Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Star wars: zsivány egyes...

A Star wars: zsivány egyes utolsó pillanataiban, amikor darth Vader az űrben kiáll egy űrhájó rámpájára, miért nem szívja ki a vákuum és hogy lebeghet a köpenye?

Figyelt kérdés
Mennyire tudományosan helytálló, ami a Star wars-ban történt?

2020. nov. 30. 21:43
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
74%
A vákuum lebegteti a köpenyt. Tudományosan teljesen helytálló.
2020. nov. 30. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
85%
Véder nagyúrnak varázsereje van. Ez maga a vegytiszta tudomány, ami rendületlenül áthatja a fantasztikus filmeket.
2020. nov. 30. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 2*Sü ***** válasza:
91%

> Mennyire tudományosan helytálló, ami a Star wars-ban történt?


Úgy 10-es skálán valahol 0 és 1 között. A Star Wars sci-fi, de sokkal inkább fikció, mint tudományos. Mivel lényegtelen és mellékes, hogy reális-e bármi is a Star Wars világában, simán fel lehet áldozni a tudományosságra való igényességet a látvány, az élmény és a mondanivaló oltárán.

2020. dec. 1. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 2*Sü ***** válasza:
91%
(Meg nem emlékszem a jelentre már, de az űrhajók hangárját valamiféle pajzs védi… Ami mondjuk megint érdekes, mert a levegőt nem engedi ki, de az űrhajókat igen.)
2020. dec. 1. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
87%

Nem láttam, de amúgy igen, a filmekben gyakran valamilyen erőtér védi ezeket a kapukat vagy hangárajtókat, ami megtartja a benti légnyomást, de minden mást átenged.

Egyelőre nincs elméleti alapja, de cáfolni is nehéz lenne, hogy létezhet ilyen.

2020. dec. 1. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Tislerics Máté ***** válasza:
78%

Az SW szinte semennyire sem helytálló tudományosan. Sokan persze sci-finek nevezik, mert tudományos fantasztikus filmekre jellemző környezetben játszódik. A műfaji meghatározás itt tehát kiemelten fontos:


Az SW űropera, vagy fantasy. Tudományos helyességre szinte egyáltalán nem törekszik, tehát nem tekinthető klasszikus értelemeben vett sci-finek. Ugye "sci"= science (tudományos) és "fi"= fiction (fantasztikum, fikció). A sci-fi műfaj azért nem csak "fi", mert amellett hogy fikció, próbál minél inkább tudományosan helytálló maradni.


Na ez a SW-nél nem így van! Réges-régen egy messzi-messzi galaxisban. Ezzel a kiírással is utalva arra, hogy ez egy mese lesz. És nem a 2001: Űrodüsszeia folytatása. Szóval ne tévesszen meg senkit az űr és a jövő szerű kütyük, járművek jelenléte. A közhiedelemmel ellentétben ez nem a sci-fi műfaj sajátja, annak ellenére, hogy a sci-fi művek jelentős része az űrben, jövő szerű környezetben játszódik. Néhány beszélgető tudós egy szóbában is lehet sci-fi mű. Sőt még egy Star-Trek filmnél is "sci-fibb" lehet adott esetben:

https://www.youtube.com/watch?v=UPjyw9KeEMo&ab_channel=FESTE..


Az űrben lévő vákuum csak 1 a sok ezer tudományos helytelenség mellett, ami megjelenik az SW alkotásokban: Az űrben nem robbannának szét ilyen látványosan az űrhajók, mert nincs annyi oxigén, ami ezt lehetővé tenné. Nem lenne hangja sem a szétrobbanó űrhajóknak. (persze az űrhajó burkolatának nekivágódó törmelékeknek már lenne hangja, de csak az űrhajón belül, ahol van belélegezhető levegő, tehát közeg, amiben tud terjedni a hang.). Az űrhajók sokkal jobban felizzanának a légkörbe való belépés során. A fénykard működési elve és az Erő mibenléte is tudományosan megmagyarázhatatlan.


Természetesen az SW ettől még semmivel sem lesz kisebb, vagy jelentéktelenebb. Csupán helyén kell kezelni a különböző műfajok jellemzőit és azokat helyesen szét kell választani:


Űrjelent egy űroperában:

https://www.youtube.com/watch?v=hlecG3nYaLw&ab_channel=Kyro91


Űrjelent egy sci-fi-ben:

https://www.youtube.com/watch?v=eIj979FQa7A&ab_channel=SC2Ha..

2020. dec. 1. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
85%

Na erre direkt rákerestem, és ha hinni lehet a wiki-nek, akkor a sci-fi nem jelent automatikusan természettudományos igényű művet. Annak egy altípusa, a "hard sci-fi", amire ez jellemző. Az űropera, mint másik sci-fi ág, csak alkalmasint használja a hard sci-fi eszközeit, de nem kötelezően.

És de, mindkettő a sci-fi műfaj alá tartozik.


[link]

2020. dec. 1. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 Tislerics Máté ***** válasza:
76%

,,Ez a film nem a jövőről szól. A Star Wars egy fantasy, ami sokkal közelebb áll a Grimm fivérekhez, mint a 2001: Űrodüsszeiához."


George Lucas


(Nyilván ezeket a műveket nem lehet mindig egyértelműen besorolni egy adott műfajba. Hiszen maguk a műfajok is eléggé át tudnak lógni egymásba adott esetben. Szóval nem feltétlenül hiba sci-fi-nek nevezni az SW-t, de mindéképpen meg kell említeni (ha már a kérdés felmerül), hogy ez elsősorban egy fantasy. Ahogy Lucas is mondja.)

2020. dec. 1. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
68%

George Lucas valószínűleg fantasy-nak képzelte el eredetileg, de ettől még sci-fi-t alkotott. (Ehhez képest hívták már űr-westernnek is az első trilógiát.) De az is tény, hogy van átfedés a kettő között.


A sci-fi és a fantasy közös eleme, hogy az általunk megszokottól vagy ismerttől eltérő környezetbe helyezi a történetet és a karaktereket. A fantasy általában a mesékből, mondákból, legendákból, eleink misztikus hitvilágából építi fel a környezetet, a háttér-univerzumot, ennek megfelelően gyakran a múltba helyezi a cselekményt. A sci-fi főleg a történelem egy jövőbeli elképzelt állapotát használja háttérnek, tehát olyan elemeket használ, amik még nem léteznek, de az eddigi fejlődést megfigyelve elképzelhető. És a kettő akár vegyíthető is.

A SW például belevitte ezt az erő dolgot, ami eléggé fantasy jellegű, de azért megspékelte a "midi-chlorian" félig-meddig tudományos (-nak hangzó) magyarázattal, ami viszont a sci-fi-re jellemző.

2020. dec. 1. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
60%

off

Olvastam régen egy magyar regényt, sajnos a címére nem emlékszem, és a történetre is csak alig. A lényeg, hogy a jövőben játszódik, amikor a magyarok hatalmas és erős csillaghajókon élnek, mindenki féli a nevüket, és egyébként valamilyen okból visszatértek (-tértünk) a honfoglaláskori szokásokhoz, régies beszédhez, lovagláshoz, stb. Ugyanitt léteztek táltosok is, akik képesek varázsolni, rontást hozni. Nem magyarázzák túl a dolog hátterét, inkább csak utalnak valamilyen ősi természeti tudásra, amit egy átmeneti időszakban elfelejtett a nép. Úgy fogalmazza meg a könyv, hogy a hétköznapi emberek életük során kb. mintha az egér bal gombját használnák egy programban, a táltos viszont hozzáfér a természet jobb gombos menüihez is. :)

Ez egy jó példa a fantasy és a sci-fi keverékére.

2020. dec. 1. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!