A növények és a gombák kromoszóma állománya az haploid vagy diploid? (testi és ivar sejteket is tudni szeretném)?
- MOHÁK, HARASZTOK ÉS A LEGTÖBB MOSZAT: Egy haploid spóra többszörös osztódása hozza létre az előtelepet, melynek így minden sejtje haploid lesz, köztük az ivarsejtek is. Két haploid ivarsejt egyesülése hozza létre a diploid zigótát. Belőle szintén diploid növényi részek fejlődnek. A diploid spóratartó tokban haploid spórák növekednek. Ezek aztán elszóródva, egyesével hoznak létre új haploid előtelepeket.
- NYITVA- ÉS ZÁRVATERMŐK: A kifejlett növény diploid. Létrehozza az ivarsejtek elődeit, amelyek még szintén diploidok. A női ivarsejtben kétszer megy még végbe osztódás, amikből 2, majd 4 haploid sejt (megaspores) keletkezik. A 4 haploid sejtből csak az egyik marad meg. Ő a haploid genetikai anyagját 8 példánnyá másolja le, de ő maga nem válik szét újabb sejtekké. Hanem a 8 haploid genetikai anyagot belső membránok kezdik körülölelni: így 6 haploid sejt és egy diploid sejt keletkezik.
A hím sejt először 4 haploid sejtté osztódik. Ezek a továbbiakban még kétszer készítenek másolatot a genetikai anyagjukról, de maguk a sejtek már nem válnak szét. Magyarán, létrejön 4 olyan sejt (microspora), amik a haploid genetikai anyagot három példányban tárolják magukban: az egyik haploid rész létrehoz egy csőszerű képletet (pollentömlő), amin át a másik két haploid rész közlekedhet. Behatolnak a női ivarsejtbe: egyik a haploid petesejttet olvad össze, míg a másik a diploid sejttet. Előbbiből a diploid zigóta, utóbbiból a triploid endospermium alakul ki.
GOMBÁK: Van egy szexuális és egy aszexuális fejlődésmenetük is: az aszexuális során kizárólag a kezdeti haploid spóra osztódik több ezerszer, s így kialakul a hálózatos, haploid sejtekből álló hifa.
A szexuális szakasz megindulásához két hifa szálnak kell egymásba olvadnia. Ettől indul meg a termőtest kialakulása, amely az ivarsejtek elődeit is diploid formában képezi (tömlő vagy bazídium). Ezek a végső osztódásaikkal haploid spórákat fognak kialakítani, amik aztán újabb hifákká fognak majd fejlődni.
#1
"A női ivarsejtben kétszer megy még végbe osztódás"
Nem a női ivarsejtben, és nem kétszer. A megaspóra anyasejt, avagy embriózsák anyasejt (a képeden megasporocyte) osztódik meiózissal. Utóbbi valóban két szakaszból áll, és 4 utódsejt keletkezik, de egy osztódásnak szoktuk tekinteni. A petesejt a 8 sejtmag egyike, amit említettél (a képen egg nucleus).
"A hím sejt először 4 haploid sejtté osztódik."
A mikrospóra anyasejt avagy pollenanyasejt (microsporocyte).
"Ezek a továbbiakban még kétszer készítenek másolatot a genetikai anyagjukról, de maguk a sejtek már nem válnak szét."
A mikrospórák (általában) csak egy osztódáson mennek át, amiből kialakul a pollen. Az tény, hogy később (de jellemzően már a pollentömlőben) a generatív sejt újabb mitózison megy át, így jön létre a két hímivarsejt.
"Behatolnak a női ivarsejtbe:"
Az embriózsákba (nőivarú előtelepbe). A női ivarsejt a petesejt.
"egyik a haploid petesejttet olvad össze, míg a másik a diploid sejttet."
-el
Amit itt leírtál, az a zárvatermőkre igaz. (Egészen pontosan ott is vannak ennek egyéb változatai, de viszonylag ritkábban, és általában nem jelentős az eltérés.) Nagy vonalakban a nyitvatermők életciklusa is hasonló, de azért vannak fontos eltérések (például a legtöbb nyitvatermőben nem jellemző a kettős megtermékenyítés).
"GOMBÁK: Van egy szexuális és egy aszexuális fejlődésmenetük is: az aszexuális során kizárólag a kezdeti haploid spóra osztódik több ezerszer, s így kialakul a hálózatos, haploid sejtekből álló hifa."
Aszexuális szaporodásnak tudtommal nem ezt szokták nevezni gombáknál, ez inkább növekedés. (Persze ez is nézőpont kérdése.) A gombák aszexuális szaporodása során másfajta spórák jönnek létre. Ezeket a haploid egyedek mitózissal hozzák létre (így értelemszerűen ők is haploidok) és ők maguk is mitózissal hoznak létre újabb hifákat. (Azért aszexuális a szaporodás, mert sem meiózis, sem megtermékenyítés nincs.)
"A szexuális szakasz megindulásához két hifa szálnak kell egymásba olvadnia."
Azt érdemes kiemelni, hogy a hifák összeolvadását nem követi automatikusan a sejtmagok összeolvadása (ahogy a képen is látható), hanem egy ideig/egyes részekben egyszerre lesz jelen a sejtekben két különböző genetikai állományú haploid sejtmag (dikarion állapot). Ez csak a tömlős és bazídiumos gombákra jellemző.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!