt ez csak egyetlen szemléletnek sikerült, mégpedig annak, amely minden jelenséget a változás felől közelít. Ebben a szemléletben az idő nem más, mint a valóság megváltozása. Ha nincs idő, nincs mozgás. Ebben az értelemben az idő objektív.
Természetesen sokféle más elképzelés létezhet, hiszen az ismeret határterülete bizonytalan. A kérdés mindössze az, egy másik szemlélet mit kezd a teljességgel, mit hogyan és mi módon tesz ellentmondásmentes rendszerbe. És még az, a hasonló témával foglalkozók mennyire fogadják el azt, röviden, mekkora a konszenzus a témáról.
Jelen ismereteink szerint egyszerűen nem lehet felépíteni a fizikát időfogalom nélkül.
van idő, annak egyirányú folyamában élünk
ez azon információ amit Isten teremtett
a visszairány pedig tiltott azaz nem létezik "időutazás"
Teljesen nézőpont kérdése.
Számukra az idő a természet, az univerzum folyamatos változása és annak ilyen-olyan helyi értéke, aminek mentén az entrópia kényszerűen egyirányúan végigtol minket.
Ahhoz, hogy kezelni, tanulmányozni tudjuk, beskáláztuk.
Maga ez a beskálázás is sokféleképpen tehető meg, aztán a skálaverziónktól függően más és más lesz az értelmezése is.
A mai fizikánkba illesztett skálázása a legcélszerűbb ma. Ha a fizikánk fejlődni, bővülni fog, valószínűleg ez is változni fog.
Változott már akkor is, mikor a newtoni fizikát kibővítette az einsteini, a kvantumfizika is hoz más nézőpontokat.
Az egyetlen dolog, ami ma biztosnak tűnik, hogy az idő nem simán egy virtuális szamárléc, amit magunknak csináltunk, hogy értsük a világot, hanem valódi létező dolog, csak a szamárléc fajtájától függően máshogy látjuk.
Rovelli tényleg nagyon elmegy filozofikus irányba és a hipotézisét nem igazán támasztja alá valódi, kezelhető, ellenőrizhető matematikával.
Kicsit az az érzésem, hogy egy "érzésre" alapozott prekoncepciót próbál bizonyítani, ez nem éppen az objektív út.
Egyelőre nem tett le olyat az asztalra, amivel a tudóstársadalom igazán foglalkozni tud kritikus szemmel.
Mi az idő?
-Egy dimenzió azaz kiterjedés. Egy paraméter az egyenletekben
Létezik-e egyáltalán
-Nem. Egy fikció
és vajon ki lehet venni a fizikából?
-Nem, mert ami egyetlen pillanatig sem létezik lehet akár univerzum méretű sem az bizony nem létezik
Van idő nélküli fizika elmélet?
-Nincs
A fizikát azért találták ki, hogy meg tudjuk mondani, mikor és mi fog történni. Mert ez, ki tudja, miért, de érdekel minket. így elég értelmetlen lenne egy olyan fizikát csinálni, ami épp az ilyen kérdésekre nem tud választ adni.
Szóval persze, lehet ilyen fizikát csinálni. Csak akkor ki kell találni egy másik tudományt, ami meg tudja mondani, hogy mikor ér földet az elejtett test. Meg az összes hasonló kérdésre a választ.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!