A Föld mekkora sebességgel száguld mindent beleszámítva?
@13: De. És ha egy elektromágneses sugárzás forráshoz közeledsz, annak az EM sugárzásnak a hullámhossza csökken, ún. kékeltolódást szenved, ha távolodsz, a hullámhossz nő, vöröseltolódast szenved.
A kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás forrása maga a teljes univerzum - szűk 300 ezer évvel az ősrobbanás után a világegyetem addig plazma halmazállapotban lévő anyaga eléggé lehűlt, hogy az atomtörzsek befogják az elektronokat, így az addig a fény számára átlátszatlan anyag hirtelen átlátszóvá vált, gyakorlatilag kiszabadult. Ennek a maradványa ez a sugárzás és ezért mondhatjuk hogy a teljes univerzum a forrása.
Ahogy átszeljük az univerzumot, egy irányban (a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzáshoz képesti menetirányban) a kék felé fog eltolódni ennek a sugárzásnak a hullámhossza, az ellenkező irányban a vörös felé. Ennek mérésével megállapítható milyen gyorsan és milyen irányban mozgunk hozzá képest, anélkül, hogy bármiféle EM sugárzashoz inerciarendszert - vagy barmilyen koordinátarendszert - kellene rögzítenünk.
#13 (#16) Nem! A kozmikus háttérsugárzást nem fotonok alkotják, a foton másik neve fény. Az elektromágneses sugárzás egy szűk intervalluma, és nem az okoz benne problémát, hanem a többi hullámhossz. Ezen felül a háttérsugárzás része a különféle nagyenergiájú részecskék is.
Ha a kozmikus sugárzást a fotonok alkotnák, azt az ember könnyedén kibírná (egyebektől eltekintve) akár utcai ruhában. Azonban éppen azért nem bírja ki az ember, mert a nagyenergiájú részecskék a test sejtjeivel kölcsönhatásba lépve hozzávetőleg úgy ölik meg, mint egy alapos radioaktív sugárzás.
@18: Pár fogalom összekeveredett itt nálad.
Kozmikus háttérsugárzás alatt itt most a mikrohullámú háttérsugárzást értjük. Ez egy nagyon egyenletes elektromágneses sugárzás, ami kb egy 2,7 kelvin fokos feketetest sugárzásnak felel meg. Hogy hogyan keletkezett, azt a #16-ban leírtam. Amire te gondolsz, az teljesen más, a napszélből származó nagy energiájú töltött részecskék, ilyen-olyan forrásokból származó gamma fotonok, stb, de mi nem erről beszéltünk.
Ha érdekel bővebben a mikrohullámú háttérsugárzás, rengeteg anyagot találsz a neten. Ha tudsz angolul, érdemes CMB-ként rákeresni. (Cosmic Microwave Background)
A fotonoknak nem a másik neve a fény. A fény kvantumjai a fotonok. Azaz ha a fény részecske természetét vizsgáljuk, a fényt alkotó részecskéket nevezzük fotonnak. De nem csak a látható fényét, hanem minden elektromágneses sugárzásét, legyen az rádió, infravörös, ultraibolya, röntgen, gamma, akármi. Tehát nem az elektromágneses sugárzás egy szűk intervalluma a foton, hanem az összes intervallumán a fotonok alkotják az elektromágneses sugárzást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!