Fizikusok! Mit jelent ez? (általános relativitáselmélettel kapcsolatos)
"Immár világhírű tudósként újabb érdekességre hívta fel a figyelmet: a görbült téren áthaladó fénysugárnak több utat kell megtennie, mintha ugyanazt a távolságot az eredeti egyenes mentén tette volna meg. Így, ha összehasonlítjuk az adott távolság megtételéhez szükséges időt a görbült és az attól mentes térben, azt tapasztaljuk, hogy a görbülettől mentes téren gyorsabban ér át a fény, azaz megelőzve a görbült térben haladó társát, annak múltjába kerül. Megfordítva a dolgot: minél erősebben görbült a tér, annál tovább „tartja fogva” a rajta áthaladó fényt, így a „szabadulás után” a kevésbé torzult térrészen áthaladó társának a jövőjében köt ki. Tehát a gravitáció (és a gyorsulás ugyanúgy) lelassítja az időt!"
Miért köt ki az egyik a másik múltjában, illetve jövőjében?
Egyszerűen, ha lehetséges.
És hozzáértők, ha megkérhetem.
Jackd, ez engem is érdekelne.
Arra akar kijukadni, hogy amikor görbül a tér, azzal az idő is "görbül", avagy lassul. Ezért van az hogy a nap felszínén lassaban tellik az idő mint a föld felszínén.Nagyobb gravitáció egyenlő a nagyobb téridőgörbülettel, rgo az idő menete változik, mivel az idő relatív.
Amugy honnan idézted ezt?
Mindezzel tisztában vagyok.
Én azt nem értem, hogy mit ért azon, hogy az egyik fénysugár a másik múltjába kerül, illetve az egyik a másik jövőjében köt ki.
Egyszerűen mit ért ezek alatt?
De jól gondold meg, el akarsz-e mélyedni benne.:)
De tényleg csak azok írjanak, akik komolyabban is értenek ehhez.
Köszi!
Egyszerű:
Elindítod a két képzeletbeli fénysugarat. Az egyenesen haladó előbb ér A-ból B-be, mint a görbület mentén haladó, így amikor ő B-be ér, akkor a másik még nem ért oda, tehát a görbült fény az egyenesen haladó fény jövőjében van (mert még nem ért oda). Fordítva, mire a görbült fény B-be ér, addigra az egyenesen haladó már elhagyta B-t, tehát hozzá képest a múltban van (mert már nincs ott).
bocs, sikerült pont fordítva mondanom.
Szóval abban a pillanatban, mikor az egyenes fénysugár B-be ér, a görbült fény még nem ért oda. Tehát az egyenesen (kevésbé torzultan) haladó társának a jövőjében van, mert az egyenesen haladó már B-ben van, a torzult még nincs.
ÉS fordítva, amikor a torzult fénysugár B-be ér, addigra az egyenesen haladó már elhagyta.
Köszi!
És ebből miért következik az idő lelassulása?
Értem, hogy az egyik később ér a B-be a másiknál a görbültség miatt, de miért lassul le az idő?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!