Mi történne ilyenkor a testtel?
Hú de érdekes kérdés!
Teljesen másfelé indulnék el:
- jobb vérkeringés -> melegebb végtagok, kevesebb fagyási sérülés
- jobb vérellátás az agyban -> gyorsabb gondolkodási funkciók
- gyorsabb metabolizmus, több energia fogy -> többet kell enni
- vajon a szív bírná a terhelést? vagy hamarabb elhasználódna? vagy több szív kellene, a test különböző részein, hogy ne lassuljon le a véráram?
Attól hogy gyorsabban kering a vér, még nem biztos, hogy több tápanyagot vagy oxigént jutatt a sejteknek. Ahhoz gyorsabb felszívódás kell a belekben és gyorsabb gázcsere a tüdőben.
A hőháztartás pedig úgy változna, hogy több hőt adnánk le és hamarabb hűlnénk ki. Ezt kompenzálandó több hőt kellene termeljen a szervezet, több energiára lenne szükség.
Ezek így együtt okozhatnak pl. fizikai teljesítménybeli növekedést, de meglenne az ára is.
Mi történne? Röviden: rosszul járna.
Hosszabban. A test egy bonyolult, de jól összehangolt rendszer. Minden részeleme a szükségletnek megfelelően, optimálisan működik. Amint egy elem nem az "elvárt" mértékben működik, túlterhel más elemet, amely így hamarabb elfárad, elöregszik. Ezt hívják kóros szövődménynek. A magas vérnyomást például alattomos gyilkos kórnak nevezik, mert nem érzed (nagyon), tönkre teszi az ereket, az agyat és főleg a szívet. Ha soká hagyják, visszafordíthatatlanul.
A testünk éppen ezért kibírja a magas vérnyomást, csak belebetegszik. Ha minden más szerv is ehhez idomulna (vagyis ismét egyensúly lenne, csak magasabb vérnyomással), akkor az nem te lenél, és nem ember lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!