Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért csak a gázbolygók körül...

Miért csak a gázbolygók körül van gyűrű?

Figyelt kérdés
A kozetbolygok körül nincs....

2020. dec. 5. 23:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Egy elmélet szerint a Földnek egykor volt gyűrűje. A Hold létrejöttét okozó bolygóütközés után a törmelékfelhő nagyon gyorsan (akár pár év alatt) gyűrűvé rendeződött, és végül szép lassan a kialakuló Hold szüntette meg.


+ [link]

2020. dec. 6. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ahhoz, hogy egy bolygó körül gyűrű keletkezzen, rengeteg apró, szemcsés anyagfoszlányra van szükség, amely stabil pályán kering a bolygó körül. A gyűrű anyagát a körülötte keringő égitestek vulkanizmusa, ütközései, a bolygó tömegvonzása által bevonzott anyagok táplálják, de az ikonikus Szaturnusz-féle gyűrűkhöz egy nagyobb égitest teljes anyagára van szükség, tehát egy hatalmas ütközés, vagy az árapályerők eredménye.

A belső kőzetbolygóknak egyszerűen nem áll rendelkezésére a gyűrűkhöz szükséges anyag, és a tömegük is kisebb. A becsapódás elmélet szerint, amely a legvalószínűbb és legnépszerűbb magyarázata a Hold keletkezésének, a Hold a Föld és egy Mars méretű égitest ütközése által Föld körüli pályára juttatott törmelékből állt össze. Ez a törmelék izzó gyűrűként vehette körbe a Földet, amíg létre nem jött a Hold.

2020. dec. 6. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
A Mars körül a jövőben egyébként keletkezhet majd gyűrű, mivel a Phobos nevű holdjának egyre szűkebb a pályája, és ha elég közel kerül a vörös bolygóhoz, akkor az árapályerők darabokra tépik, amely darabok gyűrűt formálva keringenek tovább, amíg be nem csapódnak, vagy valahogy el nem szakadnak.
2020. dec. 6. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Wadmalac ***** válasza:

Ahogy írják. A kisebb tömegű bolygók esetén kisebb eséllyel alakul ki és rövidebb ideig marad fenn a gyűrű.

Szóval nem a gázbolygóság az ok, hanem a méret, a tömeg.


És az a helyzet, hogy az elegendően nagy tömegű, méretű sziklabolygó is már annyi gázt tud magára gyűjteni, hogy gázbolygónak fog tűnni.

Itt a naprendszerben nem látunk ilyet, de máshol éppenséggel lehet.

2020. dec. 8. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A gyűrűk jelenléte a gázbolygók körül nem véletlen, és több tényező is hozzájárul ahhoz, hogy ezek az égitestek gyűrűrendszerrel rendelkeznek, míg a kőzetbolygók (például a Föld, Mars, Vénusz, Merkúr) körül nem figyelhetők meg hasonló struktúrák. Az alábbiakban részletesen megvizsgáljuk, hogy miért jellemzőek a gyűrűk a gázbolygókra.


1. A gázbolygók nagy gravitációja

A gázbolygók (Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz) óriási tömeggel és ezáltal erős gravitációs térrel rendelkeznek. Ez több szempontból is elősegíti a gyűrűk kialakulását:


Törmelék visszatartása: A nagy gravitáció képes a környező térségből származó anyagot (pl. kisbolygók vagy üstökösök törmelékét) befogni és megtartani.

Roche-határ: A gázbolygók körüli gravitációs erő a Roche-határnak nevezett régióban szétszakítja a bolygóhoz túl közel kerülő objektumokat, például kisbolygókat vagy holdakat. Ezek az objektumok ahelyett, hogy egy új holdat alkotnának, törmelékgyűrűvé alakulnak. A kőzetbolygók kisebb gravitációja miatt ez a hatás kevésbé hangsúlyos.

2. A holdak és a Roche-határ szerepe

A gyűrűk gyakran egy bolygó Roche-határán belül helyezkednek el. Ez a régió az a távolság a bolygó középpontjától, ahol egy nagyobb égitest (pl. egy hold) a bolygó gravitációs vonzása miatt szétesik, mert a bolygó árapály-erői nagyobbak, mint az objektum saját gravitációja, amely összetartja azt.


Gázbolygók és holdak kölcsönhatása:

A gázbolygók körül rengeteg hold található, és ezek közül néhány ütközések, vagy árapály-erők miatt darabokra törhetett. A keletkező törmelék a Roche-határon belül gyűrűvé alakulhatott.

Például a Szaturnusz gyűrűi részben régi holdak vagy kisbolygók maradványaiból keletkezhettek.

3. A gázbolygók fiatalabb korukban széles anyaggyűrűvel rendelkeztek

A Naprendszer kialakulása során a gázbolygók körül széles gáz- és porgyűrűk formálódtak, amelyekből a bolygók holdjai keletkeztek. A Roche-határon belül azonban ezek az anyagok nem tudtak stabil holdakká összeállni, ezért maradtak gyűrűk formájában.


Miért nem figyelhető meg ez a jelenség a kőzetbolygók körül?

A kőzetbolygók kisebb tömegűek és gravitációs terük nem volt elég erős ahhoz, hogy hosszú távon megtartsák az őket körülvevő gáz- és poranyagot.

Emellett a Nap sugárzása és a napszél gyorsabban "elsöpörte" a kőzetbolygók közelében lévő könnyű anyagokat.

4. Az anyagok származása és stabilitása

A gázbolygók gyűrűinek anyaga sziklákból, jégből és porból áll, amely stabil pályákon keringhet a bolygó körül. Ezek az anyagok különféle forrásokból származhatnak:


Ütközések törmelékei: Kisbolygók, üstökösök vagy holdak ütközése során keletkezett törmelék.

Gravitációs befogás: A bolygó gravitációs terébe került kis égitestek, amelyeket az árapály-erők szétszakítottak.

Egykori holdak maradványai: A Roche-határon belül került holdak darabokra szakadtak és gyűrűvé alakultak.

Kőzetbolygók helyzete

A kőzetbolygók kisebb gravitációja nem alkalmas arra, hogy hosszú távon stabil gyűrűrendszert hozzon létre. A Föld körül például a törmelék vagy visszahullana a bolygóra, vagy elhagyná a gravitációs teret.


5. A bolygók távolsága és napszél hatása

A kőzetbolygók közelebb helyezkednek el a Naphoz, mint a gázbolygók, és a napszél (a Napból kiáramló töltött részecskék) sokkal erőteljesebben hat a belső bolygók térségében. Ez két következménnyel jár:


A kőzetbolygók körüli por és gáz gyorsabban eltűnik.

A külső gázbolygók távolabb vannak, ahol a napszél hatása gyengébb, így több anyag maradhat meg gyűrűk formájában.

6. Különleges példák

Bár gyűrűk elsősorban a gázbolygókhoz társulnak, a Naprendszerben van egy kivétel:


A Chariklo nevű kisbolygó: Ez a kis égitest gyűrűrendszerrel rendelkezik, ami valószínűleg egy ütközés során keletkezett. Ez azt mutatja, hogy a gyűrűk nem kizárólag a gázbolygókhoz kötődnek, de nagyobb eséllyel alakulnak ki ott.

Összegzés

A gyűrűk elsősorban a gázbolygók körül figyelhetők meg, mert ezek nagy gravitációja, dinamikus holdrendszerei és a Roche-határ által szabályozott erős árapály-hatások kedveznek a gyűrűk kialakulásának és hosszú távú fennmaradásának. A kőzetbolygók kisebb gravitációja és a Naphoz való közelségük miatt ezek az égitestek nem képesek stabil gyűrűrendszert fenntartani.

jan. 28. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!