Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem lehet a mikroszkópba...

Miért nem lehet a mikroszkópban semmit sem látni?

Figyelt kérdés
Van egy biológiai mikroszkópom (Student-31), ami remekül működik, de csak a 4x-es és 10x-es nagyításban. Ez a mikroszkóp képes lenne 40x-esen nagyítani is, de valamiért mikor például akváriumi vizet szeretnék benne nézni, vizsgálni ebben a nagyításban, nem látszódik benne semmi. A fényerő és a fókusz is jó, állítgattam de nem változott. Tisztítotram már az okulárt és az objektívet is, de mindegyik tisztítás után ugyanezt produkálta. Valamint ennél az objektívnél sokkal halványbb a fény, mint a másik kettőnél.

2020. nov. 17. 22:18
 1/9 anonim ***** válasza:
84%
Mert az akváriumi vízben kb. nincs semmi amit 40x nagyításban láthatnál.
2020. nov. 17. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A nagyítás növelésével csökken a lencsén keresztül látható fényerö, magyarul nagyításnál nagyítod a fényhiányt is. Kb úgy kell elképzelni mint a digitális nagyítást, egyre nagyobb kockákból fog állni a kép mivel a felbontás nem javul, csak a kép mérete nö meg. A mikroszkópnál és távcsöveknél a bejutó fény mennyisége a nyílás méretétöl függ, adott mennyiségü fényt oszt le (nagyít ki) nagyobb területre, emiatt úgymond ritkul a szemedbe érkezö fotonok száma. Szóval a vizsgált területed a valóságban marad pl. 1 mm², 10x-es nagyításnál ez a fénymennyiség 100mm²-en oszlik el, 40x-es nagyításnál 1600 mm²-en oszlik el -> minél nagyobb a nagyítás annál kisebb a fényerö.

Remélem érthetö így.

2020. nov. 18. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Mivel az okulárod 10 szeres nagyítású, az objektívlencsék nagyítását meg kell szoroznod tízzel, így valójában a mikroszkópod nagyításai 70x, 150x és 400x nagyításúak, mert az objektívlencsék 7x. 15x, és 40x nagyítást adnak. Ezekkel már látnod kellene sok mindent.

Így biztosan egyéb hibát vétettél, csak ötleteim vannak, esetleg a tisztítással pont összemaszatoltad a lencséket, vagy nem jól pozicionálsz, meg tényleg a megvilágítással is lehet hiba, de még az is megeshet, hogy elferdült valamelyik lencse, ha például leejtetted, vagy a szállítás során odakoccant valahová. Ha teljesen új a műszer, akkor megér egy reklamálást, de mindenképpen érdemes lenne beszerezned egy bővebb ismertetőt a mikroszkópokról, létezik ilyen könyv, amiből megtudhatsz egy csomó módszert, hogyan teheted láthatóvá a mikrovilágot, miképpen készíthetsz metszeteket, oldatokat, stb...

2020. nov. 18. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Marci71 ***** válasza:
100%

Innen így erre válaszolni nehéz. Néhány kérdés ezzel kapcsolatban: A vizet tárgylemezre tetted és fedőlemezzel fedted-e le? Milyen világítást használtál ? A többi objektívvel láttál valamit a vízben ?

Néhány tanács : 1. ne a ledet használd hanem a tükröt. Nappal fordítsd az ablak felé, erős lámpával világíts meg fehér falat és fordítsd afelé, használj asztali lámpát és tegyél elé pauszpapírt vagy homályos üveget. 2. Ne csak simán vizet vegyél az akváriumból, hanem mosd bele pl. a növények felszínét, vegyél a talajon lévő szutyokból, de legjobb a szűrő tartalma.

a többit már leírták mások ( miért sötétebb a kép a nagyobb nagyításnál és hogy a 40x tárgylencsével és 10x okulárral 400x nagyításod van )

2020. nov. 18. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2020. nov. 18. 22:00
 6/9 anonim ***** válasza:

Annyit még hozzátennék, hogy a négyszázszoros nagyítás viszonylag nagy, ott már tudni kell, hogy mit akarsz nézni, annak mekkora a mérete és abból mennyi látszik a látómezőben és miképpen lehet láthatóvá tenni a néznivalót.

Először mindig a kisebb nagyítással érdemes kezdeni és haladni a nagyobb felé.

Vegyünk például egy hajszálat, az mindenkinél más vastagságú, de átlagosan 0,02 mm.

Négyszázas nagyítással az kereken 8 mm, de ez így semmit sem mond, ám ha a látómezőbe mondjuk csak egy mm fér be, akkor nyilvánvaló, hogy a hajszál közepét nézve csak egy sötét foltot látsz, mert az optika felbontóképessége nincs akkora, hogy négyszázas nagyításnál finomabb részletek előjöjjenek, de természetesen a hajszál szélénél már van mit nézni, csak azt meg nehéz bepozicionálni, mert ezredmillimétereket nehéz arrébb bökdösni, sőt a legcsekélyebb döccenésre is kimegy a látómezőből a néznivaló.

A fénymikroszkópok sajátossága, hogy kicsi a mélységélesség, ezért a domború dolgokból csak mindig azt a kicsiny részt lehet élessé tenni, amire ráfókuszálsz, a többi homályos folt marad.

Ezért ajánlatos két üveglap között síkba tenni a néznivalót.


Az ilyen nagy nagyítások arra valók, hogy a kezdők kedvét teljesen elvegyék, pedig ha néhány dolgot megtanulsz, nagyszerű élményekben lehet részed, de ezt így nem lehet elmondani, mivel könyvek szólnak erről, amelyekből fokozatosan tudsz fejlődni, mert a legjobb műszer is csak annyit ér, amennyit a kezelője ért hozzá.


Már 150 szeres nagyításnál láthatók a vér sejtjei, négyszázszorosnál még jobban, de javaslom, hogy keress fel mikroszkópos fórumokat, mondjuk ezt:

[link]

2020. nov. 19. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Marci71 ***** válasza:

Tudom hogy nem a válaszokra kell válaszolni, de a 6. válasszal kapcsolatban azért annyit elmondanék hogy van benne tévedés is. Ha a hajszál 400x nagyítással 8mm-nek látszik, akkor az látható a leggagyibb mikroszkópban is . Nincs olyan mikroszkóp aminek a látómezeje 1 mm. Ennél a leggagyibb játékmikroszkópoknak is sokkal nagyobb talán kb. 5cm a látómezeje. A látómezőt úgy kell elképzelni mintha 25 cm-ről néznél egy körlapot. Egy jó mikroszkópnál ez kb 20 cm. Egyébként ez csak az okulártól függ. Nem tudom pontosan ennek a mikroszkópnak milyen okulárja van ( már azon kívül hogy 10x-es ) de szerintem 15 cm vagy annál nagyobb lehet a látómező. Szóval 400x-os nagyításnál egy ilyen átmérőjű körlapon jelenik meg a hajszál 8mm vastag képe.

A világítást pedig azért forszíroztam mert nagyon sokat számít hogyan állítod be a világítást, az a LED pedig nem látszik alkalmasnak . És ez annál inkább jelentkezik minél nagyobb a nagyítás. 400x nagyításnál nagyobbat nem is igen érdemes kondenzor nélkül használni ( ennek a mikroszkópnak nincs kondenzora ).

2020. nov. 19. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A látómező valóban függ az okulár típusától, de viszont minden esetben a nagyítással automatikusan csökken az előbbi nagyításokhoz képest.

Igaz, hogy hasraütésszerűen adtam meg az 1 mm értéket, de a 8 mm-re felnagyított hajszálból csak annak kicsiny része fér már bele a látómezőbe, nagyobb része kívül kerül rajta.

Ami megmarad, az a látószög.

2020. nov. 19. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Marci71 ***** válasza:

#8

A látómező , azaz a mikroszkópban látott kép mérete CSAK és KIZÁRÓLAG az okulártól függ. Jobb okulárokon a nagyítás mellet látható egy másik szám is , a Zeisseken pl. egy kis körben. Ez a szám a látómezőszám vagy okulárfaktor. Ennek a mikroszkópnak az okulárján ilyen szerintem nincs feltüntetve ezért példaképp egy kínai okulárt említek : WF 10 x 18mm jelzés van rajta . Ebből a 18 mm a látómezőszám. Ez arra jó hogy ha megszorzod az okulár nagyításával megkapod a látszó kép átmérőjét mm-ben , ebben az esetben ez 10x18=180mm, ha pedig elosztod az objektív nagyításával akkor megkapod a tárgysíkban mekkora terület látható, pl. 40x objektív esetén ez 18/40=0,45mm.

A puding próbája az evés , szóval ha fogsz egy mikroszkópot amin van egy 40x objektív és egy 10x okulár , aláteszel egy hajszálat és megnézed. Én megtettem ezt és a hajszál könnyedén elfér a látómezőben, bár jelzem a vastagsága saccra kb 2cm-nek látszott tehát kb. 0,05mm vastag.

2020. nov. 21. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!