Hogyan határozható meg, hogy egy adott elektródon milyen agyag válik le?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Az elektrolízis folyamata összetett: függ a kísérletileg meghatározott standard elektród potenciáloktól, a semlegesülő részecskék koncentrációjától és töltésétől (discharge) ha van nekik, az elektród anyagi minősége alapján a leválási túlfeszültségtől (overvoltage) és ha fellép kémiai reakció az elektróddal.
A Hg katódon 2 okból az Na válik le:
1. A Hg-val kémiai reakcióban amalgámot képez, ami energetikailag kedvezővé teszi eme folyamatot. (Ezt a termodinamikában a G szabadentalpia állapot függvény értékének megváltozása jellemzi.)
2. A másik ok, amit nem tanítanak középiskolában, hogy a Hg katódon a hidrogénnek jelentős leválási túlfeszültsége van. (Egyedül a platina elektródon nincs leválási túlfeszültsége, azaz ott a leválási potenciálja 0,00 V.)
Megjegyzés: a túlfeszültség lényege, hogy az adott részecske leválásához nagyobb potenciál különbség (feszültség) kell, mint amit a standard redukciós potenciál (standard potenciál) érték alapján várnánk.
Ezt pedig a leváló részecske és az elektród anyagának "inkompatibilitása" okozza, vagyis a gáz felületi megkötődése az elektródon (abszorpciója - igen "b"-vel van ez a fizikai-kémiai terminus) nem kedvezményezett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!